Zamknij

Przełącznik dźwigniowy

(.) + 17:52, 25.08.2021 Aktualizacja: 17:52, 25.08.2021
Skomentuj

Przełączniki to bardzo ważny element w układach elektronicznych. Umożliwia załączanie lub wyłączanie torów prądowych. Wszechstronność i użyteczność przełączników sprawiła, że znajdują wiele zastosowań zarówno w życiu codziennym, jak i przemyśle. Wiele podzespołów trudno sobie bez nich wyobrazić. Jednym z ciekawszych rozwiązań w tej grupie jest przełącznik dźwigniowy.

Jakie są najważniejsze rodzaje przełączników?

W sprzedaży znajdziesz wiele rodzajów przełączników, które różnią się parametrami. Podstawowy podział dotyczy sposobu zmiany stanu. Wyróżniamy przełączniki takie jak:

  • dźwigniowe,
  • mikroprzełączniki,
  • suwakowe,
  • obrotowe,
  • Rocker.

W zależności od konstrukcji różna może być także liczba stanów, dostępne wyprowadzenia oraz wariant montażu (THT, SMD). Technologia pozwala obecnie na znaczną miniaturyzację przełączników. Dzięki temu często mają rozmiar zaledwie kilku milimetrów.

Jak zbudowane są przełączniki dźwigniowe?

Przełączniki dźwigniowe są bardzo skuteczne mimo prostej konstrukcji. Dobre jakościowo modele od uznanych producentów zostały wykonane z trwałych i wytrzymałych materiałów. Oprócz tego charakteryzują się odpornością na wilgoć i wysokie temperatury. Ich żywotność wynosi nawet 20 000 połączeń! Do mocowania dźwigni przełączającej jest wykorzystywana siła sprężyny, która utrzymuje ją w zadanej pozycji.

Przełączniki dźwigniowe są dobrym rozwiązaniem wszędzie tam, gdzie jest potrzebna szybka i bezproblemowa obsługa. Podstawowe parametry, które są istotne przy wyborze konkretnego przełącznika dźwigniowego, to:

  • konfiguracja styków,
  • temperatura pracy,
  • rezystancja styku,
  • trwałość elektryczna.

Znaczenie mają też liczba pozycji stabilnych oraz sposób przełączania. Dzięki temu możliwa jest odpowiednia konfiguracja załączania i wyłączania torów prądowych. Przełączniki dźwigniowe mogą się różnić także wyprowadzeniami. 

Do wyboru masz przełączniki przystosowane do lutowania, do druku, z konkretnymi konektorami, kątowe, pin, samozatrzaskowe oraz łączeniem mechanicznym na śruby. 

W praktycznym zastosowaniu niewątpliwie ważna jest ergonomia pracy i kształt dźwigni do przełączania. Powszechnie stosowane są dźwignie długie, krótkie, okrągłe i płaskie, a także z osłonką plastikową czy typu joystick. Inną wartością, która ma znaczenie przy zakupie przełącznika dźwigniowego, jest obciążalność styków AC i DC.

Aby znaleźć przełączniki dźwigniowe o odpowiednich właściwościach, np. na stronie tme.eu, wystarczy posłużyć się filtrem i dokładnie ustawić poszukiwane parametry. Wybór może obejmować przełączniki o wymiarach od kilku do kilkudziesięciu milimetrów, wykonane zarówno z tworzyw sztucznych, jak i stali.

Gdzie stosowane są przełączniki dźwigniowe?

Przełączniki dźwigniowe służą do zainicjowania danego procesu i po ich przełączeniu pozostają w wybranej pozycji. Dlatego stosuje się je np. przy włączaniu konkretnej maszyny. Znalazły zastosowanie w automatyce i mechanice. Szeroko stosuje się je w elektronice użytkowej, systemach alarmowych, systemach HVAC oraz miernikach i motoryzacji.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Fan przemysłuFan przemysłu

0 0

Bardzo ciekawy artykuł. Dzięki.

Fan Automatyki, Elektryki i innych ? https://www.dacpol.eu/pl/diody

13:47, 29.09.2021
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%