Zamknij

O czym trzeba pamiętać podczas holowania pojazdu? - Doradza firma z Krakowa

15:51, 03.09.2020 (.) Aktualizacja: 15:52, 03.09.2020
Skomentuj

Holowanie samochodu nie jest wcale tak proste jak mogłoby się wydawać gdy patrzymy jak robią to doświadczeni kierowcy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że łatwo tu popełnić błąd, który w najlepszej sytuacji będzie nas kosztował mandat. Jak sprawnie holować samochód? Jak znaleźć pomoc w holowaniu w Krakowie?

Samodzielne holowanie czy pomoc drogowa w Krakowie?

Jeżeli jeszcze nigdy dotąd nie holowaliśmy pojazdu, koniecznie upewnijmy się jak to zrobić zanim wyruszymy w trasę. Dzięki temu podczas jazdy będziemy czuć się bezpieczniej. Należy również uważnie przeczytać instrukcję obsługi naszego samochodu – niestety nie wszystkie auta nadają się do holowania i dobrze jest wiedzieć o tym wcześniej. Jeżeli okaże się, że nie możemy lub też nie czujemy się zbyt pewnie, żeby samodzielnie holować samochód, koniecznie nawiążmy kontakt z firmą zajmującą się pomocą drogową. Jeżeli chodzi o usługi holowania w Krakowie – wybór z pewnością będzie duży. Przy wyborze pomocy drogowej nie warto jest kierować się samą ceną. Upewnijmy się, że jest ona dostępna całą dobę. Dobrze jest nawiązać współpracę z dużą firmą, która posiada liczną flotę samochodową – takie zazwyczaj najszybciej reagują na wezwanie. O ile holowanie w Krakowie (nawet w niedzielę i święta) nie jest problemem, o tyle kłopoty mogą się zacząć, gdy wyruszamy w dłuższą trasę. Należy wcześniej upewnić się na jakim obszarze działa dana firma.

Co musimy wiedzieć zanim przystąpimy do holowania?

Pamiętajmy, że kodeks drogowy zabrania holowania samochodów, które posiadają niesprawny układ kierowniczy lub hamulcowy (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy sposób holowania nie wymaga ich użycia). W żadnym wypadku nie można holować więcej niż jednego pojazdu, a także pojazdu posiadającego przyczepę (tu jedynym wyjściem jest laweta). Niewskazane jest także holowanie pojazdów posiadających automatyczną skrzynię biegów (pamiętajmy, że automatyczna skrzynia biegów nie jest przystosowana do samodzielnego ruchu auta; decydując się na takie holowanie ryzykujemy ziszczeniem skrzyni biegów, zniszczeniem zbiornika oleju i zatarciem się pompy oleju).

Zabronione jest samodzielne holowanie aut na autostradach. Jeżeli awaria przydarzy się nam w takim miejscu, powinniśmy wezwać pomoc drogową (nawet pomoc drogowa nie może holować auta na autostradzie na dłuższych dystansach, może je odholować do najbliższego wyjazdu z autostrady lub też punktu obsługi podróżnych).

Auto holujące powinno być cięższe od holowanego, a przynajmniej nie powinno przekraczać jego rzeczywistej masy.

Kierowcy zapominają niekiedy, że samochód holujący musi mieć włączone światła mijania (za ich brak można dostać mandat). Innym wymogiem jest oznaczenie auta holowanego trójkątem ostrzegawczym (należy go umieścić w widocznym miejscu, po lewej stronie pojazdu). Jeżeli nie posiadamy trójkąta ostrzegawczego (choć należy on do obowiązkowego wyposażenia samochodu), w przypadku holowania istnieje możliwość zastąpienia go urządzeniem, które wysyła żółte sygnały błyskowe (warunkiem koniecznym jest, żeby były one dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego).

Praktyczne porady dotyczące holowania pojazdów

Do holowania samochodu będzie nam potrzebna linka holownicza (przepisowo jej długość powinna wynosić od czterech do sześciu metrów), którą można kupić w wielu miejscach (znajdziemy ją praktycznie na każdej stacji benzynowej). Koszt liny holowniczej może się różnić w zależności od miejsca, gdzie dokonujemy zakupu. Zazwyczaj nie przekracza jednak trzydziestu złotych. Warto zdawać sobie sprawę, że sama lina nie wystarczy – musimy ją odpowiednio oznaczyć. Jeżeli nasza linka nie jest w kolorze biało-czerwonym (taką warto kupić) powinniśmy ją oznaczyć białymi i czerwonymi chorągiewkami (naprzemiennie).

Zanim przystąpimy do holowania pojazdu możemy mieć problemy z zamocowaniem trójkąta ostrzegawczego (nie są one wyposażone w specjalne mocowania). Kierowcy radzą sobie z tym na różne sposoby – jednym z nich jest umieszczenie trójkąta w otwartym bagażniku i przyciśnięcie go klapą. Jednak o wiele bardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się zakup solidnej taśmy samoprzylepnej.

Zalecane jest, żeby samochód holujący prowadził doświadczony kierowca. Ważna jest tu bowiem płynna i łagodna jazda. Ewentualne szarpnięcia mogą uszkodzić linę holowniczą, co może skończyć się tragicznie. Trzeba pamiętać, że podczas jazdy lina powinna być stale napięta (jest to dla kierowców sygnał, że odległość pomiędzy pojazdami jest wystarczająco duża).

Przed przystąpieniem do holowania musimy mieć pewność, że dany pojazd się do tego nadaje. W przeciwnym wypadku należy liczyć się z poważnymi uszkodzeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%