Zamknij

Czym są przekładnie planetarne?

07:52, 08.09.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:52, 08.09.2020

Przekładnia planetarna to jeden z najważniejszych i najbardziej interesujących wynalazków w historii inżynierii. Powszechnie stosowana jest jako podzespół w automatycznych skrzyniach biegów. Niewielkie rozmiary przekładni planetarnej wcale nie świadczą o małych możliwościach – wręcz przeciwnie, urządzenia te są w stanie przenosić bardzo duże moce. W połączeniu z serwosilnikami lub silnikami krokowymi tworzą precyzyjne napędy. Czym jeszcze charakteryzują się przekładnie planetarne?

Jak działa przekładnia planetarna?

W skład przekładni planetarnej wchodzą cztery główne części. Koło centralne (słoneczne) nazywane w język angielskim „Sun gear” i z trzech mniejszych kół zębatych — satelit — nazywanych „planet gears”. Angielskojęzyczna nazwa części składających się na przekładnię planetarną już sama w sobie daje nam jej wyobrażenie. Wszystkie koła umieszczone w przekładni planetarnej poruszają się dookoła koła centralnego, tak jak ma to miejsce w układzie słonecznym – stąd nazwa przekładni planetarnej. Wokół układu znajduje się koło wieńcowe inaczej epicykl czy koło pierścieniowe lub „ring gear”.

Koło słoneczne przekładni planetarnej posiada uzębienie zewnętrzne, a koło pierścieniowe wewnętrzne. Satelity połączone są ze sobą jarzmem lub inaczej mówiąc wodzidłem. Każde z mniejszych kół zębatych – satelit – wykonują ruch wokół własnej osi. Dzięki temu mechanizm zostaje wprawiony w ruch. Stosując przekładnię planetarną, uzyskujemy odciążenie łożysk od sił poprzecznych, zmniejszenie gabarytów przekładni i duże przełożenia.

Do czego wykorzystuje się przekładnie planetarne?

Przekładnie planetarne stosowane są w celu przeniesienia obciążeń z silnika. Wykorzystuje się je w pojazdach gąsienicowych, w napędach kół, w układach ruchu obrotowego. Używa się ich też jako napędy wciągarek do podnoszenia i opuszczania ładunków czy we wcześniej wspomnianych – automatycznych skrzyniach biegów. Można w nich blokować poszczególne satelity, przez co uzyskuje się różne przełożenia. W skrajnych przypadkach można odwrócić kierunek ruchu. W automatycznej skrzyni biegów trzy zestawy przekładni planetarnych połączone są ze sobą szeregowo wałkami współosiowymi.

Przekładnia planetarna i poszukiwania technologicznych rozwiązań

Na rynku napędów poszukuje się cały czas usprawnień. Przekładnie planetarne charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, mniejszą wagą i większą trwałością niż przekładnie starszych generacji. Zdolne są przenosić duże momenty obrotowe, mają wysoką sprawność i niskie luzy kątowe. Doskonale sprawdzają się nawet w bardzo wymagających aplikacjach. Ich dużym atutem jest cicha praca, co ma znaczenie w nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych.

Więcej informacji znajdziesz na https://amgautomatyka.pl/kategoria-produktu/li-ming/przekladnie-planetarne/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%