Zamknij

Dlaczego warto troszczyć się o zdrowie?

09:52, 04.08.2022 | .
Skomentuj

Czasami niektórzy ludzie dochodzą do wniosku, że nadmierna troska o zdrowie tak naprawdę nie ma żadnego sensu – po co to robimy, skoro i tak możemy zachorować w każdej chwili? Nie da się ukryć, że w tym stwierdzeniu jest na pewno przynajmniej trochę racji. Każdy z nas słyszał historię o jakimś człowieku, który nigdy w życiu nie sięgnął po papierosa – a i tak zachorował na nowotwór. W takich właśnie momentach zwykle dociera do nas to, jak niewielką mamy kontrolę nad naszą codziennością i nad naszym ciałem.

Nie oznacza to jednak wcale, że nie warto już w ogóle się starać - nie na tym to polega. Nasze codzienne wysiłki mają nie tylko zapewnić nam dłuższe życie - ale także sprawić, iż jego jakość będzie o wiele wyższa. Gdy postępujemy zgodnie z zaleceniami specjalistów - nic nas nie boli, nie jesteśmy zmęczeni i mamy siłę do tego, aby czerpać radość z każdego dnia.

To właśnie w tym tkwi sens – po to staramy się robić wszystko, aby nasz organizm mógł sprawnie działać. A warto to robić, bo ważny jest nie tylko komfort fizyczny, ale także psychiczny. Wejdź na stronę epilepsyvienna2018.org/pl/ i zapoznaj się dokładniej z tym tematem. Na wspomnianej stronie dowiesz się także, że w praktyce jednak okazuje się, że nie jest to do końca takie łatwe - cały czas toczy się walka pomiędzy tym, co chcielibyśmy robić i tym, co robić powinniśmy. Mnóstwo ludzi każdego dnia ponosi tutaj porażkę, ale warto robić wszystko, co w naszej mocy, aby czuć się dobrze. 

Niezdrowe jedzenie

Jedzenie musimy spożywać każdego dnia – bez względu na nasz wiek czy płeć. Bez tego nie jesteśmy w stanie żyć. Chociaż w teorii mogłoby się wydawać, że jemy po to, aby przetrwać i po to, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych - w rzeczywistości często wybieramy po prostu to, co można zjeść szybko i co nam smakuje. Raczej rzadko kiedy są to wtedy zdrowe posiłki.

Im więcej mamy stresu – tym więcej jemy. Ludzie zajadają smutki, przejadają się w radosnych momentach lub po prostu są przyzwyczajeni do tego, że codziennie jedzą naprawdę sporo – a efektem tego wszystkiego jest potem nadwaga. Jeśli nie zareagujemy na czas to będziemy tak naprawdę tylko rosnąć - a potem będzie nam dużo trudniej zgubić większą ilość kilogramów.

Zdrowie to także prawidłowa masa ciała - chociaż mnóstwo ludzi się z tym nie zgadza i twierdzą oni, że nadwaga lub nawet otyłość to żaden problem. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niestety najczęściej to faktycznie my sami robimy sobie krzywdę. Nie potrafimy przyznać się do błędu i uważamy, że cały świat jest przeciwko nam – a tutaj chodzi przecież tylko o nasze zdrowie i nasz organizm. Także w kwestii odchudzania absolutnie nikt nie może nas do niczego zmusić - to musi być nasza decyzja.

Jeśli zależy Ci na tym, aby sobie nie szkodzić - rozpocznij odchudzanie w momencie, gdy Twoja waga jest już faktycznie za wysoka. Zrób to powoli i na własnych warunkach - spróbuj wypracować sobie takie nawyki, które potem dasz radę kontynuować po zakończeniu diety. Dzięki temu potem nie przytyjesz i nauczysz się, jak dbać o organizm przy pomocy jedzenia. Jeśli potrzebujesz więcej porad, to wejdź koniecznie na stronę www.lunguk.org/pl/, tam możesz znaleźć różnego rodzaju wskazówki, dotyczące prawidłowej troski o zdrowie, także w kwestii utraty wagi. 

Więcej ruchu dla zdrowia

Ludzie nie do końca zdają sobie z tego sprawę, ale aktywność fizyczna to nie tylko chodzenie na siłownię czy basen - można dużo ćwiczyć i jednocześnie można nie zmuszać się do robienia czegoś, czego nie chcemy robić. Jak to możliwe? 

Wystarczy zwiększyć ilość ruchu w swoim codziennym życiu - chodź na spacery, jedź do pracy na rowerze, idź po schodach i nie korzystaj z windy. Myślisz sobie teraz pewnie, że takie zmiany raczej nie mają znaczenia – ale to nie prawda. Jeśli dana osoba do tej pory ruszała się naprawdę niewiele – codzienne spacery sprawią, że szybko poczuje się ona dużo lepiej i być może dzięki temu zrzuci też trochę kilogramów.

Zadbaj tylko koniecznie o to, aby robić to, co sprawia Ci przyjemność - wtedy zwiększysz swoje szanse na to, że utrzymasz się w tym postanowieniu. Jak będziesz mieć szczęście to dany sport czy aktywność mogą nawet stać się Twoją nową pasją. Pamiętaj, że robisz to dla siebie – chodzi o Twoje zdrowie.

Nie sięgaj po używki

Chociaż większość z nas raczej ma świadomość tego, że papierosy i alkohol nam szkodzą - czasami lubimy wmawiać sobie, że bez nich nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze stresem. Lampka wina do obiadu nam przecież nie zaszkodzi – na pewno są jakieś badania, które to potwierdzają. W rzeczywistości jednak najlepiej byłoby całkowicie wykluczyć także napoje wysokoprocentowe - wywołują one więcej złego niż dobrego.

Alkohol na przestrzeni lat udowodnił nam także, iż wywołuje on poważne uzależnienia - ludzie czasami niszczą swoje rodziny i tak naprawdę całe swoje życie właśnie po to, aby móc dalej pić. Warto się nad tym zastanowić, gdy po raz kolejny sięgamy po piwo czy lampkę wina. Łatwiej jest w nałóg wpaść - niż potem się od niego uwolnić.

Używki mają bardzo zły wpływ na zdrowie - cierpią płuca, serce, wątroba. Czasami niestety uzależniamy się nawet od tego, co początkowo miało nam pomóc - takim przykładem są chociażby tabletki na ból. Początkowo bierzemy je zgodnie z zaleceniami – a potem nie umiemy już przestać i może się to dla nas skończyć bardzo źle.

Zdrowie jest najważniejsze

To całkowicie normalne, że w trakcie naszego życia popełniamy sporo błędów - chcemy ich nie robić, ale w ten sposób tak naprawdę się tego życia uczymy. Trzeba więc wyciągać wnioski z tego, co nam się przytrafia. Jeśli zdarzy Ci się zachorować w wyniku braku badań profilaktycznych – wiesz już teraz, że trzeba na nie chodzić regularnie.

Jeśli będziesz mieć nadwagę i dasz radę schudnąć - rób wszystko, aby po raz kolejny ona nie wróciła, bo wiesz już, jak trudno jest się jej pozbyć. Tak samo z używkami - jeżeli rzucić palenie to pamiętaj o tym, że kolejne sięgnięcie po papierosa najpewniej w krótkim czasie sprawi, że znowu uzależnisz się na 100%. Nie warto tego robić.

Nigdy nie wolno nam zapominać o tym, że to my jesteśmy za siebie odpowiedzialni – nasi rodzice, partnerzy czy dzieci nie muszą przypominać nam o tak podstawowych sprawach, jak badania krwi czy zdrowe odżywianie się. Jesteśmy przecież dorośli. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%