Zamknij

Charakterystyka spółki cywilnej – jak działa i jakie ma zalety?

21:06, 28.11.2024 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 21:11, 28.11.2024
Skomentuj

Spółka cywilna to jedna z najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności w Polsce. Ludzie decydują się na nią również ze względu na niewiele skomplikowanych procedur związanych z zakładaniem firmy. Sprawdź, w jaki sposób działa spółka cywilna i jakie są jej kluczowe zalety.

Spółka cywilna – co to jest?

Spółka cywilna stanowi formę współpracy między dwoma osobami. Mogą to być osoby zarówno fizyczne, jak i prawne dążące do wspólnego celu gospodarczego. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, a jej funkcjonowanie polega na współdziałaniu wspólników – działalność prowadzą na własne nazwisko i ponoszą za spółkę pełną odpowiedzialność.

Aby założyć spółkę cywilną, konieczne jest zawarcie umowy. Wspólnicy muszą określić w niej cel działalności, sposób podziału zysków i kosztów, a także zasady prowadzenia spraw firmowych. Wspólnicy są przedsiębiorcami, a spółka stanowi między nimi swego rodzaju porozumienie.

Jak działa spółka cywilna?

Spółka cywilna działa na zasadzie wspólnego celu gospodarczego – wspólnicy go realizują, wnosząc wkład. Może mieć on formę zarówno finansową, jak i materialną. Mogą to być również nabyte umiejętności i cenna wiedza. Wspólnicy działają razem, podejmując ważne decyzje. Wspólnie ponoszą też odpowiedzialność wobec klientów czy instytucji państwowych.

Co jeszcze warto wiedzieć o spółce cywilnej?

  • Spółka cywilna nie ma osobnego majątku. Wszystko, co zgromadzone zostanie na rzecz firmy, należy do wspólników.
  • Każdy wspólnik odpowiada za długi spółki swoim własnym majątkiem.
  • Spółka cywilna nie wymaga rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
  • Wspólnicy muszą zgłosić działalność gospodarczą do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
  • Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego.

Kluczowe zalety spółki cywilnej

Utworzenie spółki cywilnej jest tanie i dość proste. Wystarczy zawrzeć umowę pisemną i zgłosić działalność w CEIDG. Umowa spółki daje dużą swobodę, jeśli chodzi o określanie zasad współpracy. Wspólnicy mogą ustalić, jak dzielą się zyskami i obowiązkami, dzięki czemu dostosować mogą działanie do potrzeb firmy.

Każdy wspólnik ma wpływ na działanie spółki. Wspólnicy mogą wnieść do firmy różne umiejętności i zasoby, co zwiększa szansę szybkiego rozwoju biznesu. Spółka cywilna nie wymaga prowadzenia skomplikowanej księgowości – wystarczy uproszczona ewidencja, co zmniejsza koszty administracyjne. Założenie spółki cywilnej nie wymaga też określonej minimalnej kwoty kapitału.

Spółka cywilna może okazać się świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą np. z kimś znajomym. To również dobry wybór, gdy zależy nam na niskich kosztach organizacyjnych i prostej administracji.

Mimo że spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, dla wielu przedsiębiorców przeważa elastyczność, możliwość współdziałania i niski próg wejścia. Choćby dlatego spółka cywilna wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych wyborów prowadzenia działalności gospodarczej – zwłaszcza wśród tych, którzy próbują rozkręcić swój pierwszy biznes.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%