Zamknij

Praca w opiece w Niemczech: prywatnie czy przez agencję?

16:23, 22.09.2022 . Aktualizacja: 16:24, 22.09.2022
Skomentuj

Opiekunki pracujące w Niemczech dobrze zarabiają – to nie ulega wątpliwości. Zazwyczaj proponowane stawki są o wiele wyższe od tych w Polsce. Pozostaje jeszcze pytanie: szukać pracy w niemieckiej opiece na własną rękę, czy zdać się na pomoc agencji? Niektóre opiekunki twierdzą, że samotne poszukiwania się opłacają. Mają bowiem więcej pieniędzy „na rękę”, a wszystko odbywa się w bezpieczny sposób.. Czy tak jest w rzeczywistości? Sprawdźmy.

Wyjazd do opieki w Niemczech

Osoby pracujące w opiece seniora najczęściej decydują się na wyjazd do Niemiec. Popularnymi kierunkami są też Anglia i Włochy. W tych krajach polskie opiekunki mają już wyrobioną dobrą opinię, a pracodawcy chętnie decydują się na zatrudnienie Polek do opieki. Mają do nas zaufanie i nie obawiają się powierzyć nam tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest zajmowanie się ich bliskim seniorem. Wymagają jedynie doświadczenia i dobrej znajomości języka. Mogłoby się więc wydawać, że znalezienie pracy w niemieckiej opiece na własną rękę to bardzo łatwe zadanie. Może sztelę poleci nam koleżanka? Albo znajdziemy interesujące ogłoszenie na forum internetowym? Warto pamiętać, że tego typu oferty mogą mieć „drugie dno”. Zdarza się, że kryją się za nimi oszuści. Jak się bronić?

Przede wszystkim dobrze przygotujmy się do rozmowy z rodziną podopiecznego. Nie bójmy się dopytywać o najdrobniejsze szczegóły, które mogą wpłynąć na nasze codzienne obowiązki. Dowiedzmy się, czy obowiązuje kwota wynagrodzenia opublikowana w ogłoszeniu oraz czy będą od niej odprowadzane jakieś składki. Ważny jest również sposób rozliczania.

Poprośmy o dokładne opisanie obowiązków, które czekają na nas podczas pracy w opiece w Niemczech. Dopytajmy, czy senior jest mobilny i w jakich czynnościach trzeba mu pomagać bądź go wyręczać. Pamiętajmy, że kontakt z przyszłym pracodawcą jest kluczowy. Tylko w ten sposób unikniemy szteli-miny.

Czy opiekunka w Niemczech może pracować „na czarno”?

Współpracując z agencją zatrudnienia, nie musimy martwić się o dodatkowe koszty. W przypadku samodzielnego szukania pracy opiekunki w Niemczech jest inaczej. Rozmowy telefoniczne, kurs językowy, bilety na przejazd i na życie na obczyźnie musimy opłacić sobie sami. Dlatego dobrym ruchem jest zapewnienie sobie zabezpieczenia finansowego. Gdy odpowiadamy na ogłoszenie z agencji, mamy zagwarantowane zakwaterowanie w domu podopiecznego. Tutaj tej pewności nie ma. Może się okazać, że rodzina nie będzie chciała przyjąć nas pod swój dach. Jeśli do tego dojdzie, to mając pieniądze, będziemy mogli zatrzymać się w motelu i (jeżeli zrezygnujemy) poczekać spokojnie na busa do Polski.

Warto wiedzieć, że wyjazd bez pośredników nie jest równoznaczny z pracą na czarno. Doświadczenie wielu opiekunek pokazuje jednak, że to często się zdarza. Lepiej więc nie ryzykować. Praca bez umowy jest w Niemczech przestępstwem i może zakończyć się w sądzie. Nielegalne zatrudnienie może grozić naliczeniem kar finansowych, a brak pisemnego zobowiązania – nagłym zerwaniem ustaleń i nawet wyrzuceniem z domu bez wynagrodzenia.

Legalne oferty pracy w niemieckiej opiece

Jak zatem widać, lepszym wyjściem jest współpraca z renomowaną agencją. Osoby prywatne, które zajmują się załatwianiem kontaktów do rodzin podopiecznych, również mogą być oszustami. Zadbajmy więc o swoje bezpieczeństwo i wybierzmy sprawdzoną agencję – chociażby z tych dostępnych na portalu SenioPort. W tak odpowiedzialnej i trudnej pracy, jak opieka w Niemczech, własny komfort, zdrowie i pewność zatrudnienia są najważniejsze.

Najnowsze oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech znajdziesz na stronie: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%