Zamknij

Rozdrabniacze do słomy w Twoim gospodarstwie - na jakie rozwiązanie się zdecydować

11:07, 27.09.2022 . Aktualizacja: 11:07, 27.09.2022
Skomentuj

W dzisiejszych czasach technologia widoczna jest w każdej dziedzinie życia, również w rolnictwie. Jednym z urządzeń wykorzystywanych przez rolników jest rozdrabniacz słomy, który znacząco ułatwia ciężką już pracę w gospodarstwie. Pomaga on odpowiednio przetwarzać i przygotowywać słomę do dalszych czynności. Wykorzystuje się ją zwłaszcza w hodowli zwierząt. Ma ona szerokie zastosowanie, od wyściółki i paszy dla zwierząt, po sianokiszonkę i podłoże pod uprawy.

Dlaczego ważne jest rozdrabnianie słomy?

Dla zwierząt hodowlanych regularna wymiana ściółki jest bardzo ważna. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu słomę. Jest to rozwiązanie proste, nie wymagające dużej ilości energii, ani używania dodatkowych maszyn. Problem pojawia się w ostatnim etapie, czyli w trakcie usuwania zużytej ściółki i czyszczeniu pomieszczeń hodowlanych. Zanieczyszczona przez zwierzęta słoma tworzy twardą, zbitą i bardzo ciężką masę, co sprawia problem przy jej usuwaniu. Rozwiązaniem tego problemu jest odpowiednie rozdrobnienie słomy przed wykorzystaniem jej do pościelenia zwierzętom. Dzięki temu usuwanie zanieczyszczeń będzie lżejsze i niewymagające użycia tak dużej siły. Czym się kierować przy wyborze rozdrabniacza do słomy?

Wielkość urządzenia

Bardzo istotną kwestią jest wielkość urządzenia. Przez wyborem maszyny należy przeanalizować wielkość pomieszczenia, zastanowić się w którym miejscu postawić maszynę i ile miejsca możemy dla niej poświęcić. Jeśli budynek gospodarczy jest mały, warto zastanowić się nad rozdrabniaczem mobilnym, który można doczepiać do ciągnika. Umożliwi to przestawianie maszyny w różne miejsca. 

Pojemność

Kolejny ważny aspekt to pojemność. Należy ją dostosować do zapotrzebowania na słomę. Gdy zapotrzebowanie na słomę jest niewielkie warto wybrać mniejszy model maszyny, który zajmie mniej miejsca i będzie miał niższą cenę. Duże urządzenia pozwolą natomiast zaoszczędzić czas potrzebny na wykonanie pracy. Rozdrabniacze do słomy dostępne są w pojemności od 3 do 9 metrów kwadratowych.

Sposób ładowania

Na rynku dostępne są urządzenia o wsypie dolnym lub górnym. Sposób ładowania od góry umożliwi ładowanie całej beli oraz niweluje straty w materiale, co znacznie przyśpiesza cały proces.

Rozdrabniacz na baloty i kostki

Urządzenia różnią się możliwościami pobierania słomy. Mogą to być urządzenia pobierające słomę luzem, ale także w całych kostkach lub balotach. Druga grupa maszyn, do których można wkładać całe kostki lub baloty ułatwia cały proces, niwelując potrzebę rozkładania słomy luzem. 

Wybór grubości frakcji

W zależności od przeznaczenia przetwarzanej słomy, może być konieczne rozdrabnianie słomy na różną wielkość. Materiał może być ścinany na drobną sieczkę lub jedynie wstępnie pocięty. Możliwość wyboru siatki o mniejszych lub większych otworach może być konieczna, jeśli rozdrabniacz do słomy używany jest do kilku celów. 

Rozdrabniacze do słomy są urządzeniami przeznaczonymi do intensywnej eksploatacji, dlatego projektowane są jako bezawaryjne maszyny. Ich wykorzystanie znacząco ułatwi i uprości pracę w gospodarstwie. Ofertę profesjonalnych rozdrabniaczy znajdziesz na stronie: https://www.dozagro.com/

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%