Zamknij
REKLAMA

Uchwyty do mebli kuchennych

07:15, 07.02.2020 | (.)
Skomentuj

Remont kuchni to nie tylko położenie kafelek i pomalowanie ścian. Bardzo często decydujemy się na wymianę starego sprzętu AGD oraz mebli kuchennych. Coraz powszechniejsze są meble na zamówienie i tu napotykamy na dylemat. Na jakie szafki się zdecydować, jakie zamontować uchwyty oraz listwy ozdobne. Czy można nie stosować uchwytów? Na te i inne pytania odpowie nam ekspert od wyposażania wnętrz Pan Jacek z Angra Art oraz Ewa przygotowująca pyszne potrawy kulinarne.

Wybór materiału na uchwyty do mebli kuchennych
Przy wyborze uchwytów pamiętajmy, by kierować się zarówno estetyką jak i trwałością. Najtrwalsze będą uchwyty porcelanowe, nie ma szans by się przetarły podczas wieloletniego używania. Swoim wyglądem nawiązują do stylu angielskiego. Porcelana wraz z metalami szlachetnym tworzy stylowy i nowoczesny wygląd. Na wspomniane przetarcia wrażliwy jest chromowany mosiądz, bądź żelazo "udające" mosiądz. Najpopularniejszą opcją są aluminiowe uchwyty. Są trwałe, estetyczne i nie drogie. Najtańsze ale przy okazji nieestetyczne i nietrwałe są uchwyty oraz gałki wykonane z gumy lub PCV.

Wpuszczane czy tradycyjne?
Zdawałoby się, że to kwestia estetyki i gustów. Nic bardziej mylnego, każda z tych form kryje za sobą plusy i minusy. Wpuszczane uchwyty do mebli są bardzo wygodne podczas codziennego używania. Dodatkowo myjąc fronty szafek nie musimy tracić czasu na oddzielne mycie wystających uchwytów. Zyskujemy na czasie.

Foto szafki kuchennej z nowoczesnymi uchwytami sklep angra-art.pl

Świetną alternatywą dla uchwytów są gałki meblowe, które doskonale potrafią odmienić aranżację i stylistykę wnętrza. Doskonale pasują do nowoczesnych jak i klasycznych mebli kuchennych - przekonywuje Pan Jacek. Wybór uchwytów relingowanych sprawia, że zyskujemy przestrzeń do zawieszenia chociażby kuchennych ścierek - mówi blogerka kulinarna Ewa.

Czy istnieje alternatywa dla uchwytów meblowych?

Tak, można używać mebli kuchennych bez uchwytów, zachwala blogerka Ewa gotuje, która w swojej kuchni używa takich rozwiązań. Ewa na co dzień przywiązuje uwagę nie tylko do smaku swoich potraw kulinarnych, ale również do funkcjonalności mebli i sprzętu AGD. Kobiety spędzają w kuchni 1/3 swojego życia przygotowując posiłki: pyszne śniadania, smaczne obiady i pożywne kolacje. Dlatego tak ważne jest by narzędzia oraz miejsce ich pracy było przyjemne, estetyczne i funkcjonalne. Taki drobiazg, jak wysokość umieszczenia piekarnika do wypiekania ciast, będzie miał istotny wpływ na komfort i zadowolenie - przyznają zgodnie Jacek z Ewą. Zastanawiacie się jak otwierać szafki bez uchwytów i gałek meblowych? Otóż istnieje opcja wyposażenia frontów w mechanizmy otwierające szafki poprzez ich naciśniecie. Jest to niezwykle efektowne i estetyczne rozwiązanie, niestety z pewnością mniej trwałe niż tradycyjne uchwyty do szafek kuchennych. Sprawdza się stare powiedzenie, że im więcej automatyki tym więcej awarii. Wśród stałych klientów dominuje zadowolenie z tego systemu w przypadku szuflady śmieciowej pod zlewem. W pozostałych szafkach praktykowane są tradycyjne gałki i uchwyty.

Koszt gałek i uchwytów

Gdy spojrzymy jednostkowo, wspomniane elementy są stosunkowo tanie. Koszt waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Pamiętajmy, że w kuchni tą cenę należy pomnożyć przez kilkadziesiąt, bo tyle mamy przeciętnie szafek w kuchni. Ekskluzywne, wykonywane ręcznie gałki i uchwyty potrafią kosztować kilkaset złotych za sztukę.

Podsumowując

Branża uchwytów do szafek meblowych rozwija się bardzo dynamicznie. Każdego roku pojawiają się nowe wzory, trendy. Nowoczesny charakter kuchni nadadzą aluminiowe lub chromowane uchwyty montowane na całej długości frontu szafek kuchennych. Zanim zdecydujemy się na konkretny model uchwytu, warto przed decyzją zakupu zobaczyć w praktyce jak dany uchwyt czy gałka meblowa zachowuje się podczas otwierania szafek. Zdąża się, że piękne i z pozoru praktyczne uchwyty są nie wygodne, a kobietom z dłuższymi paznokciami kompletnie uniemożliwiają otworzenie ciężkich szuflad. Nie zawsze to co się nam podoba będzie praktyczne. Kolejna przestroga to unikanie ostro zakończonych uchwytów, które wyglądają bardzo estetycznie i nowocześnie, ale ich codzienne użytkowanie to nieustanne otarcia o ostre kanty. Wybór uchwytów i gałek wpłynie na funkcjonalność i komfort korzystania z szafek. Będzie miało wpływ na aranżację wnętrza naszych pomieszczeń. Na zakończenie pamiętajmy, że grubość frontów i rodzaj użytego materiału: fronty z litego drewna, fornirowane czy lakierowane sprawia, że nie każde uchwyty będą mogły być zastosowane. Wybór uchwytów należy uzgodnić z doświadczonym sprzedawcą oraz stolarzem.

Przeczytaj także https://www.wywrota.pl/obyczaje/74618-uchwyty-meblowe-przepis-na-sukces.html

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%