Separacja dotyczy nie tylko małżonków, ale również ich wspólnych dzieci. Sąd powinien określić, któremu z rodziców powierza władzę rodzicielską, a co za tym idzie, z kim dziecko będzie mieszkać.
Mieszkanie razem podczas separacji jest dopuszczone przez prawo, ale niewiele par korzysta z takiego rozwiązania. Zdecydowanie częściej małżonkowie zamieszkują osobno, co może rodzić pewne problemy w zakresie ustalenia miejsca zamieszkania dziecka. Więcej na temat samej separacji można przeczytać tutaj: https://kamk.pl/uslugi/separacja/. Miejsce zamieszkania małoletniego ustala się natomiast przy rodzicu, któremu sąd powierzył opiekę. W Polsce dzieci najczęściej pozostają przy matce, jednak sąd bada wszelkie okoliczności sprawy, kierując się przy tym dobrem małoletniego. Praktyką jest również nierozdzielanie rodzeństwa, zatem na ogół wszystkie wspólne dzieci małżonków będą miały to samo miejsce zamieszkania. Co istotne, sąd nie podaje konkretnego adresu, a jedynie ustala, że miejscem zamieszkania jest każdorazowo miejsce zamieszkania matki lub ojca.
Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy przewiduje tak zwaną opiekę naprzemienną. Jej założenia są następujące:
Problematyczne może być natomiast ustalenie miejsca zamieszkania, ponieważ Kodeks Cywilny nie przewiduje możliwości przypisania jednej osobie dwóch adresów. Dlatego sąd określa miejsce zamieszkania przy jednym z rodziców, koncentrując się na centrum egzystencji dziecka. Bierze przy tym pod uwagę:
Przy opiece naprzemiennej ustalenie miejsca zamieszkania nie jest kwestią jednoznaczną. Więcej w tym temacie można się dowiedzieć na stronie https://kamk.pl/uslugi/ustalenie-miejsca-zamieszkania-dziecka/.
Małżonkowie wnioskujący o separację mogą we własnym zakresie ustalić podział opieki nad dziećmi oraz ich miejsce zamieszkania. Takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze dla wszystkich, jednak nierzadko trudno je wypracować, zwłaszcza jeśli para pozostaje w złych relacjach. Warto wtedy skorzystać z pomocy prawnika specjalizującego się w sprawach rodzinnych (https://kamk.pl/), który wesprze strony w negocjacjach. Jeśli nie uda im się wypracować porozumienia, sąd we własnym zakresie ustali miejsce zamieszkania dziecka. Jest ono nierozerwalnie związane z podziałem opieki, dlatego pod uwagę bierze się przede wszystkim to, kto będzie ją sprawował. Bardzo istotne są potrzeby dziecka i możliwość ich zaspokajania, zwłaszcza jeśli jest ono chore i wymaga specjalistycznego leczenia lub rehabilitacji. Sąd dba również o to, aby dziecko w jak najmniejszym stopniu odczuło skutki rozstania rodziców, starając się nie wyrywać go z jego naturalnego środowiska.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz