Zamknij
REKLAMA

Jak urządzić w ogrodzie strefę dla dzieci? - huśtawki, piaskownice, zjeżdżalnie i inne sprzęty

13:23, 06.10.2020 | materiały partnera

Przydomowy ogród to nie tylko znakomite miejsce na leniwą kawę w sobotni poranek, ale również sposób na zachęcenie najmłodszych członków rodziny do częstszego przebywania na zewnątrz. Jednak w przypadku dzieci nie obejdzie się bez specjalnych, uatrakcyjniających zabawę akcesoriów…

Jeśli Tobie dzieciństwo również kojarzy się przede wszystkim z wieloma godzinami spędzanymi na dworze, pomaganiem rodzicom oraz dziadkom w ogrodzie oraz błogim lenistwem na łonie natury, a teraz z zaniepokojeniem obserwujesz jak Twoja pociecha coraz częściej zamiast wspominanych aktywności wybiera raczej oglądanie kreskówek i granie na komputerze to mamy dla Ciebie sprawdzone i skuteczne rozwiązanie.

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem własnego ogrodu, to wystarczy, że stworzysz w nim atrakcyjny dla dziecka kącik pełen interesujących zabawek i akcesoriów, które sprawią poznawanie otaczającego świata i wykonywanie eksperymentów stanie się o wiele bardziej atrakcyjne. Jak więc odpowiednio zaplanować strefę dedykowaną najmłodszym? Zaraz wszystko stanie się jasne.

Projektowanie placu zabaw w ogrodzie - najważniejsze zasady

O wydzielonym miejscu w ogrodzie stworzonym z myślą o najmłodszych członkach rodziny warto pomyśleć już podczas planowania projektu domu. Jeśli na terenie zakupionej przez Ciebie działki znajduje się np. niewielkich rozmiarów pagórek bądź inne, ciekawe ukształtowane terenu być może zamiast zrównywać go z ziemią warto właśnie otaczającą go przestrzeń zaaranżować na fragment ogrodu zaprojektowany specjalnie z myślą o maluchach, który będzie wydawał mu się znacznie bardziej atrakcyjny niż ogólnodostępne place zabaw.

Projektując teren, który dedykowany będzie rozrywkom dzieci warto zwrócić uwagę na 4 następujące kwestie:

1. Przydomowy ”plac zabaw” powinien być położny jak najdalej od ulicy – dzięki temu najmłodsi będą mogli bawić się w bezpiecznej odległości z dala od nieustannego ruchu samochodów. 

2. Strefa dedykowana maluchom musi być dobrze widoczna z okna, tarasu lub balkonu – choć na szczęście wypadki nie zdarzają się zbyt często, to jednak warto by choć jedna osoba sprawująca opiekę nad dziećmi była w stanie regularnie kontrolować sytuację.

3. Przeznaczony teren powinien być choć trochę zacieniony oraz osłonięty z dwóch lub nawet trzech stron – w tych przypadkach doskonale sprawdzą się łatwe w uprawie krzewy odporne na mróz i susze, które pozbawione są niebezpiecznych elementów takich jak igły, ciernie, kolce czy nienadające się do spożywania owoce.

4. Mając na uwadze dobry stan ogrodowej roślinności warto zadbać o to by najkrótsza droga prowadząca z placu dla dzieci do domu nie prowadziła przez kwiatowe, ozdobne rabaty.

Budowle i akcesoria do ogrodu dla dzieci a dostępna przestrzeń

Zanim zaczniesz kompletować imponującą kolekcję budowli i akcesoriów, które urozmaicą dzieciakom czas spędzany w ogrodzie nieco bliżej przyjrzyj się poszczególnym wymiarom dostępnej przestrzeni. W przypadku przydomowego placu zabaw (jak i każdego innego) niepożądaną sytuacją jest ta, gdy zamiast wolnej przestrzeni wszystkie przedmioty stłoczone są w jednym miejscu i do korzystania z nich w bezpieczny sposób niezbędna jest dokładnie przemyślana uprzednio taktyka.

Choćby Twój ogród pełen był najnowocześniejszych sprzętów zakupionych z myślą o radości Twojego dziecka, to jeżeli pomiędzy poszczególnymi sprzętami nie zachowasz odstępu wynoszącego minimum 1,5 metra w każdą stronę od krawędzi sprzętów, to jedyne czego możesz się spodziewać to nieustające potknięcia, otarcia oraz inne wypadki powstałe na skutek bliskiego zderzenia z wystającymi, twardymi elementami. Zasada ta tyczy się nie tylko zjeżdżalni, wiszących huśtawek, ważek oraz fortów, ale również piaskownicy, huśtawki w postaci konia na sprężynie, jak i domku. Wszystko to po to by najmłodsi mogli cieszyć się pełną swobodą działania bez zbędnego ryzyka.

