Zamknij
REKLAMA

Miej oko na skórę. W sobotę bezpłatne badania skóry

12.10, 27.09.2022 WIKTORIA KINIK Aktualizacja: 12.11, 27.09.2022
Skomentuj

W sobotę 1października br. wszystkich mieszkańców Kutna i okolic zapraszamy na bezpłatne badania skóry, które odbędą się w Przychodni Specjalistycznej Salus przy ulicy Szpitalnej 46 w Kutnie w godzinach 10:00-18:00. Co ważne, konsultacja z dermatologiem nie wymaga zapisów, ani skierowania. Akcja organizowana jest w ramach kampanii „Miej oko na skórę”. Jej celem jest wzrost świadomości społecznej na temat czerniaka oraz jak najwcześniejsze diagnozowanie nowotworów skóry.

Czerniak to nowotwór złośliwy skóry. Powstaje z melanocytów – komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną, który powoduje, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem UV, czyli słońcem lub światłem wykorzystywanym w solarium. Pojawia się najczęściej na skórze – na nogach oraz na plecach i karku, a także na skórze głowy, między włosami. Może również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Długotrwała i regularna ekspozycja na promienie słoneczne, jasna karnacja, piegi i duża liczba znamion to główne czynniki zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Istotnym czynnikiem może być też historia nowotworowa w najbliższej rodzinie.

Jak rozpoznać czerniaka?

Czerniak może być łatwo rozpoznany, gdyż na ogół pojawia się na powierzchni skóry, a w jego diagnostyce kluczową rolę odgrywa samokontrola. Kontrola znamion na skórze, także na skórze głowy i za uszami, jest niezwykle ważna. Należy obserwować istniejące oraz nowopojawiające się znamiona. Pieprzyki i narośle, które budzą nasz niepokój powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócićtakie właściwości znamion jak asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, obecność wielu kolorów, duża średnica czy jakakolwiek zmiana znamienia (zmiana koloru, faktury, wielkości, kształtu). W samokontroli znamion może pomóc nam ABCDE czerniaka :

• A – czyli asymetryczny kształt

• B – nieregularne brzegi, które trudno określić

• C – czerwony, czarny kolor – obecność kilku kolorów (również niebieskiego czy brązowego etc) lub jego nierówne rozłożenie to czasami znak ostrzegawczy

• D – duża średnica zmiany – czerniaki często mają ponad 6 mm średnicy

• E – ewolucja – jeśli znamię zmienia fakturę, kolor lub rozmiar, niezwłocznie udaj się do dermatologa Jak wygląda wizyta u lekarza? Podczas wizyty należy pokazać lekarzowi znamię, które nas niepokoi. Powinien on obejrzeć dokładnie całą skórę i zapytać o kilka kwestii – np.: Jak dawno pojawiło się znamię? Czy któreś ze znamion zmieniło się ostatnio? Czy ktoś w rodzinie chorował w przeszłości na czerniaka? Następnie lekarz sprawdzi zmiany na skórze za pomocą dermoskopu, który pozwoli lepiej się przyjrzeć zmianom na skórze. Urządzenie pozwala powiększyć zmianę, a ponadto wyposażone jest we własne źródło światła, co umożliwia dokładną ocenę cech samej podejrzanej zmiany.

Badanie to trwa kilka minut – jest bezinwazyjne i bezbolesne. Kolejnym krokiem podczas badania jest ocena lekarza dermatologa, czy zmiany na skórze budzą obawy. Jeśli tak, lekarz powie w jakiej placówce można je usunąć i zrobić badanie histopatologiczne wyciętego materiału. Wyniki badania pozwolą ustalić, czy zmiana ma postać łagodną, czy jest to czerniak lub inny nowotwór skóry. Usunięcie znamienia wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym i trwa kilkanaście minut. Podczas wizyty warto zapytać się o dalsze zalecenia, jeśli cokolwiek jest dla nas niezrozumiałe nie bójmy się dopytać o wyjaśnienie. Możemy również poprosić, aby lekarz pokazał nam jak prawidłowo oglądać znamiona i na co zwrócić szczególną uwagę. Mecenasem kampanii „Miej oko na skórę” organizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma w partnerstwie z Akademią Czerniaka jest firma Novartis, a partnerem akcji w Kutnie Przychodnia Specjalistyczna Salus.

Patronat honorowy nad akcją objęli  Prezydent Miasta Kutna Zbigniew Burzyński i Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%