Nowoczesne, energooszczędne i przystosowane do potrzeb wszystkich grup pasażerów. Mowa o... polskich dworcach kolejowych! Na terenie naszego kraju możemy znaleźć coraz więcej dworców, które zachwycają nie tylko liczbą udogodnień, ale również piękną architekturą. Duża część budynków nie powstała jednak od zera. Nie są to nowo wznoszone obiekty, a dworce liczące prawie 200 lat. Modernizacje takich budynków przeprowadzane są z poszanowaniem ich historii. Celem ich remontowania jest przystosowanie do nowoczesnych standardów i przywrócenie pierwotnego blasku. Zobacz, które dworce kolejowe w Polsce zostały odrestaurowane i odzyskały dawny charakter.
Dworzec PKP Szczytno został wzniesiony w 1883 r. Powstał w celu obsługi otwartej w tym samym roku linii do Olsztyna, którą później wydłużono do Ełku. Budynek ma dwie kondygnacje i wysoki dwuspadowy dach charakterystyczny dla XIX-wiecznej niemieckiej zabudowy przemysłowej i transportowej. W 2015 r. dworzec poddano gruntownej modernizacji. Dzięki niej obiekt odzyskał charakterystyczną ceglaną elewację, którą dopełniono nową stolarką okienną i drzwiową. Dzięki pracom remontowym udało się odnowić widniejący na jednej ze ścian napis z niemiecką nazwą miejscowości Ortelsburg. Odrestaurowano nie tylko budynek dworca, ale również znajdującą się obok wieżę ciśnień i budynek toalet. Przywrócono także dawny charakter poczekalni. Obiekt dostosowano do obsługi osób z ograniczoną mobilnością, a część infrastruktury poświęcono działalności komercyjnej.
Jedną z najbardziej zachwycających modernizacji jest z pewnością ta przeprowadzona w Malborku. Efekty prac zostały nagrodzone w konkursie „Modernizacja Roku”. Dworzec PKP w Malborku powstał w latach 1889–1890. Obiekt wzniesiono w stylu neogotyckim. Szczególną uwagę przyciąga jego bogato zdobiona elewacja złożona z cegły licówki i cegły glazurowanej. Dach jest zbudowany z ceramicznej dachówki holenderskiej i karpiówki. Ostatnią renowację dworca zakończono w 2012 r. Wyremontowano jego wnętrze i część zewnętrzną. Podczas prac dbano o to, by zachować świadectwa historii, takie jak ślady po kulach z czasów II wojny światowej. Dzisiaj dworzec jest perłą miasta. Odnowiono drewniane stropy, kolumny, polichromie i stare herby nad kasami. W budynku mieści się ponadto kino 3D, hostel oraz kafejki. W przypadku tej modernizacji udało się doskonale połączyć wielowiekową historię z nowoczesnością.
Dworzec kolejowy we Wrocławiu budowano w latach 1855–1857. Historia nie oszczędzała budynku. Ucierpiał kilkakrotnie podczas wojen. Poddawano go wielu pracom remontowym, ale największej modernizacji doczekał się w 2010 r., której głównym celem było dostosowanie obiektu do współczesnych wymagań bezpieczeństwa i komfortu podróżnych. Bardzo ważna była także konserwacja i renowacja historycznej architektury. Budynek dworca wzniesiono w stylu neogotyckim. Dzięki rewitalizacji udało się podkreślić jego pierwotny charakter i wzbogacić przestrzeń nowoczesnymi rozwiązaniami. Gmach zaskoczył podczas prac. Okazało się, że jego kasetonowy strop wcale nie jest drewniany, a wykonany z blachy cynkowej. Był wykończony techniką mazerunku. Głównymi atrakcjami odrestaurowanego dworca są Sala Cesarska z pięknym sklepieniem i Sala Posiedzeń ze wspomnianym sufitem wykończonym kasetonami. W trakcie remontu pod warstwą farby i tynku odnaleziono wiele malowideł ściennych, a w przestrzeniach handlowych wyeksponowano reklamy z lat 20. i 30. XX w.
Gdzie jeszcze można znaleźć piękne dworce z duszą, które poddano modernizacji? Odnowione dworce można znaleźć w Ełku, Brzegu Dolnym, Nowym Sączu, Lęborku czy w Pszczynie. A które dworce są aktualnie w remoncie? Takim obiektem jest m.in. Dworzec Rokiciny, który ma prawie 180 lat. Budynek wzniesiono w stylu klasycystycznym, był częścią dawnej Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Docelowo dworzec ma odzyskać pierwotny blask i być uzupełniony o nowoczesne udogodnienia. Metamorfozę przechodzą ponadto dworce w Łukowie, Czechowicach-Dziedzicach i Trawnikach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekutno.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas redakcja@ekutno.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz