Zamknij

Kominek domowy przyjazny środowisku

07:54, 15.12.2019 artykuł sponsorowany

Kominek domowy często kojarzy nam się z brudem i zanieczyszczeniami. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, szkodliwych zanieczyszczeń nie zawsze unikniemy, ale na pewno skutecznie można je zniwelować. Jeżeli jesteś zainteresowany opcją całkowicie przyjazną środowisku – to również znajdziesz coś dla siebie. Świat kominków dla domów jest ogromny, a ilość opcji potrafi nieraz całkowicie zdezorientować kupca. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, w jaki sposób eksploatować kominek tak – aby był jak najbardziej przyjazny środowisku to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!

Rodzaj kominka

Jeżeli preferujesz opcje ekologiczne i środowisko jest dla Ciebie bardzo ważna to masz dla siebie kilka opcji. Świetny okaże się kominek elektryczny, który jest praktycznie całkowicie przyjazny środowisku. Nie wydziela żadnych zanieczyszczeń, a jego paliwem jest prąd. Jak można się domyślać, nie będzie to jednak skuteczne rozwiązanie grzewcze. Inną opcją jest biokominek. Również nie wydziela on żadnych zanieczyszczeń, a płynne biopaliwo wydziela jedynie parę wodną. Świetne, eleganckie rozwiązanie do nowoczesnych aranżacji.

Niestety, w innych przypadkach nie da się uniknąć zanieczyszczenia w postaci dymu. Można je jednak skutecznie niwelować do jak najbardziej minimalnych wartości.

Metoda rozpalania

Jeżeli chodzi o ilość wydalanych spalin do środowiska to bardzo ważna jest sama metoda rozpalania. Często, błędnie rozpalamy w palenisku od samego dołu umieszczając coraz to większe kawałki drewna. Wówczas do atmosfery wydalane są bardzo duże ilości dymu. Bardziej ekologiczną metodą będzie rozpalanie kominka od góry. Większe kawałki drewna umieszczamy na samym spodzie, a rozpałkę rozpalamy na górze. Wtedy kominek wydala się minimalna ilość szkodliwego dla środowiska dymu i pali się samoczynnie bardzo długo bez potrzeby dodatkowego dorzucania drewna do paleniska.

Bardzo ważny jest sam rodzaj opału. Najlepiej, gdy jest to drewno liściaste. Wówczas pali się ono najdłużej i produkuje najmniej spalin. Musi być też odpowiednio suche. Przyjęło się, że wilgotność nie powinna przekraczać 20%. Aby to osiągnąć drewno musi przeleżeć przynajmniej dwa lata w suchym miejscu. Wybieraj uważnie i pytaj o wilgotność kupowanego drewna! Odezwij się w tej sprawie do specjalistów z kominki Katowice.

Systematyczna konserwacja

Bardzo ważna jest również sama konserwacja kominka. Palenisko i szybka w przypadku kominka z wkładem musi być systematycznie czyszczona. Możesz do tego użyć ciepłej wody lub odpowiednich detergentów, najlepiej zalecanych przez producenta. Poza tym zalecanie jest regularne sprawdzanie przewodów i innych podzespołów kominka, najlepiej przed odpowiedniego fachowca. Przynajmniej raz w roku wymaga się również sprawdzenia kominka przez kominiarza.

Wydalanie spalin przez kominek można skutecznie zminimalizować lub, przy odpowiednim wyborze kominka, całkowicie zniwelować. Jeżeli cenisz sobie środowisko to powinieneś dostosować się do powyższych porad i zaleceń. Wówczas nie będziesz musiał przejmować się zanieczyszczeniami.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%