Zamknij

Pozyskiwanie dotacji unijnych krok po kroku

15:38, 14.10.2020 (.) Aktualizacja: 15:40, 14.10.2020
Skomentuj

Polska wciąż jest jednym z największych beneficjentów funduszy unijnych. W kończącej się w tym roku perspektywie finansowej na lata 2014-2020 dla naszego kraju przeznaczono ponad 80 miliardów euro. To pieniądze, które już trafiły lub dopiero trafią m.in. do polskich przedsiębiorców w formie bezzwrotnych dotacji. Masz plan na rozwój firmy, ale brakuje Ci środków na jego realizację? Sprawdź, jak ubiegać się o dofinansowanie unijne. To prostsze, niż myślisz (zwłaszcza jeśli skorzystasz z pomocy doświadczonych doradców).

Audyt unijny

To pierwszy (i być może najważniejszy) krok w drodze po dotacje unijne, który ma ogromny wpływ na powstanie projektu i jego ocenę przez komisję. Audyt unijny, przeprowadzany przez osobę z zewnątrz, pozwala w obiektywny sposób ocenić dotychczasowe działania firmy, wskazać możliwości i ograniczenia. Daje szansę poznać potrzeby firmy i dopasować najlepsze źródła finansowania.

Zbieranie dokumentacji i złożenie wniosku

To najbardziej rozłożony w czasie i, według niektórych, najbardziej wymagający proces. Na tym etapie przedsiębiorca (lub firma zewnętrzna, której zleci usługi) wybiera sposób finansowania, opracowuje zakres, budżet oraz harmonogram dla projektu. Przeprowadza niezbędne badania i opracowuje dokumentację środowiskową. Jeśli wniosek został zaakceptowany przez komisję, następuje podpisanie umowy (poprzedzone zebraniem odpowiednich dokumentów takich jak dokumenty rejestrowe przedsiębiorstwa, kopia umowy o prowadzenie rachunku bankowego czy zaświadczenia o niezaleganiu z należnościami w ZUS, czy US).

Rozliczenie dotacji

Pozytywne rozpatrzenie wniosku to nie koniec! Rozliczanie dotacji unijnych to ważny element całego procesu. Każdy przedsiębiorca starający się o dotację musi bezwzględnie przestrzegać warunków i terminów wydatkowania funduszy zawartych w umowie. Niedopełnienie tego obowiązku grozi pouczeniem, a w najgorszym wypadku cofnięciem części lub całości dofinansowania.

Czy warto skorzystać z pomocy przy pisaniu wniosku o dofinansowanie unijne?

Masz dwie możliwości: wniosek o dofinansowanie unijne możesz przygotować i rozliczyć samodzielnie lub skorzystać z usług profesjonalnych doradców.

W pierwszym przypadku przygotowanie dokumentacji, zebranie danych do opracowania wniosku, wybór finansowania, przeprowadzenie badań czy zdobycie patentów spoczywa na Twoich barkach. Choć proces ubiegania się o dotacje z Unii bywa przez wielu przedsiębiorców określany jako żmudny i czasochłonny (w niektórych konkursach trzeba przejść nawet przez 7 etapów), stawka jest bardzo duża: rozwój firmy, nowe perspektywy zawodowe czy polepszenie sytuacji gospodarstwa domowego.

Przedsiębiorcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na maksymalne zaangażowanie się w proces pozyskiwania dotacji, często korzystają z pomocy firm zewnętrznych. Doradcy unijni oferują kompleksowe usługi: od przeprowadzenia audytu po pomoc w przygotowaniu wniosku, opracowaniu budżetu i harmonogramu po nadzór nad realizacją projektu. Dzięki temu właściciele firm mogą obserwować, jak ich projekt kiełkuje i wzrasta, nie zaniedbując bieżących spraw firmy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%