Zamknij

Rośnie zapotrzebowanie na pracę sezonową?

10:57, 18.11.2022 . Aktualizacja: 10:57, 18.11.2022
Skomentuj

Dla większości z nas zatrudnienie kojarzy się z pracą od poniedziałku do piątku, w określonych godzinach i z (przynajmniej teoretycznie) jasno zapisanych obowiązkach i wymaganiach. Myśląc o pracy sezonowej, staje za to przed oczami raczej wyjazd zagraniczny – szparagi, truskawki, jagody, budowlanka. Są jednak i w Polsce branże, które bez pracowników krótkoterminowych najzwyczajniej w świecie mogłyby sobie nie poradzić.

Typowa praca na sezon – gastronomia i hotelarstwo

Gdy nadchodzi sezon wakacyjny, około-świąteczny czy okres ferii zimowych, to w branży hotelarskiej rozpoczyna się boom. Co prawda od wybuchu pandemii nie jest on już tak intensywny, jak kiedyś, jednak nadal widać różnicę w obłożeniu obiektów i zwiększony napływ turystów i urlopowiczów. Do ich obsługi rzecz jasna potrzebne jest większa liczba osób. Recepcja, służba pięter, kuchnia, sale restauracyjne, animacje – wszędzie tutaj można spodziewać się wzrostu zatrudnienia. Oczywiście tylko tymczasowego, bo gdy miną wakacje obłożenie znowu spada. Nie zawsze zresztą można mówić o pracy na pełen sezon. Wielokrotnie branża gastronomiczna i hotelarska chce zwiększyć obsadę wyłącznie na jedną noc czy weekend. Może to być organizacja konferencji, koncert plenerowy, wesele czy urodziny. Jednocześnie zarówno branża HORECA (m.in. hotele i restauracje), jak i MICE (organizatorzy przeróżnych eventów, targów, imprez) żyje w dość dużym napięciu. Teoretycznie po ustaniu obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa sytuacja poprawiła się, bo klienci wrócili, jednak nadal istnieje niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji. Zwiększa go sytuacja geopolityczna oraz ekonomiczna. To kolejny powód, dla którego rośnie chęć do zatrudniania zadaniowego, krótkoterminowego. Ciężko bowiem inwestować w rozwój personelu i utrzymywać wysokie zatrudnienie, gdy nie wiemy, co przyniesie jutro.

Co na to pracownicy? Czy i dla nich zatrudnienie na krótki termin jest korzystne? Wbrew pozorom – może być.

Dotyczy to np. studentów, którzy w tygodniu uczęszczają na zajęcia, a w weekendy idą do pracy. Dodatkowo zatrudnianie akurat ich ma też korzyści finansowe w postaci niższych składek (https://workinn.app/status-studenta-a-rodzaj-umowy/).

Przejście na emeryturę również nie musi oznaczać wykluczenia społecznego i zawodowego. Wiele osób nadal może i chce pracować, chociaż woli robić to w niepełnym wymiarze czasu. Często mają długoletnie doświadczenie w branży, które mogą wykorzystać z pożytkiem dla firmy i kolegów z pracy.

Kolejna grupa preferuje zatrudnienie na ściśle określony czas, ponieważ wtedy łatwiej im połączyć pracę z innymi obowiązkami, czego nie mogliby zrobić na normalnym etacie.
No właśnie, a etatowcy? Jest bardzo ważny czynnik, który sprawia, że też często szukają pracy na weekend. To rosnące ceny i koszty utrzymania. Branża HR mówi wręcz, że takiego zainteresowania pracami krótkoterminowymi nie było od lat.

Aplikacja do zatrudniania pracowników

Obecny trend na rynku pracy i powiększające się zainteresowanie zajęciami dorywczymi postanowili wykorzystać twórcy aplikacji workinn.app. Wyszli z założenia, że właśnie hotelarstwo i gastronomia będą potrzebować ich szczególnie mocno. Dodatkowo będzie ona chętnie wybierana przez pracowników, bo zapewnia atrakcyjne warunki finansowe oraz jako jedna z niewielu pozwala na pracę w dni, które w innych zawodach określane są jako wolne.

Aplikacja ma łączyć – bez konieczności angażowania biur pośrednictwa, za pomocą szybkiej procedury. Zatrudniający określa warunki, zarobki i termin. Zatrudniany podaje doświadczenie, warunki, oczekiwania placowe oraz czas, w jakim gotowy jest podjąć pracę. Każda ze stron ma swobodę w aplikowaniu, przeglądaniu ogłoszeń, wyborze odpowiedniego pracodawcy i pracownika, a także późniejszą ich oceną. Dodatkowo twórcy aplikacji Workinn podkreślają wiarygodność stron, podlegających weryfikacji, legalne zatrudnianie i przestrzeganie przepisów prawa pracy, jasno określone stawki i system rozliczeń.

Czy jedna aplikacja może zastąpić dotychczasowe procesy rekrutacyjne i uczynić to z korzyścią dla wszystkich stron? Przekonać się o tym możemy, korzystając ze strony https://workinn.app/.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%