Coraz częściej wybierając buty, czy meble natrafiamy na określenie "ekoskóra". Nazywana jest inaczej skórą ekologiczną czy skajem i jest popularnym substytutem naturalnej skóry, pozyskiwanej ze zwierząt. Jakie wady i zalety posiada ten materiał? Czy warto go wybrać? Przyjrzyjmy się ekoskórze bliżej.
Co to jest ekoskóra?
Ekoskóra to, mówiąc w skrócie syntetyczna imitacja skóry. Zazwyczaj wykonana jest z poliestrów nanoszonych na materiał włókienniczy, a jej faktura jest tak zaprojektowana, by jak najbardziej przypomniała naturalnego odpowiednika. Wiele lat rozwoju sposobów i technologii wykorzystywanych przy jej produkcji pozwoliło na tworzenie niemal identycznie wyglądającego materiału. Współczesna ekoskóra ma niewiele wspólnego z wykorzystywanym przed laty skajem, który kojarzył się głównie z tanimi i nietrwałymi produktami. Choć nadal jest to materiał syntetyczny, z wszystkimi wynikającymi z tego faktu zaletami i wadami.
Wady i zalety skóry ekologicznej
Mimo wielu podobieństw do skóry naturalnej, właściwości skóry ekologicznej znacznie się różnią od pierwowzoru. Niektóre jej cechy są bardziej pożądane, inne z kolei przysparzają ekoskórze wrogów. Wymieńmy więc najważniejsze wady i zalety. Wady, to z pewnością:
Ekoskóra ma jednak bardzo mocne "asy w rękawie", przez co jest chętnie wybierana. Niektóre z nich, to:
Jak odróżnić ekoskórę od skóry naturalnej
Niegdyś odróżnienie od siebie rodzajów skóry było zadaniem bardzo prostym - materiały różniły się grubością, połyskiem, poślizgiem - słowem wszystkim. Jednak lata intensywnych prac nad rozwojem tego surowca doprowadził do sytuacji, gdy niektóre z wyrobów ze skóry ekologicznej się trudne do odróżnienia, nawet przez specjalistów. Jeśli mamy możliwość, warto spojrzeć na materiał "od spodu". Ekoskóra zazwyczaj jest nanoszona na włókno, jego obecność jednoznacznie podpowiada, że mamy z nią do czynienia. Również sama grubość powinna nam sporo powiedzieć na temat surowca, z którym mamy do czynienia. Inna jest także reakcja na ogień - sztuczna skóra się topi i pali, wydzielając intensywny zapach palonego plastiku, a skóra naturalna twardnieje i się kurczy, pali się trudniej, wydzielając zapach palonych włosów.
Przede wszystkim warto jednak zwracać uwagę na opisane przez producenta deklaracje. Skóra syntetyczna w butach oznaczana jest symbolem "kopniętego kwadratu". W innych produktach często ukrywa się również pod nazwami: PU, PVC, skaj, vinyl, polamid czy poliester. Warto mieć to na uwadze, jeśli świadomie decydujemy się, bądź nie na zakup wyrobów ze skóry ekologicznej.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz