Zamknij
REKLAMA

Jak wymierzyć firankę na okno?

11:02, 29.07.2020 | (.)
Skomentuj

Modne firanki, odpowiednio dopasowane do wielkości okna, nadadzą wnętrzu stylu i szyku. Problemem jednak niekiedy okazuje się wybranie odpowiedniej ich długości i szerokości.

Trendy w dekoracjach okiennych zmieniają się – firany stają się coraz bardziej nowoczesne, a to, co jeszcze niedawno było niespotykane, teraz zyskuje popularność. Istnieją jednak niezmienne, uniwersalne reguły ustalania wymiarów, które mogą okazać się pomocne w kupnie ozdób.

Jak określić szerokość firany?

Podstawą naszych pomiarów powinna być wnęka okienna i odpowiednio dobrany karnisz. Standardowo karnisz musi wystawać około 20 cm poza okno z obu stron. Do pomiarów najlepiej używać miarki budowlanej. Uzyskana wartość to szerokość, na podstawie której ustalimy potrzebną nam całkowitą miarę tkaniny.

Szerokość firanki metrażowej

Firanki metrażowe są sprzedawane w metrach bieżących określających ich szerokość. Zanim dokonamy zakupu, ważne, by sprawdzić, ile dokładnie materiału potrzebujemy.

Firany kupowane na metry najczęściej nie mają przelotek ani szelek. Wiesza się je na taśmie ściągającej, a następnie układa według uznania. Przyjęło się, że szerokość powinna być nawet 2 razy większa od wymierzonej wcześniej wielkości wnęki okiennej i zapasu na karnisz. Nie jest to jednak sztywna reguła.

Aby tkanina firany metrażowej dobrze się układała, warto pamiętać o marszczeniach. Mają one decydujący wpływ na to, jak prezentuje się dekoracja. Modne firanki wykonane z delikatnych tkanin wymagają marszczenia nawet w stosunku 1:3, jeżeli wybierzemy marszczenie w formie kontrafałdy.

Firany gotowe i ich szerokości

Firany gotowe, podobnie jak firanki na metry, mogą wymagać marszczenia, co wiąże się z koniecznością obróbki krawieckiej. Zgodnie z najnowszymi trendami stosuje się przelotki lub szelki zamiast tradycyjnych taśm. Taki rodzaj wykończenia pozwala na samodzielne układanie materiału. Przy doborze szerokości obowiązują tutaj podobne zasady jak w przypadku wersji metrażowych, z tym że szerokość firany gotowej jest już ustalona i nawet jeśli dany wzór bardzo przypadł nam do gustu, nie mamy tu wpływu na fabryczne wymiary.

Modne firanki nie mają przepisowej długości

Wysokość firany potocznie nazywana jest długością. Właściwy wymiar zależy od tego, czy chcemy,  by była to firanka krótka – sięgająca do parapetu, czy długa – do ziemi. W jaki sposób właściwie wymierzyć długość firany?

Wysokość liczymy od połowy żabek na karniszu do ziemi, a w przypadku przelotek dodajemy jeszcze 2-3 cm zapasu. Jeżeli firanka ma sięgać tylko do parapetu, najczęściej powinna kończyć się 5-10 cm poniżej niego, albo 1,5 cm powyżej. Modne ostatnio rozwiązanie, by firanka delikatnie załamywała się na podłodze, wymaga z kolei pozostawienia naddatku, najczęściej to ok. 10 cm.

W dekoracji naszych okien nie ma sztywnych reguł. Modne firanki mogą być obecnie krótkie lub długie. Ważne by uzyskany efekt nawiązywał do charakteru wnętrza, budując w pomieszczeniu przytulną i ciepłą atmosferę.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA