Zamknij

Kinesiotaping - co to jest?

13:17, 10.09.2020 (.) Aktualizacja: 13:17, 10.09.2020
Skomentuj

Kinesiotaping (plastrowanie dynamiczne) to metoda leczenia niekonwencjonalnego, polegająca na naklejaniu na powierzchnię ciała specjalnych plastrów w kształcie taśmy o parametrach zbliżonych do skóry człowieka. Metoda ta została opracowana w latach 70. XX wieku przez amerykańskiego chiropraktyka pochodzenia japońskiego – dr. Kenzo Kase. W Polsce pojawiła się w roku 2004. Jak działa kinesiotaping, kto może z tej metody korzystać i gdzie się jej nauczyć?

Istota kinesiotapingu

Metoda ta bazuje na kinezjologii – nauce, która zajmuje się ruchem ludzkiego ciała. Dr Kenzo opracował plaster dynamiczny, czyli specjalną taśmę, która nie jest nasączona jakimkolwiek preparatem leczniczym. Ma to zasadnicze znaczenie zwłaszcza w przypadku sportowców wyczynowych, stosujących tę metodę, bowiem nie wprowadzają oni do organizmu żadnej substancji chemicznej, mogącej mieć wpływ na osiągane wyniki. Taśma działa w sposób sensoryczny, dlatego musi być przyklejona umiejętnie i na właściwe miejsce.

Odpowiednio umieszczona i przyklejona taśma stymuluje mikrokrążenie krwi i limfy, przyspieszając proces samoleczenia, np. wchłaniania krwiaków, zmniejszania obrzęków i stanów zapalnych. Działa również przeciwbólowo. Wspomaga pracę mięśni i stawów i ułatwia wykonywanie ruchów ciała bez nadmiernego forsowania się i większego wysiłku.

Plastry do kinesiotapingu

Plastry (taśmy) elastyczne wykonane są z wysokogatunkowej bawełny z domieszką wytrzymałego włókna elastycznego (Lycra ™), z nałożonym faliście wysokiej jakości klejem medycznym. Plastry mają formę taśmy o szerokości od 25 do 100 mm. Są rozciągliwe o około 130 – 140 proc. (rozciągają się tylko w jednym kierunku), hipoalergiczne i wodoodporne, dobrze przepuszczają powietrze. Jeżeli na powierzchni ciała, gdzie ma być przyklejona taśma, są nierówności (np. wgłębienia wskutek blizn pooperacyjnych), wówczas stosuje się dodatkowo wypełnienia w postaci gąbek albo specjalnej pianki. Taśmy elastyczne przeznaczone są głównie do zmniejszania bólu i usprawnienia krążenia.

Taśmy nieelastyczne wykonane są z czystej bawełny i służą do mocniejszej stabilizacji określonych miejsc w celu odciążenia mięśni oraz ograniczenia ruchów.

Pacjent z nalepionym plastrem tapingowym może normalnie funkcjonować w życiu codziennym i utrzymywać stałą higienę całego ciała – wodoodporność taśmy i kleju umożliwia kąpiel.

Kiedy stosować kinesiotaping

Kinesiotaping ma bardzo szerokie zastosowanie. Dobre wyniki można uzyskać w następujących przypadkach:

  • Bóle kręgosłupa, kolan, barków, łokci, nadgarstków, stany zapalne pochewek ścięgnistych, itp. dolegliwości układu kostno – mięśniowego
  • Dolegliwości i powikłania pourazowe po skręceniach, zwichnięciach, naderwaniu ścięgna Achillesa
  • Wspomaganie gojenia pooperacyjnego, wchłaniania krwiaków, leczenia blizn
  • Zaburzenia krążenia limfy – obrzęki pourazowe, chorobowe, ciążowe
  • Skolioza (skrzywienie kręgosłupa)
  • Profilaktycznie – zmniejszenie ryzyka kontuzji w sporcie.

Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania tej metody, choć jest ona generalnie bezpieczna. Przede wszystkim nie wolno stosować kinesiotapingu w przypadku chorobowych zmian skórnych, jak łuszczyca, liszaje, ropnie, zmiany nowotworowe. Nie należy naklejać taśmy na niezagojone rany i  szwy pooperacyjne. Nie zastosuje się kinesiotapingu w przypadku zabiegów, wymagających bezpośredniego kontaktu ze skórą (masaże, itp.). Oczywistym przeciwwskazaniem jest też uczulenie na klej naniesiony na taśmę.

Kto może wykonywać zabiegi kinesiotapingu

Jest to niekonwencjonalna metoda leczenia, bezpieczna i na ogół dobrze tolerowana przez pacjentów. Nie oznacza to jednak, że zabiegi może wykonywać każdy; musi to być osoba odpowiednio wyszkolona, posiadająca odpowiednią wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem układu kostnego i mięśniowego: lekarz, pielęgniarka, masażysta, fizjoterapeuta. Zabiegów nie wykonuje się na życzenie; przed ich zastosowaniem konieczne jest przeprowadzenie wywiadu medycznego i wykonanie badania siły mięśni, ruchomości stawów, reakcji na przesuwanie powięzi, niekiedy również badanie neurologiczne. Dopiero wówczas można oznaczyć miejsce naklejenia taśmy, dobrać jej odpowiedni rodzaj i szerokość.

Kursy kinesiotapingu

TEB Edukacja Sp. z o.o. prowadzi rekrutację na kursy we Wrocławiu. Najbliższy odbędzie się w dniach 18, 21 i 22 września 2020 r., a zapisy prowadzone będą 18 września we wrocławskiej placówce TEB. Kurs trwa łącznie 16 godzin, podczas których uczestnicy poznają zagadnienia diagnostyki i technikę kinesiotapingu, nabędą umiejętność badania powięzi i umiejscowienia nieprawidłowości narządu ruchu oraz aplikacji plastrów dynamicznych w zależności od przeznaczenia: mięśniowych, więzadłowych, korekcyjnych i powięziowych.

Absolwenci kursu otrzymują zaświadczenie o jego ukończeniu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz certyfikat TEB Edukacja Sp. z o.o.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%