Zamknij

Kupujesz pierwszy samochód? Sprawdź, co musisz wiedzieć i na co zwrócić uwagę

. + 15:54, 16.12.2024 Aktualizacja: 16:19, 16.12.2024
Skomentuj Zdjęcie dodane przez Mike Bird: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-5-drzwiowego-hatchbacka-mercedes-benz-w-kolorze-niebieskim-810357/ Zdjęcie dodane przez Mike Bird: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/zdjecie-5-drzwiowego-hatchbacka-mercedes-benz-w-kolorze-niebieskim-810357/

Dojazdy do pracy stają się zbyt męczące i pochłaniają znaczną część Twojego dnia? Frustrują Cię zatłoczone środki komunikacji publicznej i opóźnienia, na które nie masz wpływu? Idealnym rozwiązaniem będzie zakup własnego auta! Dowiedz się, jak wybrać samochód i jakich formalności będziesz musiał dopełnić.

Jakie powinno być Twoje pierwsze auto?

O ile koszty utrzymania pojazdu,w tym cena ubezpieczenia OC i dodatkowej ochrony autocasco nie stanowią dla Ciebie problemu, wybór masz ogromny. Jednak jeśli sytuacja wygląda inaczej i potrzebujesz auta, którego roczne koszty użytkowania będą stosunkowo niskie, a części do ewentualnych napraw łatwo dostępne, należałoby przed ostatecznym podjęciem decyzji zrobić dokładne rozeznanie.

Zakup pojazdu to poważna inwestycja, wymagająca od nas sporych nakładów finansowych. Ważne, żeby samochód posiadał odpowiednie cechy. Przede wszystkim powinien być bezpieczny oraz praktyczny. Jeśli na co dzień poruszasz się po mieście i jesteś zmuszony parkować w ciasnych, zatłoczonych uliczkach, zwróć uwagę na typ nadwozia – zdecydowanie trudniej jest zaparkować autem z nadwoziem typu kombi.

Mimo że na cenę ubezpieczenia mają wpływ różne czynniki i parametry, to zasada mówiąca, że im wyższa będzie pojemność silnika, tym droższe będzie ubezpieczenie pojazdu – zazwyczaj jest jak najbardziej zasadna. Dlatego wskazane jest, aby przed zakupem auta sprawdzić orientacyjnie, ile musiałbyś zapłacić za OC dla danej marki i modelu. W tym celu wykonaj kalkulację w porównywarce Mubi: wypełnij formularz i zapoznaj się z ofertami.

O tych formalnościach pamiętaj przy zakupie pojazdu

Gdy zakończysz etap poszukiwań wymarzonego pojazdu i jesteś zdecydowany na konkretny “egzemplarz”, możesz skupić się na formalnościach związanych z pełnoprawnym przejęciem pojazdu. W pierwszej kolejności sporządź umowę kupna- sprzedaży. Taki dokument powinien zawierać przede wszystkim:

informacje dotyczące daty i miejsca zawarcia umowy;

  • dane stron umowy;
  • informacje o przedmiocie umowy.

Przy wpisywaniu przedmiotu umowy ważne jest, aby został on dokładnie określony, czyli konieczne jest wskazanie danych dotyczących: marki i modelu pojazdu, roku produkcji, pojemności silnika, numeru rejestracyjnego i numeru VIN pojazdu oraz przebiegu.

Dodatkowo, zbywca pojazdu jest zobowiązany przekazać Tobie jako nabywcy dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz dokument potwierdzający zawarcie polisy OC. Jeśli sprzedający nie będzie w stanie przedłożyć dokumentów polisowych – ważność polisy możesz sprawdzić między innymi na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG).

Więcej informacji na ten temat jest dostępnych w poradniku Mubi: Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Ekspert Mubi radzi:

“Jeśli pojazd, który zdecydowałeś się zakupić, nie posiada w chwili sprzedaży ważnego ubezpieczenia OC, nie musisz z niego rezygnować. Obowiązek posiadania aktywnej polisy OC spoczywa na Tobie od dnia nabycia pojazdu. Zatem bezpieczniej będzie, jeśli wykupisz polisę przez telefon bądź internet w momencie sporządzenia umowy kupna-sprzedaży” – mówi Magdalena Cichosz, ekspert porównywarki ubezpieczeń Mubi.

Ile jest czasu na przerejestrowanie auta?

Gdy zakończysz poszukiwania odpowiadającego Ci pojazdu i sfinalizujesz jego zakup, czas na przerejestrowanie auta. Z dniem 1 stycznia 2024 roku weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi nie musisz już zgłaszać nabycia pojazdu. Wystarczy, że go na siebie przerejestrujesz, co będzie równoznaczne z jego nabyciem. Pamiętaj jednak, że czas na dopełnienie tej formalności również został określony. Nawiązując do zmian z 1 stycznia 2024, nowy właściciel ma obowiązek zarejestrować pojazd w terminie do 30 dni od dnia nabycia pojazdu. W przeciwnym razie – musi liczyć się karą w wysokości 500 zł (jeśli przekroczy 30 dni) lub 1000 zł (powyżej 180 dni).

Przeczytaj też: https://mubi.pl/poradniki/przerejestrowanie-samochodu-co-warto-wiedziec/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%