Zamknij

2 zasady, które pomogą Ci dobrać odzież do biegania zimą

10:37, 15.11.2019 (.) Aktualizacja: 10:40, 15.11.2019
Skomentuj

Z pozoru zima nie sprzyja bieganiu - niska temperatura, opady śniegu i oblodzona nawierzchnia mogą skutecznie zniechęcić do codziennego joggingu. Jednak przy odpowiednim przygotowaniu nawet w najbardziej mroźne dni nie trzeba rezygnować z biegania. Wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór, aby móc swobodnie cieszyć się zimowym treningiem.

  1. Wielowarstwowy ubiór w jaskrawym kolorze
  2. Ochrona całego ciała

Każdy organizm inaczej reaguje na zimowe warunki pogodowe, dlatego ubiór nawet najbardziej doświadczonego biegacza może nie być odpowiedni dla osoby początkującej w kwestii biegania zimą. Należy więc bacznie obserwować reakcje organizmu i dostosować do nich strój do joggingu.

Wielowarstwowy ubiór w jaskrawym kolorze

Podczas biegania zimą trzeba szczególnie zadbać o komfort cieplny. Zbyt lekki strój może doprowadzić do wyziębienia organizmu, a zbyt ciepły do przegrzania - oba stany prawdopodobnie skończą się chorobą. Warto więc zrezygnować z jednego, grubego elementu odzieży na rzecz kilku cienkich warstw. Ubiór na cebulkę pozwala szybko osiągnąć komfort cieplny, ponieważ w razie konieczności jedną z warstw można swobodnie zdjąć, a później z powrotem założyć.

Oprócz ilości poszczególnych warstw ubrania ważna jest też ich jakość. Zimą nie sprawdzi się bawełna, ponieważ chłonie zarówno wilgoć z powierzchni ciała, jak i z powietrza, co może doprowadzić do szybkiego, nadmiernego wychłodzenia organizmu. Odpowiedniejsze będą koszulki, bluzy i legginsy termoaktywne z berens.pl, które wchłoną pot ze skóry, a jednocześnie zapewnią odpowiednią izolację cieplną.

Warto też zwrócić uwagę na kolor odzieży. Zimowe dni są krótkie, dlatego treningi odbywają się zwykle już po zachodzie słońca. Mocne, jaskrawe kolory i elementy odblaskowe zapewnią bezpieczeństwo podczas biegania.

Ochrona całego ciała

Największym wrogiem biegacza nie jest niska temperatura, ale źle dobrana odzież, niezapewniająca odpowiedniej ochrony przed wychłodzeniem. Nie można zapominać, że ubiór powinien obejmować całe ciało, dlatego niezbędne będą czapka, szalik i rękawiczki oraz, opcjonalnie, ochraniacze na główne partie stawów. Czapkę i szalik można wymienić na kominiarkę, która dodatkowo zasłoni nos i usta, dzięki czemu trafiające do płuc powietrze będzie cieplejsze. Warto zrezygnować z krótkich skarpetek do kostek na rzecz długich skarpet oraz rozważyć zakup butów, przeznaczonych do zimowych treningów.

W wyborze odpowiedniego ubrania może pomóc zasada +10 stopni, według której odzież należy dobierać tak, jakby na dworze było 10 stopni więcej, niż jest w rzeczywistości. Jeśli po wyjściu na dwór biegacz odczuwa lekki, akceptowalny chłód, to oznacza, że jego ubiór jest odpowiednio dobrany do warunków pogodowych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%