Zamknij
REKLAMA

Utrata prawa jazdy za alkohol- zatrzymanie prawa jazdy 2022

10:18, 23.06.2022 | .
Skomentuj

W 2022 roku zostały wprowadzone nowe przepisy związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem alkoholu. Jeśli wsiądziesz za kierownicę auta po spożyciu alkoholu i alkomat wykryję u Ciebie więcej promili, niż wskazuję norma, będziesz musiał liczyć się z wyższymi kwotami niż do końca roku 2021. W tym artykule zapoznasz się z nowymi przepisami dotyczącymi nietrzeźwych kierowców oraz jak odzyskać utracone prawo jazdy.

Utrata prawa jazdy a zatrzymanie – jaka jest różnica?

Utrata prawa jazdy w 2022 roku pod względem przepisów nie zmieniła się radykalnie. Prawo jazdy może zostać zatrzymane na określony czas lub dożywotnio. Zazwyczaj kierowcy tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości. W zależności od postanowienia osoby kontrolującej można stracić prawo jazdy na krócej niż rok i odzyskać je po upływie tego okresu, jeśli wydano decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy na dłuższy okres niż rok czasu musisz przystąpić do egzaminu państwowego teoretycznego oraz praktycznego. Utrata prawa jazdy po alkoholu może nastąpić również po spowodowaniu wypadku, w którym były ofiary śmiertelne lub jeśli ktokolwiek doznał obrażeń ciała.

Zatrzymanie prawa jazdy za alkohol w czasie kontroli policyjnej to nic innego jak zabranie dokumentu przez funkcjonariusza, następnie policja składa wniosek do sądu lub prokuratury o odebranie prawa jazdy. Po wyroku sądu kierowca ma odebrane prawo jazdy na określony czas, dodatkowo traci uprawnienia i może je odzyskać dopiero po upływie wskazane przez sąd terminu.

Najczęstsze przyczyny utraty prawa jazdy

przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h niż jest dozwolona, prawo jazdy zatrzymane na 3 miesiące.

przewóz osób niż jest to dozwolone- jeśli przewozisz więcej pasażerów, niż jest dozwolone, możesz stracić prawo jazdy na 3 miesiące.

jazda pod wpływem alkoholu od 0,2 do 0,5 promila spowoduje utratę prawa jazdy po alkoholu od 6 miesięcy do 3 lat. Powyżej 0,5 promila jest przestępstwem i grozi utrata prawa jazdy na 15 lat.

przekroczenie liczby punktów karnych jeżeli masz prawo jazdy krócej niż rok i przekroczysz 20 punktów oraz dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy powyżej 12 miesięcy, limit wynosi 24 punkty. Po przekroczeniu tych liczb musisz się udać na egzamin państwowy.

Jeśli spowodujesz wypadek oraz uciekniesz z miejsca zdarzenia, czeka cię zatrzymanie prawa jazdy za alkohol i ucieczkę dożywotnio.

Utracone prawo jazdy można odzyskać na określonych warunkach. Po upływie czasu utraty uprawnień do prowadzenia pojazdów musisz zadbać o kilka ważnych formalności.

Wykonanie badań lekarskich i psychologicznych, należy wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy, dokonać opłaty w wysokości 100,50 za zwrot prawa jazdy oraz złożyć dokumenty elektronicznie przez platformę ePUAP lub osobiście w urzędzie. Następnie odzyskać prawo jazdy w urzędzie.

Więcej szczegółowych informacji można uzyskać na stronie: https://www.blokadaalkoholowa.com/

Znaczenie punktów karnych

Punkty karne to dodatkowa forma kary do mandatu, bardzo często to one powodują, że kierowcy się ograniczają z łamaniem przepisów. Mandat karny jest stosunkowo lżej zapłacić i jakoś się z nim pogodzić niż z otrzymaniem dużej ilości punktów karnych, ponieważ bardzo szybko można utracić prawo jazdy. Szybka jazda, łamanie przepisów w ruchu drogowym lub jazda pod wpływem alkoholu.

Jazda po alkoholu a jego skutki

Karą za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu są nie tylko punkty i zatrzymanie prawa jazdy to też inne dość bolesne dla kierowcy skutki decyzji wsiadania za kółko po spożyciu alkoholu.

  • areszt do 30 dni,
  • grzywna 
  • całkowity zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat,
  • 10 punktów karnych (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów).

Dla kierowców, u których wykryto powyżej 0,5 promila kary są o wiele surowsze i jest to traktowane jak przestępstwo.

  • 10 punktów karnych, (od 17 września 2022 roku będzie to 15 punktów)
  • grzywna
  • ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2,
  • 3 letnie zakaz prowadzenia pojazdów lub dożywotni.

Jak widzicie nie warto łamać przepisów, ponieważ utrata prawa jazdy w 2022 zgodnie z nowymi przepisami jest bolesna dla portfela oraz dla naszej wygody, bo jednak przyjemniej jest jechać samochodem niż chodzić pieszo.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%