Zamknij
REKLAMA

Czy warto inwestować w sprzęt sportowy?

13:48, 07.09.2020 | materiały partnera

Świadomość społeczna dotycząca znaczenia sportu dla naszego zdrowia jest coraz większa - i bardzo dobrze. Wiele lat zabiegań medyków i trenerów wychwalających zalety zdrowego trybu życia w połączeniu z ostrzeżeniami dotyczącymi zagrożeniami współczesnych chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, cukrzyca czy choroby układu krążenia w końcu dają efekty w postaci coraz większej liczby osób regularnie uprawiających sport. Ludzie wiedzą, że regularny wysiłek fizyczny pozwoli im zachować sprawność przez długie lata, ochroni ich przed chorobami, a przede wszystkim znacząco podniesie ich jakość życia. Bo zdrowe i sprawne ciało to nie tylko mniej urazów, ale również mniej schorzeń i mniej bólu, natomiast dobrze dotleniony dzięki wysiłkowi fizycznemu mózg to więcej dobrych pomysłów i większa jasność myślenia.

Jednak żeby uprawiać sport potrzeba nie tylko chęci. Oczywiście to one są najważniejsze, jednak czasem potrzebny jest również komponent materialny, aby przedsięwzięcie mogło się udać. Są różne sporty i różne aktywności fizyczne, które wymagają użycia specjalistycznego, specyficznego sprzętu, a i te dyscypliny, które na pozór nie wymagają nic, są dużo bezpieczniejsze, gdy korzysta się z odpowiedniego sprzętu. Tak, tak - odpowiedni sprzęt znacząco zwiększa bezpieczeństwo uprawiania sportu zmniejszając ryzyko wypadku oraz kontuzji. Jeśli więc naprawdę zależy ci na zdrowiu, powinieneś korzystać z odpowiedniego sprzętu.

Ludzie, którzy zaczynają uprawiać sport często pytają, czy to wszystko musi być takie drogie. Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, a jej prosta wersja brzmi: “to zależy”. Bo z jednej strony nie każdy amator biegów potrzebuje super profesjonalnych butów za tysiąc złotych i termoaktywnych markowych ubrań, a z drugiej bieganie przez dłuższy czas w trampkach z bazaru może się skończyć bardzo bardzo źle dla stawów skokowych. Z kolei żeby zacząć trenować jazdę na longboardzie trzeba odwiedzić sklep z longboardami, bo bez deski ani rusz w tym sporcie. Często właśnie ze względu na potrzebny sprzęt sporty dzieli się na tanie i drogie - o ile na buty do biegania czy piłkę do nogi może sobie pozwolić każdy, o tyle deska do windsurfingu a nawet rakieta do tenisa i wejścia na kort mogą przerosnąć niejeden budżet.

Zaczynając swoją przygodę z jakimś sportem nie musimy jednak od razu inwestować w sprzęt profesjonalny. Wystarczą rzeczy dla początkujących i dla amatorów. Buty do biegania nie muszą być profesjonalne i markowe - ważne, żeby były twarde i na grubej podeszwie, i żeby dobrze leżały na nodze. Na deskorolkę nadadzą się byle trampki. A do uprawiania większości sportów wystarczą szorty albo legginsy i bawełniana koszulka lub polar na zimniejsze dni. Do sportów wodnych potrzebny jest kostium, a czasem również pianka - jednak sportowy kostium można kupić w wielu sklepach i nie musi on kosztować fortuny. Póki więc nie przyjdzie nam uprawiać sport profesjonalnie, spokojnie możemy korzystać z tańszych zamienników drogich sprzętów. Warto jednak pamiętać, że czasem tańsze znaczy gorsze. Dotyczy to zwłaszcza specjalistycznego sprzętu, choćby rolek czy deskorolek, których tańsze modele mogą sprawiać problemy w użytkowaniu i utrudniać uprawianie sportu.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA