Zamknij

Jak znaleźć pracę idealną?

08:59, 23.07.2019 (.) Aktualizacja: 08:59, 23.07.2019
Skomentuj

Zmieniający się rynek pracownika w Polsce sprawia, że ogólnie łatwiej jest znaleźć pracę, niż jeszcze kilka lat temu. Nie znaczy to jednak, że obecnie wymarzoną pracę zdobyć można bez żadnego wysiłku. Wręcz przeciwnie – najciekawsze oferty u najlepszych pracodawców, z wieloma benefitami i dobrym wynagrodzeniem są powszechnie oblegane przez kandydatów. Co zrobić, aby znaleźć i zdobyć pracę idealną? Podpowiadamy poniżej.

  1. Profesjonalne CV
  2. Poszukiwanie pracy
  3. Rozmowa rekrutacyjna

Profesjonalne CV

Najistotniejszym elementem poszukiwania pracy jest nie tyle znalezienie ciekawej oferty, co… stworzenie idealnego CV. To dzięki niemu zwrócisz na siebie uwagę rekrutera, przedstawisz swoje mocny strony i w efekcie zostaniesz zaproszony na rozmowę. Aby stworzyć dobre CV, trzeba włożyć nieco wysiłku. Przedstawiając swoje osiągnięcia i doświadczenie, skup się na najważniejszych z nich, dopasowując je równocześnie do stanowiska, na które kandydujesz do pracy. Przykładowo, jeśli jesteś specjalistą w zakresie marketingu i starasz się o pracę na stanowisko marketingowe w internetowym sklepie z zabawkami, w CV podkreśl swe doświadczenie w tym samym lub podobnym zakresie, czyli np. zaznacz, że pracowałeś już wcześniej w sklepach internetowych, dla których prowadziłeś działania i kampanie marketingowe, więc to zagadnienie i branża nie są ci obce. Poza warstwą merytoryczną i treściową, istotną rolę odgrywa również wygląd CV. Uznaje się, że dobre curriculum vitae nie powinno być dłuższe, niż dwie strony – to jest długość optymalna i przyjemna w czytaniu i odbiorze przez rekruterów. W CV warto zamieścić swoje zdjęcie – pamiętaj, aby było to wyraźne i profesjonalnie wykonane zdjęcie twarzy lub popiersia, najlepiej w eleganckim ubraniu. Wszelkie fotografie z imprez, uroczystości rodzinnych czy w stroju kąpielowym, z plaży (a i z takimi zdjęciami rekruterzy mają nierzadko do czynienia!) są absolutnie niewłaściwe. To, czy zdjęcie jest kolorowe, czy czarno-białe, nie ma tak naprawdę znaczenia.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób rozmieścić poszczególne elementy i informacje w swoim CV, możesz skorzystać z profesjonalnych narzędzi, takich jak choćby CV maker. To intuicyjne w obsłudze narzędzie umożliwia szybkie i wygodne stworzenie estetycznego, czytelnego i przyjemnego w odbiorze życiorysu.

Poszukiwanie pracy

Jeśli posiadasz już dopracowane CV, rozpocznij poszukiwanie wymarzonej posady. Gdzie ją znaleźć? Najwięcej ofert znajdziesz w internecie. Jest wiele specjalistycznych portali, takich jak np. Jobsora, na których znajdziesz setki lub nawet tysiące aktualnych ofert o pracę. Specjaliści z zakresu HR radzą, aby podczas poszukiwania nowej pracy, starannie określić swoje wymagania co do przyszłego zatrudnienia. Osoby, które obecnie są już zatrudnione, ale z różnych powodów nie są zadowolone z obecnej posady i chcą ją zmienić, zazwyczaj bardzo starannie i dokładnie poszukują nowych ofert. Nie muszą się spieszyć – mają już pracę, więc wiedzą, że nowe stanowisko i nowa firma powinny być znacząco lepsze, niż dotychczasowe zatrudnienie. W innej sytuacji są niestety osoby, które straciły pracę i potrzebują jak najszybciej znaleźć nowe zatrudnienie ze względów finansowych. Mimo to specjaliści z zakresu HR doradzają jednak, aby nie sugerowały się one jedynie koniecznością znalezienia nowej oferty w jak najszybszym czasie i nie decydowały się na „pierwszą lepszą” ofertę, gdyż taki sposób działania bardzo szybko prowadzi do niezadowolenia z podjętej decyzji i w efekcie kolejnych poszukiwań pracy.

Rozmowa rekrutacyjna

W przypadku pomyślnego przejścia pierwszego etapu rekrutacji, czyli wyboru twojego CV spośród szeregu innych, z pewnością czeka cię etap kolejny, którym zazwyczaj jest osobista rozmowa rekrutacyjna. W zależności od tego, jakiego rodzaju praca cię czeka i do jakiej firmy aplikujesz, odbędzie się ona w obecności prezesa, kierownika czy też przedstawiciela działu HR. Podczas rozmowy, poza rzecz jasna stroną merytoryczną, istotna jest również odpowiednia prezencja. Coraz częściej (zwłaszcza w przypadku zawodów z branży reklamowej, artystycznej, marketingowej czy programistycznej) kandydaci odchodzą od bardzo formalnego wyglądu na rozmowie, przejawiającego się marynarką lub żakietem, eleganckimi spodniami czy białą bluzką, na rzecz stroju swobodnego, wyrażającego ich osobowość. Bez względu na to jednak, co ubierzesz, ważne, aby strój był czysty, pachnący i wyprasowany – to podstawowe elementy wpływające na odbiór osoby, o których jednakże wiele z nich coraz częściej zapomina.

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej istotne jest rzeczowe odpowiadanie na pytania rekrutera. Mimo stresu (a z pewnością ten będzie ci towarzyszył, co jest jak najbardziej normalną i niemal zawsze spotykaną sytuacją u kandydatów na wszelkiego rodzaju stanowiska), staraj się nie dać go po sobie poznać. „Pokerowa twarz”, zwłaszcza na stanowiska kierownicze czy dyrektorskie, jest wymagana.

Znalezienie idealnej, wymarzonej pracy nie jest proste, ale z pewnym przygotowaniem (m.in. wymienionymi wyżej poradami) z pewnością uda ci się ją otrzymać. Powodzenia!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

RemonaRemona

0 0

always i used to read smaller articles that as well clear their motive,
and that is also happening with this post which I am reading now. ox - <A HREF=https://hotvideostilxyq.blogspot.com>hotvideostilxyq.blogspot.com</A>, 09:01, 16.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%