Zamknij

Jaki wybrać piec do centralnego ogrzewania?

09:23, 23.10.2019 (.) Aktualizacja: 09:25, 23.10.2019
Skomentuj

W dobie rosnącego zagrożenia smogiem i wzmożonej uwagi poświęconej ochronie środowiska, wybór odpowiedniego pieca centralnego ogrzewania może nastręczać nie lada problemów. Normy emisji spalin zmieniają się jak w kalejdoskopie i jeśli nie poświęcimy temu tematowi wystarczającej uwagi, może się okazać, że nasz nowy, dopiero co kupiony piec centralnego ogrzewania wkrótce przestanie je spełniać, a my będziemy musieli go wymienić lub narazić się na mandat.

A jak wiadomo, porządny piec CO to nie jest mały wydatek, dlatego jeśli stoi przed nami widmo zakupu pieca, naprawdę warto zagłębić się w temat, zapoznać z ofertą i wybrać mądrze.

Kryteria wyboru pieca

Na wybór pieca centralnego ogrzewania wpływ ma wiele czynników do których należą między innymi:

  • zapotrzebowanie domu na ciepło,
  • możliwości wykonania konkretnej instalacji,
  • koszty całego przedsięwzięcia.

Zapotrzebowanie domu na ciepło może ulec znaczącemu zmniejszeniu, jeżeli zdecydujemy się przeprowadzić modernizację docieplenia budynku lub jeśli do tej pory w ogóle nie było to zrobione, wykonamy jego ocieplenie.

W przypadku starych budynków wiele może poprawić wymiana okien na energochłonne. Warto dostosować piec do potrzeb cieplnych budynku, bo zakup pieca o mocy większej niż konieczna narazi nas na większe koszty eksploatacji - zupełnie niepotrzebnie. Poprawne wykonanie całej instalacji grzewczej również ma tutaj wiele do powiedzenia, ponieważ dobrze wykonana instalacja gwarantuje nie tylko bezpieczne jej użytkowanie ale również zmniejsza utraty ciepła, a co za tym idzie - koszty. Koszty montażu pieca CO to osobna bajka. Jednak, tak jak w większości przypadków, tak i tutaj warto zainwestować więcej na początku, by potem odzyskać część wkładu przez tańszą eksploatację.

Typy pieców CO

Kolejną istotną sprawą, nad jaką musimy się pochylić jest paliwo, którym chcemy zasilać nasz piec. Obecnie mamy do wyboru wiele typów pieców dostosowanych do spalania różnego paliwa.

PIEC WĘGLOWY

Węgiel jest zdecydowanie najtańszym paliwem, jednak ze względu na rosnące obostrzenia w związku z zagrożeniem smogiem, przed zakupem takiego pieca należy sprawdzić, czy nasz rejon zamieszkania nie jest objęty zakazem spalania węgla, jak ma to miejsce na przykład w Krakowie. Żmudną konieczność systematycznego dokładania opału oraz kontroli paleniska możemy wykluczyć montując piec z podajnikiem, jednak nie ominie nas regularne usuwanie popiołu oraz czyszczenie kanałów spalinowych.

Typy pieców na węgiel

  1. Piec ze spalaniem górnym - tani piec, w którym dzięki połączeniu komory spalania z komorą zasypową cały materiał szybko zaczyna się żarzyć i piec dość szybko osiąga swoją maksymalną moc. Trudno ją jednak regulować, co stanowi największą wadę tego pieca. Głównymi paliwami są tutaj węgiel i koks.
  2. Piec ze spalaniem dolnym - bardziej ekonomiczny od poprzednika, spalanie przebiega wolniej, dzięki czemu łatwiej je regulować. Dodatkowo najlepiej pracuje przy jednoczesnym opalaniu węglem i drewnem, dodatkowo można w nim spalać wióry, zrębki, jak również bioodpady.
  3. Piec na miał węglowy - specjalna budowa doprowadzająca powietrze do wewnątrz pozwala na spalanie tylko części załadunku miału, dzięki czemu nawet bez podajnika okres między jednym a drugim dołożeniem paliwa wydłuża się nawet do 24 godzin .

PIEC NA EKOGROSZEK

Zdecydowanie bardziej ekologiczny niż wspomniany wyżej węglowy. Ekogroszek zawiera mniej siarki i popiołu, jednak jest droższy od zwykłego węgla, co podnosi koszty eksploatacji takiego pieca. Bryłki węgla wielkością wahają się w przedziale od 5 do 25 mm (stąd nazwa paliwa), a piece te zwykle wyposażone są w automatyczny podajnik, co zdecydowanie zmniejsza częstotliwość dokładania opału.

PIEC NA PELLET

Pellet to granulowana biomasa powstała z odpadów drzewnych i jest to jedno z bardziej ekologicznych paliw. Co prawda wydatek przy zakupie to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, jednak warto wziąć pod uwagę wpływ spalania pelletu na środowisko oraz fakt, że zautomatyzowane piece na pellet wymagają napełnienia raz na kilka dni. Automatyczny układ z odpowiednimi czujnikami sprawia, że bardzo łatwo regulować szybkość spalania i temperaturę, dzięki czemu możemy mieć ciepło w domu nawet podczas naszej nieobecności, przy niewielkim zużyciu paliwa.

PIEC GAZOWY

Ze względu na brak wytwarzanych zanieczyszczeń jest to najbardziej proekologiczny sposób pozyskania ciepła. Jednak warunkiem koniecznym jest podłączenie do sieci gazowej. Przy użyciu kondensacyjnego pieca gazowego, który odzyskuje część ciepła pochodzącego ze spalin, wydatek na 1 kWh to jedynie około 20 groszy. Ze względu na mały rozmiar, jest to jedyny piec, który nie wymaga osobnego pomieszczenia i można umieścić go w kuchni lub w łazience.

Wymagania instalacyjne pieców

Zdecydowana większość pieców wymaga osobnego pomieszczenia ze względu na swoje gabaryty oraz konieczność składowania opału. Obecnie montowane piece ze względu na ich zautomatyzowanie wymagają również podłączenia zasilania. Co więcej, warto pomyśleć o jakimś zasilaniu awaryjnym dla montowanego pieca, gdyż nagła przerwa w dostawie prądu może spowodować poważne konsekwencje pomimo montażu szeregu zaworów bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę paliwo, którym będziemy zasilać piec, należy odpowiednio przystosować również komin. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, iż podłoga w kotłowni musi być niepalna, należy również umieścić w niej odpływ kanalizacyjny, a sama kotłownia powinna mieć na tyle duży metraż, aby piec centralnego ogrzewania ustawiony był co najmniej metr od ściany, aby umożliwić jego wygodne czyszczenie i konserwację.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%