Zamknij

Jaka orteza na nadgarstek?

17:08, 26.11.2022 . Aktualizacja: 17:09, 26.11.2022
Skomentuj

Orteza nadgarstka (inaczej stabilizator nadgarstka) to jeden z najczęściej używanych elementów wyposażenia medycznego we współczesnym świecie.

Służy do podtrzymywania, ochrony lub ograniczania ruchu nadgarstka. Ortezy na nadgarstek można dopasować do prawej lub lewej ręki, a niektóre z nich są uniwersalne, co oznacza, że można je nosić na dowolnym nadgarstku. Stabilizatory na nadgarstki mogą być używane do ochrony nadgarstka po urazie lub zapobiegania urazom. Są często stosowane w celu łagodzenia długotrwałego bólu nadgarstka i są często zalecane, a nawet przepisywane przez lekarzy w ramach określonych planów rehabilitacji. Jeśli nie masz pewności, czy powinieneś nosić usztywniacz na nadgarstek, oto krótki przegląd najczęstszych powodów jego noszenia.

Wsparcie dla treningu sportowego

Podczas gdy większość ludzi może myśleć o ortezach nadgarstka jako odpowiedzi na ból lub kontuzję, sportowcy wiedzą, że można ich również używać, aby zapobiegać kontuzjom. Jeżeli zastanawiasz się jaka orteza na nadgarstek będzie najlepsza, gdy uprawiasz specyficzny rodzaj sportu (na przykład lekkoatletykę) - sztywny czy miękki? Odpowiadamy: nie wszystkie stabilizatory na nadgarstki są całkiem sztywne, aby chronić lub usztywniać uraz - na przykład w lekkoatletyce istnieje stałe ryzyko przypadkowego nadmiernego rozciągnięcia i spowodowania skręcenia stawu. Wiele sportów i uprawianie ich może również wywoływać urazy związane z powtarzającymi się ruchami. Nie tylko więc sztywny, ale także mocny i elastyczny stabilizator na rękę może pomóc sportowcom uniknąć powszechnych urazów, zapobiegając wychodzeniu nadgarstka poza zdrowy zakres ruchu.

Wsparcie w codziennej pracy

Oczywiście urazy związane z powtarzającymi się ruchami nie dotyczą tylko sportowców. Większość ludzi wykonuje w pracy czynności, które mogą spowodować uszkodzenie nadgarstków lub innych kluczowych stawów. Ci, którzy pracują na przykład w magazynie i wysyłce, stale przewożąc ciężkie przesyłki, są szczególnie narażeni na urazy nadgarstka, ponieważ stale podnoszą i przenoszą ciężkie przedmioty i powtarzają te same ruchy wiele razy z rzędu przez większość dni w ciągu tygodnia. Noszenie więc czegoś takiego jak usztywniacz nadgarstka, to świetny sposób na uniknięcie kontuzji, a jeśli kiedykolwiek doznasz skręcenia lub skumulowanych, powtarzających się uszkodzeń narządów ruchu, sztywniejsza orteza na rękę może pomóc w regeneracji i szybszym powrocie do pracy.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka zwykle wynika z pracy głównie z rękami na klawiaturze. Biorąc pod uwagę cyfrowy charakter współczesnego życia i pracy, jest to niezwykle powszechne wśród wielu zawodów biurowych. Każdy, kto pracuje głównie za pomocą manipulacji palcami przy niewielkich ruchach, jest narażony na ryzyko wystąpienia cieśni nadgarstka, chociaż prace związane z intensywnymi wibracjami, takie jak praca młotem pneumatycznym, również mogą stanowić problem. Zespół cieśni nadgarstka zwykle powoduje ból, mrowienie, drętwienie i sporadyczne trudności w poruszaniu kciukiem i pierwszymi dwoma palcami. Jest to spowodowane ciągłym nadmiernym naciskiem na nerw pośrodkowy, który przechodzi wewnątrz nadgarstka. Usztywniacz nadgarstka (w tym przypadku często noszony parami) może pomóc złagodzić ten nacisk i jest ważną częścią leczenia cieśni nadgarstka. Wiele osób nosi stabilizator na rękę głównie w nocy, a w ciągu dnia korzysta z ergonomicznej klawiatury, aby zmniejszyć nacisk na nerw.

Zmniejszenie obrzęku

Po skręceniu lub innym drobnym wewnętrznym urazie nadgarstka, może on znacznie puchnąć, chyba że podejmiesz kroki w celu zapobiegania i zmniejszania stanu zapalnego. Aby zredukować i kontrolować obrzęki, ważne jest przestrzeganie zasad regeneracji po kontuzjach. Orteza nadgarstka służy dwóm celom po skręceniu, aby podeprzeć zraniony obszar i ścisnąć nadgarstek oraz aby zmniejszyć obrzęk. Chociaż można do tego celu użyć bandaża elastycznego, zakładanie i zdejmowanie opaski na nadgarstek z paskami jest szybsze i łatwiejsze. Czas noszenia ortezy na nadgarstek powinien zależeć od ciężkości urazu, planowanych czynności podczas rekonwalescencji oraz czasu potrzebnego do ustąpienia obrzęku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%