Drewniany plac zabaw spodoba się zarówno młodszym jak i starszym dzieciom

Jeśli w ogrodzie masz ograniczoną ilość miejsca postaw na rozwiązanie, które łączy w sobie kilka sprzętów jednocześnie

Ogrodowe akcesoria stworzone z myślą o najmłodszych przygotowała firma Ogrodolandia

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Z pewnością zależy Ci na tym by zapewnić maluchom w pełni bezpieczną zabawę, dlatego warto byś przy projektowaniu oraz zakupie sprzętów do ogrodowego placu zabaw wziął pod uwagę te wskazówki:

  • Wszelkie sprzęty wykorzystywane do aktywności ruchowej takie jak chociażby trampoliny, liny czy huśtawki powinny być umiejscowione na miękkiej nawierzchni, która będzie w stanie zamortyzować ewentualny wypadek i zmniejszyć jego konsekwencje. Wybierz po prostu teren porośnięty trawą lub zdecyduj się na zakup miękkiej maty. 
  • Z uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych nie wybieraj konstrukcji, których wysokość przekracza 3 metry. 
  • Pamiętaj o dodatkowych zabezpieczeniach – jeżeli zakupione przez Ciebie sprzęty mają wysokość powyżej 60 cm zamontuj na nich ochronne balustrady oraz bądź ścianki, których najbardziej właściwa wysokość to mniej więcej 70 cm. 
  • Zjeżdżalnia ze schodkami lub domek? W przypadku tego typu urządzeń koniecznością jest montaż zapewniających bezpieczeństwo poręczy. 
  • Kupując konkretne sprzęty zwróć uwagę na jakość ich wykonania, stabilność oraz wykorzystany do ich budowy materiał. Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzeń posiadających specjalne certyfikaty bezpieczeństwa i atesty.  
  • Zapomnij o kanciastych krawędziach – jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko ewentualnych wypadków do zera zadbaj o to by wszelkie, zakupione sprzęty miały zaokrąglone krawędzie. 
  • Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem cztero-łapnego przyjaciela, a planujesz strefę dla malucha wzbogacić o piaskownicę, to zawsze pamiętaj o tym by zamykać ją, gdy młodzi miłośnicy rozrywki z niej nie korzystają. W wielu sklepach znajdziesz specjalne pokrowce na piaskownice oraz modele wyposażone w ochronny daszek, który chroni nie tylko przed deszczem, ale również nieproszonymi wizytami zwierzaków wewnątrz tego sprzętu.

Najpopularniejsze urządzenia ogrodowe, które zapewnią Twojemu maluchowi doskonałą zabawę

Huśtawka ogrodowa lub hamak

Wiatr we włosach, wszechobecna otaczająca natura i uśmiech od ucha do ucha – jeżeli chcesz by Twoja pociecha wkrótce osobiście mogła być bohaterem takiego scenariusza to koniecznie zakup do swojego ogrodu huśtawkę bądź hamak. Pamiętaj jednak by jej rodzaj dopasować odpowiednio do wieku dziecka, gdyż w przeciwnym razie nie zagwarantujesz mu niezbędnego bezpieczeństwa.

W przypadku najmłodszych dobrym wyborem jest zakup huśtawki z dodatkowymi zabezpieczeniami dookoła siedzenia, które zamykane są np. na zatrzask, jeżeli natomiast Twoje dzieci są nieco starsze wówczas możesz zdecydować się na klasyczny model ze zwykłym siedzeniem. Niezależnie od tego, na którą wersję postanowisz zakupić pamiętaj o wyściełania okolicy huśtawki za pomocą gumowego podestu lub trawy, dzięki czemu każdy ewentualny upadek będzie amortyzowany.

Zjeżdżalnie

Jeżeli tylko pozwala Ci na to dostępna przestrzeń – zainwestuj w zjeżdżalnię jest to bowiem jedno z najbardziej obleganych urządzeń na każdym publicznie dostępnym placu zabaw, więc wyobraź sobie jaką radość sprawisz swojemu dziecku, gdy odkryje że to właśnie zjeżdżalnia dołączyła do ogrodowego zestawu urządzeń.

Choć w tym przypadku doskonale sprawdza się zasada, że im dłuższa zjeżdżalnia tym bardziej atrakcyjna, to zaleca się dostosowywanie jej wielkości do wieku oraz wzrostu korzystających z niej dzieci. W niektórych sklepach z wyposażeniem do ogrodu (np. Ogrodolandii oraz Ogrodowym Salonie) dostępne są całe zestawy, w skład których wchodzi zjeżdżalnia wraz z drabinką oraz dwie huśtawki co jest nie tylko niezwykle funkcjonalnym, ale również ekonomicznym rozwiązaniem.

Basen

To oczywiście propozycja przeznaczona stricte na ciepłe letnie dni, gdy temperatura na zewnątrz aż prosi się o choć chwilę ochłodzenia. W zależności od swoich możliwości możesz zdecydować się na dmuchany basen lub niewielki brodzik – w obu przypadkach radość jaką sprawisz dzieciom będzie bezcenna.

Niewielki domek w iście bajkowym stylu z pewnością rozbudzi fantazję najmłodszych i skłoni ich do zabawy

Huśtawka na tarasie bądź w ogrodzie, to również znakomity sposób na relaks dla dorosłych

Huśtawki ogrodowe nie tylko dla dzieci? Zajrzyj do najnowszej kolekcji Ogrodowego Salonu 

Ogrodowe meble i akcesoria stworzone z myślą o najmłodszych? Zobacz jaką ofertę produktów dla dzieci przygotował sklep Ogrodolandia i Ogrodowy Salon!

Jeśli planujesz urządzić w swoim ogrodzie strefę dedykowaną najmłodszym i szukasz sklepów oferujących produkty spełniające specjalistyczne normy i tym samym zapewniające dzieciom maksimum bezpieczeństwa podczas ich użytkowania to zapraszamy Cię do sklepu Ogrodowy Salon oraz Ogrodolandia. Znajdziesz tam wiele propozycji zjeżdżalni, huśtawek, piaskownicy oraz domków, które znakomicie sprawdzą się jako elementy aranżacji ogrodu stworzonej z myślą o potrzebach Twoich pociech.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA