Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy?

13.57, 09.08.2022 . Aktualizacja: 13.58, 09.08.2022
Skomentuj

Czy wiesz, że ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilkakrotnie wyższe w porównaniu ze składką opłacaną przez osobę w wieku powyżej 50 lat? Dowiedz się, z czego wynikają takie różnice. Sprawdź, z jakim wydatkiem musi liczyć się młody kierowca chcący wykupić ubezpieczenie auta.

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego zależy wyłącznie od ryzyka ubezpieczeniowego, z jakim wiąże się dany kierowca. Każdy ubezpieczyciel może nieco inaczej podchodzić do jego szacowania, dlatego różne mogą być ceny zaproponowanych polis. Oznacza to, że aby dotrzeć do najtańszego OC, należy porównać kilka ofert.

OC dla młodego kierowcy – ile wynosi?

Statystyki dla młodych kierowców nie są optymistyczne. Jak wynika z raportu obejmującego I kwartał 2022 roku, OC dla młodego kierowcy wynosiło średnio 2056 zł. To aż pięciokrotnie więcej w porównaniu do ceny ubezpieczenia dla kierowcy w wieku 58-65 lat (440 zł!).

Nic więc dziwnego, że wiele osób rezygnuje z zakupu auta na własność lub po prostu decyduje się na wykupienie polisy jako współwłaściciel. Wówczas cena obowiązkowego ubezpieczenia OC może spaść nawet do 850 zł (kalkulacja dla młodego kierowcy i współwłaściciela w wieku 51-60 lat).

Dlaczego młodzi kierowcy płacą tak dużo za OC?

Porównując koszt ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy i osoby doświadczonej, łatwo zauważyć pewną niesprawiedliwość. Co wpływa na to, że osoby w wieku 18-25 lat muszą płacić tak dużo?

Powód jest prosty – to ryzyko ubezpieczeniowe, które jest znacznie większe w przypadku młodych i niedoświadczonych kierowców. Takie osoby często wykazują się brawurową jazdą, nie mają jeszcze wystarczających umiejętności do szybkiego reagowania na zmieniającą się sytuację na drodze. Efekt? Powodują sporę liczbę zdarzeń drogowych, co potwierdzają statystyki policyjne.

Czy młodzi kierowcy mogą płacić za OC mniej?

Nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe nieprzychylnym okiem patrzą na młodych kierowców. Niektórzy stosują mniej restrykcyjną politykę wewnętrzną przy wyliczaniu ryzyka ubezpieczeniowego. Zamiast więc decydować się na przypadkową ofertę, warto znaleźć tanie ubezpieczenie OC na rankomat.pl. Wystarczy, że poświęcisz na cały proces zaledwie kilkanaście minut. Zaowocuje to sporymi oszczędnościami – będziesz w stanie wybrać taką ofertę, która wpisuje się w twoje finansowe oczekiwania.

Jak to działa? Twoim zadaniem jest wypełnienie formularza – podajesz odpowiedzi na zadawane pytania. Im więcej szczegółów tam zamieścisz, tym dokładniejsza będzie kalkulacja. Dzięki temu unikniesz rozczarowania – gdyby okazało się, że kalkulacja przygotowana przez ubezpieczyciela (w momencie dopinania formalności) będzie wyższa.

Pamiętaj! Jeśli zaproponowana przez towarzystwo ubezpieczeniowe kwota jest dla ciebie zbyt wysoka, możesz spróbować ją negocjować. Rozwiązaniem jest np. zakup OC i AC w pakiecie. Alternatywą jest także zarejestrowanie auta ze współwłaścicielem, co pozwoli obniżyć koszt ubezpieczenia.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%