Zamknij
REKLAMA

Spisz - piękna, górska kraina

11:22, 20.02.2020 | (.)
Skomentuj

Większość wyjeżdżających w Tatry kojarzy je jedynie z Podhalem, na czele oczywiście z Zakopanem. Nie zdając sobie przy tym sprawy, że w bardzo bliskiej okolicy leżą tereny nieustępujące pięknem, ale przy tym dużo spokojniejsze, sielskie i nie tak zatłoczone. Dlatego tę właśnie okolicę polecamy turystom, którzy chcą spędzić wypoczynek faktycznie na łonie przyrody, z dala od zgiełku i tłumów.

Gdzie leży Spisz?

Spisz, podobnie jak Podhale czy Orawa, przylega do Tatr, stąd też tereny te noszą nazwę Podtatrza. I chociaż w większości leży po stronie Słowackiej, to i polska część zapewnia turystom wiele wrażeń i możliwość obcowania tak z przyrodą, jak i tradycyjną góralską kulturą. Ten leżący w widłach rzek Białki i Dunajca teren przez całe wieki należał do Węgier, widać w nim więc mieszankę przeróżnych kultur. Wśród przodków mieszkańców Spiszu znajdziemy bowiem także Słowaków, Rusinów, Wołochów, Romów, Niemców, Żydów. Prawdziwy tygiel narodowości, który zachował swoją tożsamość i odrębną kulturę.

Malownicze okolice

Najbardziej charakterystyczną cechą Spiszu są malownicze tereny. Ciągną się one dosłownie po horyzont, wypełnione górami, lasami, połoninami. Jest tu dużo mniej turystów niż na Podhalu, co przekłada się też na mniejszą liczbę pensjonatów, hoteli i tym podobnych przejawów cywilizacji. Na Spiszu można faktycznie spędzić czas na podziwianiu widoków, nie będąc rozpraszanym przez tłum.

Aż prosi się, aby pobyt na Spiszu spędzić właśnie na obcowaniu z przyrodą i na pieszych albo rowerowych po nim wędrówkach. Ta druga opcja jest chyba zresztą lepsza. Prościej wybrać sobie jeden punkt wypadowy, nocleg, z którego można później udać się w różne strony świata i więcej zobaczyć.

Czy tylko góry?

Nie da się zaprzeczyć – górskie wędrówki mają w sobie coś magicznego. Jednak wielu turystów nie chce poświęcać się tylko im, pragnie przeżyć też coś więcej. Z prozaicznego powodu – urlopy i wyjazdy na wczasy są na tyle rzadkie, że warto wykorzystać je na różne sposoby. Dlatego też jeden dzień można spędzić na szlaku, drugi na quadach, trzeciego zmęczyć się na rowerowych wojażach, by czwartego odpocząć w termach. Wystarczy mieć tylko dobrą bazę wypadową i wynająć na przykład domek w górach - https://www.chatanaspiszu.pl, z którego blisko jest i na termy w Białce Tatrzańskiej i na quady w Zakopanem i za którego progiem zaczyna się prawdziwie górska przyroda. Warto tu polecić niesamowite miejsce.

Taki wypoczynek, wielotematyczny, jest chyba najlepszy i najbardziej satysfakcjonujący. Daje bowiem zarówno prawdziwie górką atmosferę z dawką emocji i przygody, która pozwoli naładować akumulatory na kolejne miesiące spędzone w pracy, szkole i w prozie codziennego życia.

Zapraszamy więc na Spisz!

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone