Zamknij

Implanty metodą all on 4 - kiedy się na nie zdecydować?

14:29, 22.11.2022 . Aktualizacja: 14:29, 22.11.2022
Skomentuj

Implanty to popularny i sprawdzony sposób na uzupełnienie brakujących zębów. Zazwyczaj wykonuje się je z tytanu, ponieważ są mocne, trwałe i odporne na korozję. Na rynku istnieje jednak wiele różnych rodzajów implantów, z których każdy nadaje się do różnych sytuacji i potrzeb pacjenta. Implanty to świetna opcja dla pacjentów, którzy chcą uniknąć konieczności stosowania protez i mostów, ale szukają czegoś bardziej trwałego niż ruchoma proteza częściowa. Technika w implantologii idzie szybko do przodu, dlatego pojawiają się coraz lepszej jakości materiały, a także nowe metody wszczepiania implantów. Jedną z nowych metod jest metoda all on 4. Dowiedz się, na czym ona polega i kiedy warto ją zastosować

Czym są implanty?

Implanty to sztuczne zamienniki korzeni zębów, które mogą być stosowane do podtrzymywania pojedynczych zębów lub całej protezy. Są one wykonane z tytanu, metalu, który jest mocny i trwały. Implant, który jest umieszczony w kości szczęki za pomocą zabiegu chirurgicznego, służy jako podstawa dla nowych zębów.

Zalety implantów

  • Implanty wyglądają jak prawdziwe zęby.
  • Są trwałe i utrzymują się przez wiele lat.
  • Nie wymagają konserwacji ani specjalnej opieki jak protezy.
  • Implanty nie powodują uszkodzenia sąsiednich zębów, ponieważ są przymocowane do kości szczęki.
  • Implanty są wygodne w noszeniu.
  • Mogą być stosowane do wymiany pojedynczych zębów lub wielu zębów jednocześnie.

Implanty metodą all on 4 - na czym polega?

Implanty zębowe typu all-on-4 to najnowocześniejsze, mało inwazyjne metody leczenia brakujących zębów. Zabieg all-on-4 jest zazwyczaj wykonywany w ciągu jednego dnia. Po umieszczeniu implantów, do czasu ich prawidłowego osadzenia w kości szczęki, stosuje się tymczasowy zestaw protez. Po zakończeniu integracji, zwanej „osteointegracją”, dentysta wstawi zęby stałe.

Implanty typu all on 4 składają się z czterech implantów stomatologicznych umieszczonych strategicznie w kości szczęki, które podtrzymują cały łuk zębowy. Aby zrekonstruować całą jamę ustną, należy zrekonstruować zarówno górny, jak i dolny łuk.

Dla kogo ta metoda będzie odpowiednia?

All-on-4 to świetna opcja dla osób, które straciły większość zębów, w wyniku zaniedbania, choroby, czy wypadku. Implant stomatologiczny musi być umieszczony w szczęce, która ma wystarczającą ilość zdrowej tkanki kostnej. Pacjenci, którym brakuje kości, mogą wymagać przeszczepu kości, aby pomóc w stabilizacji implantu.

Etapy zakładania implantów all-on-4

Implanty all-on-4 to doskonały sposób na zastąpienie jednego lub więcej brakujących zębów. Cały proces składa się z kilku etapów.

Konsultacja stomatologiczna

Początkowo stomatolog przeprowadza konsultacje z pacjentem, odnośnie oczekiwań i tego, co pacjent chce poprawić w swoim uzębieniu. Na tym etapie dentysta przeprowadzi również pełne badanie jamy ustnej, w tym prześwietlenie zębów, tomografię komputerową CBCT, aby zbadać dokładnie kość szczęki i leżące pod nią struktury. Lekarz zapyta również o historię leczenia zębów, ogólny stan zdrowia, przebyte choroby, leki, jakie zażywasz. Wszystko to zadecyduje, czy możesz być poddany tej metodzie. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, możesz z lekarzem ustalać termin,

Umieszczenie implantu

W trakcie zabiegu zostaniesz poddany sedacji. Po uzyskaniu pełnego znieczulenia dentysta usuwa wszystkie pozostałe zęby pacjenta i wycina otwory w dziąsłach, aby nadać kształt czterem górnym i czterem dolnym kościom szczęki dla sztucznych uzupełnień. Implanty zostaną umieszczone w kieszeniach utworzonych przez te nacięcia. Następnie w kości szczęki wszczepia się śruby implantu i mocuje do nich łącznik. Czasami w tym momencie konieczne jest zastosowanie przeszczepu kostnego. Ostatnim etapem jest zamknięcie dziąseł wokół miejsc wszczepienia implantów, a następnie założenie tymczasowych protez na czas gojenia.

Proces gojenia

Implanty stomatologiczne powinny mieć czas na prawidłowe zagojenie się. Proces gojenia po operacji różni się w zależności od osoby, ale dla większości osób powrót do zdrowia trwa około trzech dni odpoczynku i stosowania okładów z lodu. W niektórych przypadkach dentysta może również przepisać leki zapobiegające infekcji i łagodzące ból.

Całkowite wygojenie się nowej kości wokół implantów może potrwać od trzech do sześciu miesięcy. Aby uniknąć bólu i dyskomfortu, pacjenci powinni jeść miękkie pokarmy przez co najmniej kilka miesięcy po operacji. Po zakończeniu osteointegracji dentysta zastąpi protezy tymczasowe protezami stałymi.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%