Zamknij
REKLAMA

Co potrafi wózek widłowy z wyposażeniem?

11:32, 18.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Wózki widłowe od lat pomagają w transporcie. Można za ich pomocą umieszczać towary na regałach i pobierać je stamtąd, transportować dowolne ładunki na paletach, ładować i rozładowywać samochody, przewozić półfabrykaty między poszczególnymi halami w zakładzie przemysłowym etc. Typowy wózek widłowy to właśnie owe charakterystyczne widły, służące do transportu palet. Można jednak rozbudować wózek widłowy o elementy dodatkowe, co sprawi, że będzie on w stanie wykonywać rozmaite funkcje dodatkowe. Różnorodny osprzęt do wózków widłowych znaleźć można między innymi w Europejskim Centrum Innowacyjnym pod adresem http://www.eci.com.pl/.

Może to być na przykład pazur dociskowy. Nie każdy ładunek jest opakowany i ustabilizowany – czasem wózkiem widłowym przewożone są drewniane bale albo rury. Bardzo łatwo je po drodze zgubić i uszkodzić. Rozwiązaniem jest pazur dociskowy w postaci dwóch zakrzywionych, sterowanych hydraulicznie zacisków, które unieruchamiają przewożony ładunek na karetce. Można w ten sposób chwytać i bezpiecznie przewozić elementy nawet o średnicy 1 metra.

A co z beczkami?

Pazur nie byłby tu najlepszym rozwiązaniem, ale zamiast niego można zamontować na wózku specjalny uchwyt do transportu beczek. Może on podnosić jedną lub dwie beczki naraz w zależności od wersji. Specjalne kleszcze chwytają górną krawędź beczki, której bok jest stabilizowany półokrągłą podporą na dole. Mogą to być zarówno beczki stalowe, jak i z tworzyw sztucznych. Operator wózka nie musi z niego schodzić, chwytak działa automatycznie. Istnieją także chwytaki do beczek leżących.

Wózek – kontenerowiec

Do wózka widłowego można też dołączyć kontener i przewozić w ten sposób materiały sypkie lub drobnicę, gruz, śmieci, a nawet materiały silnie zawilgocone. Do wyboru są np. kontenery przechylne wysypowe, które można nawet doposażyć w kółka. Umieszczony na widłach kontener można silnie wychylić do przodu, doprowadzając do wysypania ładunku. Wersja z klapą chroni zawartość kontenera przed deszczem i wiatrem. Wieko otwiera się samoczynnie podczas rozładunku.

Kontener z otwieranym dnem pozwala z kolei gromadzić i przewozić nie tylko gruz i odpadki, ale też rozmaity złom, ścinki i wióry. Rozładunek odbywa się za pomocą dźwigni otwierającej dno. Nośność takiego kontenera może wynosić nawet dwie tony.

Wózek – platforma robocza

Specjalnie skonstruowany kosz osobowy może służyć jako platforma robocza, umożliwiająca bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. Powstaje w ten sposób niejako mobilne rusztowanie, które można wykorzystywać podczas rozmaitych prac konserwacyjnych, naprawczych, malarskich etc. Platforma jest dodatkowo zabezpieczona przed zsunięciem się z wózka, ma barierki i antypoślizgową powierzchnię dla pracowników.

Wózek do odśnieżania?

Zalegający zimą śnieg może powodować spore utrudnienia w zakładzie pracy. Do odśnieżania można wtedy zaprząc wózek widłowy wyposażony w pług śnieżny. Lemiesz o szerokości 1,5 m i wysokości 70 cm wykonany z czteromilimetrowej blachy poradzi sobie bez trudu z nadmiarem śniegu.     

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

PrezesPrezes

0 0

Również mniejsze wózki transportowe są bardzo przydatne na magazynach, szczególnie jeśli trzeba przetransportować coś mniejszej wagi na krótszy dystans. My swoje wózki mamy od sklepu Skladuj24, który szczerze polecam. 10:42, 04.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%