Zamknij
REKLAMA

Z czego najtaniej wybudować dom? Jakie domy są najtańsze w budowie 2020

11:03, 31.12.2019 | (.)
Skomentuj

Dokładne przygotowanie się do budowy domu jest podstawą, aby ograniczyć koszt inwestycji. Już na etapie wyboru i powstawania projektu należy uwzględnić materiały z jakich zostanie zbudowany dom. Bardzo często niedocenianym parametrem jest dostępność materiałów. Dlatego jeszcze na etapie projektowania domu warto odwiedzić okoliczne hurtownie budowlane, zapoznać się z ofertą oraz możliwościami transportu. Należy liczyć się z tym, że to co w jednej części kraju jest popularne w innej jest wręcz niespotykane. Czasami bardziej opłaca się zdecydować na materiały lokalnie dostępne, nawet jeżeli mają nieco gorsze parametry, aby uniknąć kosztów transportu.

Tani dom -  z jakich materiałów budować

Materiały budowlane stanowią około 60% kosztów budowy. Dlatego warto dokładnie przekalkulować ich wybór rozważając wszystkie za i przeciw. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji w jakiej technologii będziemy budowali dom: drewniany czy murowany. Szkieletowe domy drewniane są najszybsze w budowie i w większości przypadków tańsze. W Polsce jest to nadal mało popularna technologia budowy i nowe budynki powstają głównie w technologii murowanej. Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku są ściany zewnętrzne. Do ich budowy używane są: materiały ceramiczne, bloczki z betonu komórkowego, bloczki sylikatowe czy keramzytobeton. Ściany z ceramiki posiadają wiele zalet, ale są najdroższym rozwiązaniem. Tańszym rozwiązaniem i charakteryzującym się najwyższym poziomem izolacji termicznej są bloczki betonowe. Należy pamiętać, że im mniejsza gęstość betonu, tym lepsze właściwości termoizolacyjne bloczku. W zbliżonej cenie można kupić bloczki silikatowe czyli wapienno-piaskowe, jednak trzeba liczyć się z tym, że materiał ten wykazuje niski poziom izolacji termicznej. Lekkością, trwałością i łatwością w budowie cechują się beton z dodatkiem keramzytu. Jednak cena tego materiału jest wyższa w porównaniu do bloczków betonowych i silikatowych. Z wymienionych  materiałów można budować ścianki działowe. Znaczną część środków finansowych pochłania budowa dachu. Jego budowę rozpoczynamy od konstrukcji.  Do wyboru mamy gotowe, prefabrykowane więźby lub tradycyjną budowaną na placu budowy. Mimo wielu zalet więźby prefabrykowanej jest ona droższa. Kolejny etap to poszycie dachu tu najtańszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest membrana. Ostatni etap to pokrycie do którego najczęściej używa się dachówki ceramicznej lub blachodachówki. Zdecydowanie trwalszym i droższym materiałem jest dachówka ceramiczna, blachodachówkę kupimy o połowę taniej.

Jakie domy są najtańsze w budowie?

Obecnie jest dostępnych wiele projektów charakteryzujących się niskim kosztem budowy. Ich cechami charakterystycznymi jest prosta bryła i dwuspadowy dach oraz oczywiście metraż nie przekraczający 100 m2. Każdy powinien budować dom w miarę swoich oczekiwań co do komfortu i funkcjonalności. Obecnie warto rozważyć wykorzystanie nowych technologii wykorzystujących dobroczynne właściwości natury, które pozwalają zaoszczędzić na eksploatacji. Mowa o panelach fotowoltaicznych, pompach ciepła czy przydomowych, biologicznych oczyszczalniach ścieków. Jeżeli chodzi o te ostatnie pozwalają na redukcję kosztów za odprowadzenie ścieków, a ponadto dają możliwość odzysku wody. Ich budowa jest możliwa w miejscach nie objętych zbiorczą siecią kanalizacji sanitarnej, gdzie do wyboru jest budowa szamba lub własnej oczyszczalni ścieków. Roczny koszt eksploatacji szamba wynosi 400-700 zł roczne i jest kilkukrotnie niższy w porównaniu do kosztów eksploatacji szamba, które wynoszą około 2500-4000 zł.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Guy PornGuy Porn

0 0

I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether
this post is written by him as no one else know such detailed about my problem.

You are amazing! Thanks! https://zoya.com.ua/ 20:37, 08.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone