Docoupage to niezwykle prosta, a jednocześnie efektowna technika zdobienia. Kojarzy się przede wszystkim z ozdabianiem przedmiotów drewnianych, ale techniką tą możemy wykonać prace także na innych podkładach, na przykład szkle, metalu, porcelanie, a nawet tkaninie. Zwykle jednak rzeczywiście, technika decoupage dodaje blasku i indywidualnego charakteru przedmiotom z drewna. Z reguły technika decoupage'u polega na naklejaniu na powierzchnię serwetek lub innych obrazków z papieru. Jest to jednocześnie technika tak prosta, że może stanowić wspaniałe hobby niezależnie od wieku. Co więcej, będzie świetną rozrywką rodzinną, a stworzone w ten sposób wspólnie małe dzieła sztuki, odpowiednio zaimpregnowane mogą stać się piękną, sentymentalną pamiątką na pokolenia lub niezwykle efektownym i wzruszającym prezentem na każdą okazję.
Decoupage - co to takiego?
Na czym polega ta prosta technika, które szybko i niedrogo potrafi zamienić zwykły przedmiot (np. drewniane opakowanie do chusteczek do nosa, szkatułkę, skrzyneczkę na klucze) w maleńkie dzieło sztuki? Decoupage polega na wywoływaniu złudzenia perfekcyjnego rysunku na powierzchni przedmiotów. Nie ma powierzchni, której nie można byłoby ozdobić decoupage’em, chociaż zwykle wykonuje się go na drewnie, gdyż jest ono łatwym do ozdobienia materiałem, a jednocześnie przedmioty te mają wysoką wartość użytkową. W pory drewna dobrze wnika klej, a papier dobrze przylega do jego powierzchni. Na rynku mamy cały wachlarz przedmiotów z surowego drewna: szkatułek pudełek, ramek, a nawet mebli. Powierzchnie przed dekoracją należy przeszlifować drobnym papierem ściernym. Następnie pokrywamy powierzchnię podkładem do drewna. Po jego wyschnięciu malujemy drewno farbą akrylową w wybranym kolorze, który będzie stanowił tło dla przyklejonych wycinanek (jeśli chcemy zachować widok słoi, wybierzmy bejcę).
Co można nakleić ?
Przede wszystkim używa się do oklejania przedmiotów metodą decoupage serwetek. Są one cienkie, łatwo wiążą się z klejem, a wybór wzorów jest naprawdę imponujący. Używamy tylko wierzchniej warstwy serwetki, wycinając jedynie rysunek bez tła. Dla mnie wprawnych artystów-warto sięgnąć po serwetkę o takim samym kolorze tła jak tło, które wybraliśmy do pomalowania naszego przedmiotu (wówczas nie musimy wycinać kształtu aż tak starannie). Serwetki po prostu przykłada się delikatnie do przygotowanej uprzednio powierzchni i pokrywa dwukrotnie klejem do serwetek. Więcej zabawy jest z aplikacjami z papieru, a już szczególnie z papieru nabłyszczanego lub fotografiami. Elementy wycięte z papieru są sztywniejsze od serwetek, dlatego wymagają dłuższego czasu zatapiania w kleju. Fotografie i obrazki z papierów nabłyszczanych są sztywne, trudno przyjmują klej i marszczą się po przyklejeniu. Żeby ułatwić sobie klejenie elementów ze sztywnego papieru, należy zanurzyć je na 10 sekund w wodzie i poczekać aż zaczną się odwijać; następnie odcisnąć wodę papierowym ręcznikiem.
Do wykańczanie ozdób decoupage używamy syntetycznego bezbarwnego lakieru. Warto pokryć przedmiot dwiema warstwami, a dodatkowo nawoskować.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz