Zamknij

Jak łączyć kolory ścian?

14:14, 09.12.2019 (.) Aktualizacja: 14:17, 09.12.2019
Skomentuj

Chcesz mieć kolorowe ściany w mieszkaniu, ale nie wiesz, jak dobrać kolory? Podpowiemy, czym się kierować przy wyborze farb i jak prawidłowo łączyć kolory ścian. Koło barw – zaprzyjaźnij się z nim.

Koło barw to umowna nazwa wzornika kolorów właśnie w kształcie koła. Poszczególne kolory zmieniają się i przenikają, wzorując się na tęczy. Żółty płynnie przechodzi w pomarańcz, ten w czerwień, kolejno następuje fiolet, odcienie niebieskiego, zieleni, by przejść żółć i tak koło się zamyka. W internecie można znaleźć gotowe koła barw – warto z nich skorzystać, bo znacznie ułatwiają zadanie.

Na kole barw nie znajdziemy bieli i odcieni szarości. Te kolory dobrze łączą się ze wszystkimi innymi, jednak nie poleca się łączenia mocnych, jaskrawych barw z bielą. Lepiej złamać ją odrobiną szarości.

Jak łączyć kolory ścian – połączenia monochromatyczne

Na kole barw leżą obok siebie. To kolory, które różnią się między sobą o ton lub dwa. Wyglądają podobnie i śmiało można je ze sobą łączyć na ścianach. Dobry wybór, jeśli chcemy zrobić jedną ścianę ciemniejszą, na przykład w sypialni. Połączenia monochromatyczne polecane są do wnętrz urządzonych w klasycznym stylu. Oferują prostą, jednolitą aranżację. Do złudzenia przypominają grę światła na ścianach. Są bardzo często wykorzystywane we wnętrzach w stylu boho lub urban jungle.

Jak łączyć kolory ścian – połączenia barw przeciwstawnych

Na kole barw ułożone są naprzeciwko siebie. To barwy kontrastujące, mocno odcinające się od siebie. Odważne połączenia kolorów doskonale sprawdzą się w salonie, pokoju dziecinnym, ale niekoniecznie w sypialni. Mocno ożywiają wnętrze i raczej nie sprzyjają relaksowi. Dobierając kolory ścian na zasadzie przeciwieństw, warto zwrócić uwagę na ich nasycenie. Mocne barwy zestawiamy z mocnymi, pastele z pastelami. Raczej nie poleca się łączenia pastelowych barw z jaskrawymi.

Jak łączyć kolory ścian – tricolor

Trzy kolory pozornie niepasujące do siebie? Tylko pozornie, bo jeśli dobrze je dobierzemy, będą się ładnie razem komponowały. Dekoratorzy wnętrz zalecają dobieranie trzech kolorów metodą trójkąta równobocznego: wyobraźmy sobie, że kładziemy taki trójkąt na kole barw. Wierzchołki trójkąta wskażą trzy pasujące do siebie kolory. Dwa z nich mogą pojawić się na ścianach, trzeci będzie dobrym wyborem na zasłony do pokoju dziennego. W ten sposób stworzymy wnętrze spójne kolorystycznie.

Kolory ścian – co można dzięki nim osiągnąć

Zimne kolory ścian (biel i pochodne niebieskiego) optycznie powiększają wnętrze. Mały salon wyda się dzięki nim większy, a ten naprawdę duży będzie wręcz ogromny. Niebieskie zasłony do salonu optycznie powiększą okna.
Ciepłe kolory ścian (pochodne czerwieni) wizualnie zmniejszają pomieszczenia. Mały salon pomalowany na czerwono lub brązowo może stać się nieco przytłaczający. Ten duży zyska wrażenie przytulnego.
Jeśli wnętrze jest wysokie i chcemy je optycznie nieco obniżyć, można zastosować ciemne barwy. Odwrotnie w przypadku niskich – tu lepiej sprawdzą się jasne kolory ścian.

Ciekawostka: Kolory ścian mają wpływ na apetyt. Wiedzą o tym restauratorzy i malują ściany na czerwono lub wprowadzają do wnętrz wiele dodatków w tym kolorze. Czerwony kolor sprawia bowiem, że chce nam się jeść. Odwrotnie jest z niebieskim. W otoczeniu chłodnych kolorów apetyt zanika.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%