Zamknij

Szlifierki kątowe - co warto wiedzieć?

09:09, 08.04.2019 (.) Aktualizacja: 09:12, 08.04.2019
Skomentuj

Historia szlifierki kątowej sięga wczesnych lat XX ubiegłego wieku, a swojego technologicznego rozpędu nabrała w drugiej połowie XX w. Została pomyślana jako narzędzie warsztatowe nie tylko do prac w przemyśle, ale także podczas drobnych prac domowych wymagających obróbki nawet najtwardszych materiałów mających zastosowanie w budownictwie. W większości warsztatów oraz naszych domach znajdziemy wersje napędzane energią elektryczną, lecz duże zakłady produkcyjne stosują szlifierki kątowe o napędzie spalinowym.

Jak działa szlifierka kątowa?

Zapoznając się ze sposobem jej działania, warto na początku przyjrzeć się jej podstawowym elementom, z których jest zbudowana, a są to: stojan, wirnik, włącznik, przekładnia kątowa, zębatka atakująca. Na początku zauważmy, że stojan jest centralnym elementem urządzenie, a wewnątrz jego znajduje się wirnik. Sam wirnik, który jest połączony z zębatką atakującą i przekładnią do trzpienia połączonego z taśmą wewnątrz urządzenia, które po włączeniu przenosi energie na rolkę napędową i tym samym wprawia tarcze szlifierki w ruch.

Do czego jest potrzebna szlifierka kątowa?

Tak jak wcześniej zauważono, szlifierka kątowa z uwagi na swoją ogromną moc nadaje się e do cięcia, satynowania, szlifowania, matowania, oraz polerowania i nadaje się do każdego materiału. Przede wszystkim służy do obróbki metalu, betonu, drewna, kamienia w tym marmuru. Ze względu na szerokie zastosowanie bez problemu będziemy się nią mogli posługiwać podczas drobnych prac domowych i prac w warsztacie oraz ciężkich prac budowlanych. Co zatem wybrać ?

  •  Szlifierka do drobnych prac domowych.Służy do cięcia drutów, zbrojeń i krat. Będzie pomocna przy skrawaniu kawałków betonu, a także do ścierania farby i rdzy. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie szlifierka, której moc będzie przekraczać 450 w, ale nie więcej niż 900w. Średnia tarczy o rozmiarze 115mm w zupełności wystarczy;
  •  Szlifierka do prac w warsztacie posłuży nam oczywiście do prac wymienionych wyżej, ale także, gdy chodzi już o materiały o zwiększonej odporności na cięcie i o większej twardości. Są one o wiele wytrzymalsze na długi czas eksploatacji, ale tylko w zastosowaniach stricte warsztatowych o niespecjalistycznym charakterze. Mowa tutaj o szlifierkach o mocy od 600w do 1200w i średnicy tarczy 125mm;
  •  Szlifierka do ciężkich prac budowlanych.  Przez swoją moc i gabaryty nadaje się głównie do naprawdę ciężkich tworzyw, i to w sytuacjach, gdy nie chodzi o delikatną obróbkę. Przetnie pręt zbrojeniowy, kamień, żelbeton. Są odporne na długi czas korzystania, kurz i pył oraz warunki atmosferyczne(upał, zimno, wilgotność powietrza) . Są to szlifierki o mocy powyżej 2000w gdzie potrzebna jest tarcza o średnicy 230 mm. Często spotykane na budowach o napędzie spalinowym.

Rodzaje tarcz do szlifierek kątowych.

Tarcze do szlifierek można podzielić na cztery zasadnicze grupy różniące się od siebie swoją grubością.

  •  Tarcze do cięcia, których grubość nie przekracza 3mm, aby nie pozostawiać zbyt dużych bruzd po cięciu;
  •  Tarcze do szlifowania. Ich grubość przekracza 6mm.

 Natomiast ze względu na rodzaj obrabianego materiału, wyróżnić możemy

  • Tarcze do kamienia w tym do betonu;
  • Tarcze do metalu,  w szczególności stali;
  • Tarcze do tworzyw wymagających w swoim składzie elementów diamentowych. Tną te tworzywa, do których nie nadają się tarcze do metalu, stali i kamienia. 

 Poradę dostarczył serwis Tooles.pl - sklep z profesjonalnymi narzędziami dla domu i ogrodu.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%