Zamknij
REKLAMA

Testy kompetencji online w rekrutacji – co o nich wiemy?

12:39, 21.07.2020 | (.)
Skomentuj

W 2020 r. znaczenie zdalnych meetingów i spotkań online znacząco wzrosło. W procesach rekrutacyjnych, zwłaszcza na stanowiska średniego i wysokiego szczebla, specjaliści od HR chętnie wykorzystują profesjonalne narzędzia analityczne. Przyspieszają one nabór i są bardzo przydatnym, sprawiedliwym zestawem diagnostycznym. Jak wyglądają testy kompetencji i dlaczego są tak cenione w branży HR? Zapytaliśmy serwis hr24.com.pl.

Do czego służy test kompetencji w rekrutacji?

Poprzez kompetencje rozumie się predyspozycje kandydatów do pracy na dane stanowisko, ale także w bardziej ogólnym ujęciu, jako części zespołu lub środowiska pracy o konkretnej charakterystyce. Test na kompetencje ma za zadanie pokazać mocne strony kandydata, a także te aspekty jego profilu, które wymagają udoskonalenia. Test kompetencji pracownika (hr24.com.pl/testy-kompetencji) to także spotykane narzędzie diagnostyczne – po etapie rekrutacji, pracownicy mogą być weryfikowani pod kątem przyszłego doskonalenia i rozwoju. W branży HR nazywamy to luką kompetencyjną.

Test kompetencji online – jakie rodzaje?

Możemy wyróżnić cztery sfery, które monitorowane są przez ten zestaw diagnostyczny. Jak widać, test na kompetencje jest dość rozbudowany, a za jego konstrukcję odpowiada wykwalifikowany psycholog. W hr24.com.pl staramy się możliwie najczęściej wskazywać na to, że wysokiej klasy test kompetencji pracownika jest domeną profesjonalnych i innowacyjnych przedsiębiorstw, a także pewnym standardem w skali globalnej, który wskazuje na firmy postępowe i wytyczające trendy w branży HR.

Wracając do meritum, test kompetencji online może badać kompetencje kluczowe, czyli te podstawowe predyspozycje, bez których kandydat nie mógłby pracować na wybranym stanowisku. Istnieją także kompetencje wspólne, które są typowe dla każdego środowiska pracy i stanowią fundamentalne predyspozycje do świadczenia pracy w sposób profesjonalny i efektywny. Test kompetencji może również sprawdzać kompetencje kierownicze, pokazujące czy kandydat nadaje się do zarządzania zespołem. Testy kompetencji online, które są przygotowywane indywidualnie dla danych przedsiębiorstw, mogą zbadać kompetencje specjalistyczne, czyli predyspozycje do pracy na bardzo wyspecjalizowanych stanowiskach, np. księgowego.

Co dokładnie bada test kompetencji?

Jeśli skupimy się na tych najczęściej kupowanych zestawach diagnostycznych, to zauważymy, że w procesach rekrutacyjnych testuje się umiejętności miękkie. Wśród nich są takie cechy jak: komunikacja międzyludzka, umiejętności społeczne, orientacja na klienta, sumienność, czy szybkie i konkretne podejmowanie decyzji.

Jak odróżnić profesjonalny test kompetencji pracownika, od zwykłego quizu z Internetu?

Wszystkie oferowane w hr24.com.pl testy kompetencji są zestawami przygotowanymi przez wykwalifikowanych i doświadczonych psychologów. Profesjonalne narzędzia analityczne poznamy po odpowiednich normach psychometrycznych i parametrach jakościowych. Zalicza się do nich przede wszystkich trafność oraz rzetelność. Im więcej pytań, tym większa wartość prognostyczna otrzymanego wyniku.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA