Zamknij

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Garść porad!

06:16, 09.09.2020 (.) Aktualizacja: 06:17, 09.09.2020
Skomentuj

Aranżacja pokoju młodzieżowego niesie ze sobą wiele wyzwań. Przestrzeń dla nastolatka musi być niezwykle praktyczna. Powinna łączyć w sobie funkcję sypialni, pokoju dziennego oraz miejsca do relaksu i nauki. Odpowiednie zagospodarowanie jest dużo trudniejsze niż w pokoju dziecięcym. O ile młodszym lokatorom można nieco więcej narzucić, tak pokój młodzieżowy musi być kompromisem pragnień nastolatka i możliwości rodziców. Na co więc zwrócić uwagę, aby pokój był funkcjonalny i zaspokoił wszystkie potrzeby młodego domownika?

Najważniejsze strefy młodzieżowego pokoju. 

Podczas tworzenia projektu warto zastosować metodę poszczególnych stref. W oddzielnych krańcach pomieszczenia powinny znaleźć się:

Miejsce do spania - przede wszystkim powinno być wyposażone w dobre, wygodne łóżko. Warto też zadbać o stolik i lampkę nocną - łóżko jest miejscem w którym często czyta się książki, przydaje się też do nauki. Dlatego niezbędne jest dobre oświetlenie. Dobrym dodatkiem może też okazać się tu miękki dywanik.

Do nauki - duże biurko, otoczone szafkami bądź półkami to kolejny centralny punkt młodzieżowego pokoju. Dobrym pomysłem jest zakup biurka, które samo w sobie posiada też szuflady - dzięki nim łatwiejsze staje się utrzymanie porządku.

Szafy do składowania rzeczy i ubrań - ważne jest, aby były pojemne. Głównym zadaniem mebli w pokoju nastolatka jest funkcjonalność, powinny one ułatwiać sprzątanie i nie sprzyjać powstawaniu bałaganu. Im więcej szafek, półek, szuflad i innych schowków - tym lepiej. 

Strefa relaksu - jeżeli pokój nie jest zbyt mały, dobrym pomysłem jest dodanie do wystroju fotela, bądź małej kanapy - najlepiej w parze ze stolikiem. Może to być miejsce do odpoczynku, lecz przyda się także do przyjmowania gości. 

Projektowanie pokoju dla nastolatka - sztuka dialogu.

Nierzadko zdarza się, że oczekiwania dziecka i rodzica są zupełnie inne. Przede wszystkim warto rozmawiać, słuchać siebie nawzajem i godzić się na kompromis. Rodzice powinni pamiętać, że nastolatki, to młodzi ludzie, w okresie życia, w którym kształtuje się ich indywidualność. Wpływ otoczenia, w którym przebywają może być dla nich bardzo inspirujący, więc warto słuchać próśb i przedstawianych przez nich pomysłów. Pokój nastolatka przez lata będzie się zmieniał, wraz z ewolucją charakteru i zainteresowań dziecka. Warto zadbać o to, żeby baza wypadowa była zgodna z jego oczekiwaniami i dobrze służyła przez długie lata.

Aby nie były potrzebne zbyt częste remonty, warto zdecydować się na dość uniwersalne kolory ścian. Wyraziste barwy mogą być pierwotnym pomysłem, jednak nie zawsze jest to najlepsze rozwiązanie. Dobre będą wszelkiego rodzaju szarości, czy beże - urozmaicone wzorzystą tapetą, bądź intensywnym kolorem, ale tylko w pojedynczych miejscach. 

Jak dobrze zagospodarować niewielką przestrzeń?

Jak poradzić sobie urządzając pokój o małym metrażu? Przede wszystkim kluczem jest dobra organizacja. Warto skorzystać z rozwiązań oszczędzających miejsce, takich jak łóżka z antresolą, pod którymi można zmieścić biurko, lub niskie regały, które zmieszczą się pod skosami - w przypadku pokoju na poddaszu. Im lepsza rozmieszczenie mebli - tym więcej wolnego miejsca, nawet w niewielkim pokoju. Dlatego też tak ważne jest wiele schowków i szafek - żeby uniknąć rzeczy niepotrzebnie leżących na wierzchu. 

Pokój młodzieżowy to azyl nastolatka. Dlatego należy urządzić go według upodobań dziecka. Pamiętając o sztuce dialogu, oraz dobrej organizacji przestrzeni, można stworzyć na prawdę przytulne i funkcjonalne miejsce - Dodaje Marek Michalczyk z bloga parentingowego Lupiko.pl.

Szeroką ofertę mebli do pokoju młodzieżowego możemy znaleźć w sklepach internetowych. Przykładem jest sklep Meble Arkadius, gdzie w kategorii "Meble młodzieżowe" znajdziemy gotowe zestawy jak i także: krzesła obrotowe, łóżka, materace, szafy, ławy, regały, półki, meblościanki oraz biurka.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%