Zamknij

Ścieżka kariery programisty

19:52, 19.06.2022 . Aktualizacja: 19:52, 19.06.2022
Skomentuj

Zastanawiasz się nad rozpoczęciem kariery w IT? Technologia to szeroka, cały czas rozwijająca się branża, w której cały czas brakuje odpowiednich ludzi do pracy. Jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów jest programista, który zajmuje się tworzeniem programów, systemów lub aplikacji poprzez projektowanie i pisanie kodu. Dowiedz się, jak zostać Developerem i jaka ścieżka kariery czeka Cię po rozpoczęciu pracy w IT.

Na sam początek

Zawód programisty wymaga odpowiedniego przygotowania i doświadczenia. Niezbędne jest zdobycie wiedzy, w tym nauka się czytania i pisania kodu, projektowania algorytmów, zarządzania bazami danych czy projektowania architektury internetowej. Oprócz umiejętności twardych potrzebne są także miękkie, które ułatwią pracę w zespole, nawiązywanie kontaktów z kontrahentami czy wywiązywania się z ustalonych terminów. Tego wszystkiego możesz nauczyć się, biorąc udział w dziennym lub weekendowym kursie programowania w Codecool (https://codecool.com/pl/kursy/weekend-full-stack-developer-online/). Na kursie dowiesz się, jak korzystać z platformy oprogramowania, jak czytać i pisać kod oraz jak projektować architekturę. Poznasz także 3-6 języków programowania oraz sposoby testowania jednostkowego. Kurs odbywa się w wygodnej formie online i prowadzą go doświadczeni mentorzy-eksperci. Codecool daje także gwarancję pracy, dzięki czemu możesz rozpocząć karierę jako junior Web Developer, Front-end Developer, Full-stack Developer lub Back-end Developer u jednego z ponad 300 partnerów w całej Europie. Nie wiesz czy programowanie jest dla Ciebie? Skorzystaj z weekndowych warsztatów z gwarancją zwrotu pieniędzy - https://codecool.com/pl/kursy/intro-to-coding/.

Kariera programisty

Po ukończeniu studiów albo kursu w Codecool (https://codecool.com/pl/) możesz zostać zatrudniony na stanowisku młodszego programisty. Na tym etapie wymagana od Ciebie będzie umiejętność pisania prostego kodu, rozumienia cyklu rozwoju aplikacji oraz wiedza z zakresu działania baz danych. Bez problemu będziesz mógł korzystać z doświadczenia seniorów. Następnie możesz liczyć na awans na pełnoprawnego programistę. Niezbędna jest jednak rozległa wiedza domenowa, umożliwiająca pisanie złożonych programów. Nabędziesz też doświadczenie w tworzeniu aplikacji i oprogramowania systemowego.

Starszy programista z kolei komunikuje się z interesariuszami i podejmuje ważne decyzje o rozwoju projektów. Nadzoruje także pracę juniorów oraz zespołów. Stanowisko architekta technicznego lub głównego programisty sprawdzi się dla osób, które nie boją się wyzwań. Pierwszy zajmuje się projektowaniem i rozwijaniem złożonych systemów, wdrażanych następnie przez deweloperów. Koordynowaniem projektów, procesem rozwoju oraz wdrażaniem decyzji zajmuje się z kolei główny specjalista. W hierarchii zatrudnienia wyżej znajduje się kierownik zespołu programistów oraz kierownik ds. rozwoju oprogramowania. Osoby na tych stanowiskach odpowiadają za koordynację pracy zespołu programistów oraz potrzeb wymaganych do realizacji projektu lub aplikacji. Najwyższe stanowisko zajmuje Dyrektor ds. Technologii, który nadzoruje wykonywanie obowiązków menadżerów i realizacje dalekosiężnych celów organizacji, uwzględniając funkcje wszystkich działów. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%