Zamknij

Jak skutecznie zarejestrować się na wizytę do specjalisty na NFZ?

10:29, 06.11.2024 . Aktualizacja: 10:30, 06.11.2024
Skomentuj

Chcesz jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza specjalisty w ramach NFZ? Zastanawiasz się, jaki jest czas oczekiwania na konsultację z kardiologiem, ginekologiem, endokrynologiem lub okulistą w wybranej placówce? Przydatne mogą okazać się opcje wyszukiwania udostępnione przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które ułatwiają umawianie wizyt.

Jak zarejestrować się na wizytę

Aby zarejestrować się na wizytę lub badanie, możesz wybrać dowolną placówkę. Rejestracja jest możliwa na dwa sposoby:

  • telefonicznie, podając numer PESEL i kod e-skierowania.
  • osobiście, podając PESEL i okazując e-mail z informacją o skierowaniu lub SMS z kodem.

Jeżeli masz skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne, musisz zarejestrować je w zakładzie rehabilitacyjnym w ciągu 30 dni. Nowe skierowanie jest wymagane, jeśli problem zdrowotny różni się od tego, który wskazano na poprzednim skierowaniu.

Skierowanie pozwala na zapisanie się tylko do jednej wybranej placówki. Termin wizyty ustala świadczeniodawca; jeśli nie może przyjąć Cię w dniu rejestracji, umieszcza Cię na liście oczekujących na świadczenie.

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta u lekarza specjalisty odbywa się na podstawie skierowania, jeśli jest ono wymagane. Podczas tego spotkania specjalista decyduje, czy wystarczy jednorazowa konsultacja, czy też konieczne jest rozpoczęcie leczenia specjalistycznego. W przypadku objęcia leczeniem nie musisz odnawiać skierowania u lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może kontynuować przepisane przez specjalistę leczenie farmakologiczne na podstawie wystawionego przez niego zaświadczenia.

Jakie są terminy leczenia NFZ

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jaki jest czas oczekiwania na wizytę do specjalisty bądź na zabieg, sprawdź terminy leczenia NFZ https://terminyleczenia.pl/. W bazie znajduje się tysiące placówek medycznych, które udzielają świadczeń.

Możesz w każdej chwili wypisać się z listy oczekujących w jednej placówce i przenieść na listę w innej. Nie jest jednak dozwolone rejestrowanie skierowania równocześnie w dwóch przychodniach – w takim przypadku placówka może usunąć Cię z listy oczekujących.

Kolejka do specjalisty na NFZ

Przy ustalaniu kolejności w świadczeniach opieki zdrowotnej i wpisywaniu na listy oczekujących istotną rolę odgrywa kategoria medyczna wskazana na skierowaniu, do której zakwalifikował Cię lekarz kierujący. Jeśli podczas oczekiwania na wizytę, badanie lub zabieg Twój stan zdrowia ulegnie znacznemu pogorszeniu, zgłoś się do lekarza prowadzącego. Po wykonaniu badania lekarz może zmienić kategorię medyczną, co może przyspieszyć termin świadczenia zdrowotnego, jeśli poprosisz o aktualizację daty wizyty w rejestracji.

Podsumowanie - jak rejestrować się do specjalisty na NFZ

Rejestracja na wizytę w ramach NFZ wymaga skierowania od lekarza (jeśli jest ono potrzebne) i może odbywać się telefonicznie lub osobiście, przy użyciu numeru PESEL i kodu e-skierowania. Skierowanie można zarejestrować tylko w jednej wybranej placówce, a przychodnia ustala termin wizyty – jeśli nie jest dostępny od razu, pacjent trafia na listę oczekujących. Informacje o terminach leczenia - informator NFZ.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%