Jeśli Twój dach stracił na estetyce bądź funkcjonalności, pewnie zastanawiasz się nad jego remontem lub całkowitą wymianą. Które z tych przedsięwzięć będzie lepszą opcją? Ostateczna decyzja i podjęte działania powinny być zależne przede wszystkim od stanu pokrycia. Podpowiadamy, kiedy zdecydować się na remont dachu, a kiedy na jego całkowitą wymianę.
Aby dowiedzieć się w jakim stanie jest nasz dach i czy wymaga on naprawy, warto pamiętać o jego regularnych przeglądach. Dzięki temu może udać nam się od razu wyeliminować drobne uszkodzenia i nie doprowadzić do sytuacji, w której konieczny będzie kosztowny remont bądź nawet wymiana całego pokrycia. Przeglądu dachu warto dokonywać o każdej porze roku – tak, aby upewnić się, że warunki atmosferyczne nie zostawiły na nim uszkodzeń, które może pogłębić lub uwydatnić nadchodząca zmiana pogody.
Jeśli samodzielnie nie jesteś w stanie ocenić, czy Twój dach wymaga remontu bądź wymiany, postaw na pomoc doświadczonego dekarza. Warto zwrócić się do fachowca, który był obecny przy wznoszeniu dachu. Zleć mu dokonanie przeglądu i poproś o wskazanie elementów wymagających naprawy. Dzięki temu zyskasz pewność, że żadna usterka nie została przeoczona, a dach – jeśli o pomoc w wyeliminowaniu uszkodzeń również zwrócisz się do dekarza – zostanie naprawiony w sposób prawidłowy.
Wiele osób powstrzymuje się od decyzji o wymianie, czy też naprawie dachu ze względu na koszty, jakie mogą za sobą nieść obydwa przedsięwzięcia. Musimy mieć jednak na uwadze, że jeśli rozważamy wymianę dachu nie ze względów estetycznych, ale funkcjonalnych, zwlekanie z jej rozpoczęciem może doprowadzić do pogłębienia się uszkodzeń, a co za tym idzie zwiększenia finalnych kosztów prac naprawczych.
Koszt takiej inwestycji uzależniony jest od wielu czynników. Należą do nich między innymi powierzchnia dachu, skomplikowanie kształtu połaci, materiał wybrany do pokrycia, a nawet region Polski i miasto, w którym znajduje się budynek. Znaczenie ma również wybór fachowca lub ekipy fachowców, którzy mają przeprowadzić prace.
Może zdarzyć się, że na dachu, w skutek działań różnych czynników zewnętrznych, powstaną drobne usterki takie jak zarysowania, odkształcenia, ogniska korozji, czy też uszkodzenia w obrębie membrany dachowej. Usterki mogą być również związane z kominem i jego obróbką blacharską. Jeśli są one niewielkie, możliwe, że wystarczy przeprowadzenie prac naprawczych, które usuną powstałe usterki. Takie procesy z reguły trwają krótko i nie są kosztowne. Ich koszt uzależniony jest od zakresu prac, jakie trzeba wykonać, kosztów materiałów przeznaczonych na naprawę oraz wyceny pracy fachowca, który będzie ją wykonywał.
Jeśli uszkodzenia dachu obejmują jego znaczną powierzchnię konieczna może być całkowita wymiana. Jest tak w sytuacji, gdy na przykład uszkodzeniu uległa więźba dachowa. Może to powodować jej zapadanie się wewnątrz konstrukcji. Taka usterka stwarza realne zagrożenie dla bezpieczeństwa budynku oraz jego mieszkańców. W takiej sytuacji, najlepszym rozwiązaniem będzie niezwłoczne podjęcie się wymiany więźby. Całkowitego remontu nie unikniemy również w przypadku zerwania pokrycia w skutek działania silnego wiatru. Jeśli pokrycie zostanie porwane przez wiatr, konieczne będzie jak najszybsze wyeliminowanie powstałych na dachu uszkodzeń i ułożenie na nim nowego pokrycia.
Ze względu na stwarzane przez niego zagrożenie dla ludzkiego zdrowia oraz życia, eternit znajdujący się na dachach powinien zostać z nich jak najszybciej usunięty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, eternit musi zostać usunięty z dachów budynków do 31 grudnia 2032 roku. Warto pamiętać, że próby samodzielnego usunięcia eternitu mogą zakończyć się otrzymaniem kary, sięgającej nawet do 5000 zł. Demontażem azbestu z dachu oraz jego wywozem i utylizacją zajmują się profesjonalne firmy. Gminy dają możliwość skorzystania z dofinansowania do usuwania azbestu z dachu, które może pokryć koszty takiej usługi nawet w 100%.
W większości przypadków remont dachu nie wymaga otrzymania pozwolenia, ani zgłaszania go do jakiegokolwiek urzędu. Tak jest na przykład w sytuacji, gdy chcemy dokonać zmiany pokrycia. Dokładnie to samo dotyczy prac polegających na odtworzeniu pierwotnego stanu dachu – czyli drobnych remontów i napraw.
Jednak prace, które polegają na zmianie parametrów technicznych lub użytkowych budynku, są definiowane przez prawo budowlane jako przebudowa. Dotyczy to na przykład wymiany więźby czy też wstawienia okna dachowego. Zamiar dokonania takich zmian należy zgłosić w urzędzie miasta, bądź starostwie powiatowym. W sytuacji, gdy prace spowodują powiększenie obszaru oddziaływania budynku na posesje sąsiednie, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. O takie pozwolenie należy wystąpić również, gdy planujesz wymienić pokrycie budynku, który jest wpisany do rejestru zabytków lub objęty ochroną konserwatorską.
Decydując się na zmianę pokrycia dachu, warto postawić nie tylko na takie, które zaspokoi wizualne potrzeby inwestora, ale również będzie funkcjonalne. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się stalowe pokrycia – blachodachówki zwłaszcza w gotowych modułach, blachy na rąbek stojący, czy też przeznaczone do pokrywania dachów blachy trapezowe. Zaletą blachodachówek jest bez wątpienia stosunkowo niska cena – mimo równie efektywnego wyglądu, są one tańsze niż popularne dachówki ceramiczne.
Jeśli zdecydujesz się na stalowe pokrycie, pamiętaj o wybieraniu produktów od sprawdzonych producentów. Florian Centrum, obecny od niemal 30 lat na rynku, producent i dystrybutor pokryć dachowych ma w swojej ofercie najwyższej jakości stalowe pokrycia, powlekane hybrydową powłoką PURMAX oraz powłokami poliuretanowymi PURMAT i PURLAK, gwarantującymi najwyższą jakość i bezpieczeństwo nawet do 50 lat.