Zamknij

Porady dotyczące wynajmu pierwszego mieszkania

11:46, 21.12.2022 . Aktualizacja: 11:46, 21.12.2022
Skomentuj

Tegoroczni absolwenci mogą wejść na nieco lepszy rynek pracy niż ich odpowiednicy z 2020 lub 2021 roku. Wielu z nich stanie w obliczu ciaśniejszego rynku wynajmu. Kupno nieruchomości traci dla niektórych swój urok, zwiększony popyt i mniejsza ilość pustostanów w wynajmowanych mieszkaniach powoduje wzrost cen w całym kraju.  

Wskaźniki obłożenia są najwyższe od 10 lat. W skali kraju są na poziomie około 96 procent, co jest niewiarygodnie wysokie. Dzieciom kończącym studia będzie trudniej pozwolić sobie na mieszkanie, chyba że zapłacą za nie mama i tata.

Oczywiście, nie oznacza to, że polowanie na mieszkanie było łatwe dla innych absolwentów z okresu recesji. W 2020 roku, absolwent stanął przed podwójnym wyzwaniem ograniczonego budżetu i poszukiwania mieszkania na odległość.  Odbycie stażu po studiach zawęziło wybór mieszkania, ponieważ osoba musiała znaleźć miejsce, na które byłoby je stać (zarabiając minimalnie na stażu) i w którym czuła by się bezpiecznie.

Szukasz mieszkania za granicą? Sprawdź oferty  w Niemczech , Francji czy Anglii

Ustal realistyczny budżet jaki możesz wydać. Konwencjonalna mądrość mówi, aby nie wydawać więcej niż 30 procent swojego rocznego dochodu na koszty mieszkaniowe. Biorąc jednak pod uwagę niskie płace na poziomie podstawowym i wysokie koszty mieszkaniowe, możesz potrzebować trochę więcej budżetu.  Jeżeli nie masz wyobrażenia na ten temat wykorzystaj w tym celu strony internetowe, które umożliwią zaplanowanie tego przedsięwzięcia.

Dzielenie czynszu ze współlokatorami może pomóc w obniżeniu kosztów. Musisz jednak   uważnie prześwietlić współlokatorów i  upewnić się, że są to ludzie, z którymi faktycznie chciałbyś mieszkać. Możesz lubić spędzać czas z przyjaciółmi ze studiów, co nie oznacza, że będziesz lubił po nich sprzątać   lub dzielić z nimi łazienkę. Przed podpisaniem umowy zapytaj potencjalnych współlokatorów, jak chcą sobie radzić z obowiązkami, gośćmi, rachunkami i innymi kwestiami.

Kiedy już znajdziesz potencjalne mieszkanie, zapytaj o możliwe podwyżki czynszu w przyszłości aby ocenić  jak długo możesz zostać w tym mieszkaniu. 

Oprócz płacenia czynszu, możesz osobno płacić rachunki za prąd, ogrzewanie i kablówkę.  Przekalkuluj czy   droższe mieszkania zawierające wszystkie  opłaty w czynszu nie jest lepsze od tego gdzie osobno płacisz za media.

 Kiedy zaczynasz szukać mieszkania pozycjonuj się jako pożądany najemca. Na konkurencyjnych rynkach mieszkania szybko się rozchodzą, więc przygotuj swoje referencje i książeczkę czekową.  Przygotuj się bo na niektórych rynkach będziesz musiał zapłacić kaucję lub bezzwrotną opłatę za rozpatrzenie wniosku. Również mogą wystąpić ewentualnie opłaty za pośrednictwo lub opłata za znalezienie mieszkania przed wprowadzeniem się.

Potencjalni właściciele nieruchomości chcą mieć pewność, że jesteś w stanie opłacać czynsz co miesiąc. Muszą w tym celu mieć dokumenty że jesteś osobą godną zaufania. Posiadaj zawsze przy sobie  dokument zatrudnienia oraz informację że nie masz kredytów oraz że nie jesteś niczyim dłużnikiem.  Najlepszą opcją jest podpisanie umowy przez rodziców jeżeli się zgodzą.  

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%