Zamknij
REKLAMA

Najskuteczniejsze suplementy na przyrost masy i siły

18:18, 02.10.2018 | (.)
Skomentuj

Wśród suplementów niezmiernie przydatnych w czasie zwiększania masy i siły można wyróżnić kilka rodzajów odżywek. Są one przeznaczone do stosowania przede wszystkim przez sportowców trenujących sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Najczęściej takie specyfiki w swoim składzie zawierają kreatynę, aminokwasy BCAA oraz beta alaninę.

Rozbudowywanie masy mięśniowej nie jest łatwym zadaniem i z całą pewnością wiedzą o tym wszyscy sportowcy, którzy dążą do tego celu już od wielu lat. Uzupełnieniem właściwie zbilansowanej diety oraz wzmożonych treningów mogą być różnego rodzaju suplementy. Należy jednak wiedzieć, iż nie wszystkie dostępne na rynku preparaty będą przyczyniać się do efektywnego przyrostu masy i siły.

Suplement suplementowi nierówny

Każdy suplement może działać w nieco inny sposób. Podczas gdy niektóre odżywki będą podnosić ogólną wydolność organizmu, to inne mogą przyczyniać się do wzrostu beztłuszczowej masy ciała i do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. To, w jaki sposób będzie działał dany preparat jest uzależnione w głównej mierze od składu. Odżywki węglowodanowe mogą więc być świetnym źródłem energii, a odżywki białkowe będą z kolei przyczyniały się do rozbudowywania mięśni.

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnego rodzaju suplementów, jednak nie wszystkie będą pomagały w zwiększaniu masy oraz siły. Trzeba wiedzieć, na jakie składniki zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chcemy budować muskularną sylwetkę, wówczas nasza uwaga powinna zostać zwrócona przede wszystkim w stronę odżywek zawierających w swoim składzie kreatynę, aminokwasy rozgałęzione BCAA oraz beta alaninę.

Jak działają odżywki na masę i dla kogo są przeznaczone?

Odżywki na masę (https://www.olimp-nutrition.pl/19-odzywki-na-mase) są szczególnym rodzajem suplementów, które pomagają zwiększać beztłuszczową masę ciała. Budowanie masy na ogół jest procesem cyklicznym, powiązanym z odpowiednią dietą oraz z właściwie dobranym zestawem ćwiczeń. Odżywki na masę wspomagają zwiększanie masy ciała, oczywiście pod warunkiem, iż takie suplementy są stosowane rozsądnie oraz w odpowiednich ilościach.

Suplementy zwiększające masę przyspieszają budowę mięśni, a także przyczyniają się do zmniejszenia ich rozpadu. Tego rodzaju odżywki są polecane przede wszystkim kulturystom, a także wszystkim tym sportowcom, którym zależy na rozbudowywaniu beztłuszczowej masy ciała.

Odżywki z kreatyną

Potwierdzone działanie w zwiększaniu siły oraz masy ma kreatyna (https://www.olimp-nutrition.pl/15-kreatyny). Jest to substancja, która dostępna jest jako suplement w różnych formach. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na stosowanie kreatyny w postaci kapsułek czy w formie sproszkowanej, to powinniśmy odczuć takie same efekty. Kreatyna od pewnego czasu uznawana jest za jeden z najbardziej skutecznych preparatów pomagających w przyroście masy oraz siły. Odżywki z kreatyną są legalnymi środkami anabolicznymi.

Kreatyna jest coraz częściej składnikiem wprowadzanym do odżywek dla sportowców. Suplementy zawierające w swoim składzie kreatynę należy stosować regularnie, najlepiej cyklicznie. Zaleca się przyjmowanie około pięciu gramów kreatyny na dobę i tej dawki nie należy przekraczać.

Odżywki z aminokwasami BCAA

Bardzo przydatnymi substancjami w okresie budowania masy ciała wydają się być również aminokwasy rozgałęzione BCAA (https://www.olimp-nutrition.pl/4-bcaa). Uważa się jednak, że aminokwasy te nie wykazują tak spektakularnego działania, jakie posiada kreatyna. Mimo to, suplementy z aminokwasami BCAA są bardzo często polecane kulturystom.

W odżywkach aminokwasowych najważniejszym aminokwasem jest leucyna, która współdziała z insuliną. Substancja ta nie tylko aktywizuje najważniejsze enzymy, które są odpowiedzialne za procesy anaboliczne, ale również ma na celu ochronę mięśni przed rozpadem. Zaleca się przyjmowanie dawek BCAA w przedziale od dziesięciu do dwudziestu gramów tygodniowo. Odżywki z aminokwasami BCAA można przyjmować zarówno przed, jak i po treningu.

Suplementy z beta alaniną

Najmniej znanymi suplementami wspomagającymi przyrost masy oraz siły są odżywki, które w swoim składzie zawierają związek nazywany beta alaniną (https://www.olimp-nutrition.pl/olimp-beta-alanine-xplode-powder-420g).

Beta alanina w niewielkich ilościach pojawia się w niektórych pokarmach, między innymi w czerwonych oraz białych mięsach (kurczak, wołowina). Substancja ta od pewnego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem i na jej bazie tworzone są innowacyjne suplementy dla sportowców. Beta alanina skutecznie wpływa na zwiększanie potencjału tak zwanych mięśni szkieletowych, dzięki czemu mięśnie są przygotowywane do wykonywania ekstremalnych ćwiczeń.

Beta alanina jest organiczną substancją chemiczną z grupy aminokwasów. Substancja ta jest składnikiem karnozyny, związku, który jest odpowiedzialny między innymi za wspomaganie budowania masy ciała. Ponadto związek ten optymalizuje środowisko mięśniowe, wspiera zdolności wysiłkowe oraz stymuluje procesy regeneracyjne. Beta alanina opóźnia również występowanie uczucia zmęczenia, dlatego zażywają preparaty z tą substancją możemy trenować dłużej i intensywniej.

Suplementy z beta alaniną zaleca się stosować w ilościach od czterech do maksymalnie sześciu gramów na dobę, najlepiej przed treningiem.

((.))

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekutno.pl | Prawa zastrzeżone