Zamknij

Narkomania – jak rozpoznać?

17:35, 20.05.2022 m Aktualizacja: 17:35, 20.05.2022
Skomentuj

Problem zażywania narkotyków w Polsce dotyczy aż 4,7% populacji w wieku od 15 do 64 lat. Posiadanie substancji psychoaktywnych jest nielegalne i może się wiązać z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Osoby uzależnione często są odrzucane przez resztę społeczeństwa, mają problem ze znalezieniem pracy, a wszelkie oszczędności przeznaczają na zakup narkotyków. Przyjmowanie substancji wiąże się także w problemami zdrowotnymi. Sprawdź, jak rozpoznać objawy nałogu i jak można go wyleczyć.

Objawy narkomanii

Przyjmowanie narkotyku bardzo często objawia się uczuciem euforii. W miarę rozwoju nałogu osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki substancji psychoaktywnej, aby uzyskać ten sam efekt odurzenia, jak przy pierwszym zażyciu. W momencie wystąpienia głodu chorzy będą dążyć do zdobycia narkotyku za wszelką cenę. Zespół abstynencki bowiem wiąże się z odczuwaniem stanów lękowych, nerwowości, czy wahaniami nastroju. Osoby uzależnione bardzo często tracą na wadze i mają problemy z nadpobudliwością. Pojawiają się także zaburzenia snu, bóle głowy, żołądka, częste urazy oraz drżenie rąk. Chory zapomina o higienie osobistej – widoczne są zaniedbania w wyglądzie i charakterystyczny zapach włosów i ubrań. Na zażywanie narkotyków mogą wskazywać również zmiany w sposobie mówienia, czy poruszania się, a także napady drgawkowe. Częstym objawem są także powiększone źrenice, przekrwione spojówki i brak kontroli nad ruchami gałek ocznych.

Jak wygląda leczenie narkomanii?

Podjęcie leczenia musi być świadomą decyzją osoby borykającej się z problemem narkotykowym. Bardzo ważne jest uświadomienie jej problemu i konsekwencji, jakie niesie za sobą nałóg. Skuteczną metodą walki z uzależnieniem jest odwyk (https://medjol.pl/terapia/odwyk-narkotykowy). W Centrum Medycznym Medjol Pacjenci objęci są wsparciem psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów, a zespół abstynencki łagodzony jest odpowiednimi farmaceutykami. Takie działanie pozwala oczyścić organizm z niebezpiecznych substancji i toksyn. Podczas terapii stacjonarnej ze specjalistami (https://medjol.pl/leczenie/narkomanii) osoba uzależniona ma okazję przemyśleć podłoże swojego nałogu i zmienić swoje postawy. Na spotkaniach grupowych i indywidualnych poruszane są tematy radzenia sobie z głodem i emocjami. Pacjenci przygotowywani są do powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie – naprawienia relacji z rodziną, znalezienia pracy i ustabilizowania swojej sytuacji życiowej.

W Centrum Medycznym Medjol (https://medjol.pl/) każdy pacjent może liczyć na wparcie, dyskrecję i pełen komfort. Przez cały rok po zakończeniu stacjonarnego leczenia, pacjenci mogą korzystać z pobytów wzmacniających i spotkań ze specjalistami. Z terapii nawrotów z kolei mogą korzystać osoby, które ponownie wróciły do zażywania narkotyków. Postaw na pomoc doświadczonej kadry i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%