Zamknij

E-recepta w kilku krokach

12:58, 21.06.2022 m Aktualizacja: 12:58, 21.06.2022
Skomentuj

E-recepta to elektroniczny dokument, który w 2019 roku zastąpił papierowe recepty, które można było uzyskać u lekarza podczas wizyty. E-receptę można uzyskać bez bezpośredniego kontaktu z lekarzem, zatem czasami wystarczyć zrealizować teleporadę, aby otrzymać receptę na potrzebne leki.

Co można uzyskać w trakcie teleporady?

Teleporady stały się popularne ponad dwa lata temu i są związane z pandemią koronawirusa. To właśnie wtedy powstało wiele przychodni online, które zrewolucjonizowały dostęp do lekarzy. Pacjenci skarżyli się na długi okres oczekiwania na wizytę lekarską, a w sytuacji w której pacjent nie może przestać kontynuować terapii, uzyskanie recepty było kłopotliwe, dlatego powstały centra, która oferują kontakt z lekarzem nawet w 15 minut.

Jedną z taką placówek jest Medspan Centrum Medyczne, które oferuje e-konsultacje lekarskie. W trakcie porady lekarskiej można uzyskać e-receptę, zwolnienie lekarskie. Usługa jest przeznaczona dla osób, których stan zdrowia jest stabilny i potrzebują e-recepty w ramach kontynuacji leczenia lub zwolnienia z powodu trwającej infekcji wirusowej.

Ponadto w ramach teleporady w NFZ można też otrzymać e-skierowanie na badania diagnostyczne lub do poradni specjalistycznej. Prywatne placówki medycznej również oferują usługę e-skierowań, lecz należy pamiętać o tym, że skierowanie, które zostało wystawione w placówce, która nie posiada umowy z NFZ, będzie pełnopłatnym skierowaniem. Zatem jeżeli jest potrzebne skierowanie do poradni specjalistycznej, to należy skorzystać tylko z teleporady z placówką, która wystawia refundowane dokumenty.

Recepta online w kilka minut

Jeżeli potrzeba szybko uzyskać e-receptę, ponieważ skończyły się leki lub zostały w innym miejscu, to można skorzystać z usług przychodni online, które oferują e-konsultacje 24/7. Po wybraniu placówki warto zapoznać się z regulaminem świadczenia usług. Jeżeli nie będzie budził wątpliwości to należy wybrać odpowiednią usługę np. receptę online na antykoncepcję https://medspan.pl/sklep/antykoncepcja/, a następnie dokładnie wypełnić formularz medyczny i opłacić usługę zgodnie z cennikiem. Warto pamiętać, że usługa nie gwarantuje otrzymania e-recepty na tabletki antykoncepcyjne, ponieważ jeżeli będą przeciwwskazania to lekarz odmówi wystawienia recepty. Handel e-receptami jest zabroniony, więc usługa zazwyczaj dotyczy e-konsultacji lekarskiej z możliwością otrzymania recepty przez internet.

Lekarz jest osobą decyzyjną i ponosi odpowiedzialność za wszystkie medyczne decyzje. Realizacja zdalnej konsultacji lekarskiej przypomina zakupy w sklepie internetowym, lecz są to świadczenia medyczne, więc jeżeli lekarz będzie miał wątpliwości to może poprosić o dokumentacje medyczną lub zalecić inny lek.

Czas oczekiwania na realizację konsultacji jest uzależniony od placówki medycznej. W niektórych, e-receptę online można uzyskać nawet w kilka minut, a w innych trzeba oczekiwać do kilku godzin. Istotne jest to, aby bardzo dokładnie wypełnić formularz medyczny, gdyż błędnie wypełniony lub zawierający niewystarczające informacje, może doprowadzić do wydłużenia czasu realizacji e-wizyty.

Podczas teleporady można uzyskać e-receptę na leki na nadciśnienie tętnicze krwi, niedoczynność tarczycy, alergię, czy też w ramach leczenia chorób dermatologicznych oraz jak wcześniej było wspomniane – na antykoncepcje hormonalną.

Zazwyczaj leki powinny być w ramach kontynuacji leczenia, ponieważ wdrożenie leczenia powinno być zrealizowane podczas wizyty stacjonarnej. Zatem usług telemedyczne są głównie przeznaczone dla osób, które kontynuują leczenie wybranymi medykamentami.

Doraźna pomoc

Jeżeli potrzeba uzyskać szybko e-receptę, to przychodnie online są ciekawym rozwiązaniem, ponieważ w kilka minut można otrzymać receptę online. Jest to szczególnie istotne w sytuacji w której kobieta potrzebuje zastosować tabletkę dzień po. Przykładowy formularz medyczny ma zobaczyć na stronie: https://medspan.pl/sklep/tabletka-po/ Znajdują się w nim podstawowe pytania związane ze stanem zdrowia, a także odpowiednie miejsce, które umożliwia wpisanie dodatkowych informacji.

Na podstawie rzetelnie wprowadzony informacji, lekarz będzie mógł podjąć decyzję w kwestii przepisania recepty na antykoncepcję awaryjną. E-receptę można nawet uzyskać w weekend, czyli w sytuacji w której dostęp do lekarza w ramach wizyty stacjonarnej jest mocno utrudniony. Recepta na tabletki antykoncepcyjne nie musi być wystawiona przez ginekologa, może to zrobić lekarz innej specjalizacji. Aczkolwiek wdrożenie, czyli dobór odpowiedniego preparatu powinien wykonać ginekolog.

Telemedycyna to również urządzenia

Obecnie najpopularniejsze są e-konsultacje lekarskie, lecz są też rozwiązania, które ułatwiają diagnostykę na odległość, a także monitorowanie parametrów życiowych. Za kilka lat będzie coraz więcej dostępnych urządzeń, które poprawią komfort życia pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Ponadto pandemia zmusiła inwestorów do zwiększenie kapitału w ramach branż medycznych, dlatego można oczekiwać wielu ciekawych rozwiązań.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%