Zamknij
REKLAMA

Odporne na pogodę i na wandali. Jak zabezpiecza się latarnie uliczne?

20:07, 18.11.2020 | (.)
Skomentuj

Latarnie odpowiedzialne są za oświetlenie dróg, chodników i alejek. Aby mogły zapewnić właściwą skuteczność działania, muszą nie tylko dawać jasne światło, ale również wyróżniać się wytrzymałą, odporną na czynniki zewnętrzne konstrukcją.

Skuteczna ochrona przed czynnikami pogodowymi

Dzisiaj latarnie uliczne najczęściej produkuje się z metalu, głównie stali. By nadać jej właściwą ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, stosuje się specjalne metody zabezpieczania. Szczególnie ważna jest ochrona przed skutkami wilgoci. Powoduje korodowanie, które może naruszyć zewnętrzne warstwy stali i spowodować uszkodzenie latarni.

Ocynkowanie to podstawowa metoda ochrony przed rdzą. W wyniku tego procesu na elementach metalowych powstaje charakterystyczna, szara powłoka cynku, która stanowi zabezpieczenie przed korodowaniem.

W reprezentacyjnych punktach latarnie stalowe mogą być również wykończone metodą malowania proszkowego lub natryskowego w kolorach według tabeli RAL. Malowanie pokrywa słup i inne elementy latarni estetycznie wyglądającą nawierzchnią, która zapewnia dodatkową ochronę przed korodowaniem. Kolor latarni można dopasować wtedy do aranżacji przestrzeni miejskiej.

Zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym

Poza zabezpieczeniem przed czynnikami pogodowymi latarnie stalowe muszą być również chronione przed uszkodzeniem mechanicznym, na przykład przed pojazdami oraz przed aktami wandalizmu jak wywrócenie latarni, zbicie klosza.

Aby chronić latarnie uliczne przed pojazdami, na przykład w pobliżu miejsc parkingowych, stosuje się specjalne odbojnice o konstrukcji koszowej. Zabezpieczają one słupy oświetleniowe przed zniszczeniem. Dostępne są w wariantach do przykręcenia do nawierzchni oraz do wbetonowania.

Latarnie na ulicy są również narażone na zniszczenie przez wandali. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych latarni parkowych, umieszczanych przy alejach spacerowych, promenadach, które mają niższą wysokość, a przez to są bardziej narażone na akty wandalizmu. Dla lepszej ochrony latarnie te są wbetonowane w podłoże, co zwiększa ich stabilność. Stosuje się w nich także klosze wykonane z tworzyw sztucznych mniej podatne na zbicie.

Artykuł powstał we współpracy z https://promarlighting.pl/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA