Zamknij

Czy podatek od nieruchomości można rozliczyć przez internet?

11:31, 27.09.2024 . Aktualizacja: 11:31, 27.09.2024
Skomentuj

Rozliczenia podatkowe przez internet są prostsze i szybsze niż tradycyjne wypełnianie papierowych dokumentów i stanie w kolejce do urzędu. Rozwiązania online od dawna funkcją m.in. w podatku dochodowym PIT i CIT oraz w podatku VAT. A co z podatkiem od nieruchomości? Sprawdź, czy możesz wyliczyć go online!

Jak wylicza się podatek od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości jest jedną z najważniejszych danin lokalnych. Obowiązek jego płacenia spoczywa na większości właścicieli, użytkowników wieczystych i posiadaczy domów, działek i mieszkań. Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób rozliczyć podatek od nieruchomości, zależy od statusu podatnika. W zależności od tego, czy jest to osoba fizyczna, czy prawna, do złożenia w urzędzie potrzebne będą inne dokumenty.

IN-1 Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych to dokument składany przez osoby fizyczne. Natomiast DN-1 Deklaracja na podatek od nieruchomości wymagana jest od osób prawnych, jednostek organizacyjnych, spółek niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych mających nieruchomość we współwłasności z osobą prawną.

Osoby fizyczne składają druk IN-1 i oczekują na decyzję z urzędu miasta lub gminy. Z kolei osoby prawne samodzielnie wyliczają podatek w deklaracji DN-1.

Rozliczanie podatku od nieruchomości przez internet

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że każdy posiadacz nieruchomości może wysłać IN-1 lub DN-1 przez internet. Służy do tego platforma ePUAP. Uwierzytelnienie zgłoszenia odbywa się na podstawie Profilu Zaufanego, podpisu elektronicznego lub pieczęci elektronicznej.

A co z samym uzupełnieniem formularza? To etap, który nastręcza podatnikom najwięcej trudności. Szczególnie, że np. pola dotyczące przeznaczenia nieruchomości nie zawsze są dla ich właścicieli oczywiste.

Warto wtedy skorzystać z Przyjaznych Deklaracji – kreatora online, który pomaga w prosty sposób przygotować potrzebne dokumenty do elektronicznej wysyłki. Nawet osoby preferujące tradycyjną formę papierową mogą z niego korzystać – wtedy po zapisaniu pracy wystarczy formularze wydrukować, ręcznie podpisać i zanieść do urzędu lub wysłać pocztą.

Gdzie znaleźć kreator i jak z niego korzystać?

Kreator znajdziesz na stronie Przyjaznych Deklaracji. Wystarczy go uruchomić, a krok po kroku poprowadzi Cię przez wszystkie formalności. Dzięki systemowi pytań i odpowiedzi oraz praktycznych wskazówek łatwiej jest m.in. prawidłowo oznaczyć przeznaczenie nieruchomości, wprowadzić powierzchnie i wartości w odpowiednie pola czy zaokrąglić uzyskane kwoty. Tak naprawdę podatnik tego nie robi – odpowiada tylko na pytania i podaje dane, a całą resztę system przygotowuje automatycznie.

Dużą zaletą korzystania z kreatora jest oszczędność czasu. Doceniają ją szczególnie osoby, którym z różnych przyczyn trudno jest udać się do urzędu w godzinach jego otwarcia. Wszelkie wątpliwości, które praktycznie zawsze pojawiają się przy wypełnianiu urzędowych druków, kreator rozwiewa od razu. Wielu użytkowników tego narzędzia przyznaje, że w zasadzie nie muszą już kontaktować się z urzędnikami i prosić o wyjaśnienia – przynajmniej w zakresie danych objętych formularzem. System weryfikuje też poprawność dokumentu, a w razie potrzeby wskazuje na konieczność wprowadzenia zmian lub uzupełnienia braków.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%