Efektywne zarządzanie i umiejętna rotacja towarów to klucz do sukcesu niemal każdego przedsiębiorstwa, które dysponuje magazynem, w którym składuje swoje produkty. Jednym z najważniejszych aspektów, który należy brać pod uwagę w tym kontekście, jest wybór odpowiedniej strategii wyceny zapasów. Którą z nich wybrać: LIFO czy FIFO? Wszystko tłumaczymy
Wielu z menedżerów zmaga się z problemem nadmiernych zapasów. Zbyt duże ilości towarów na magazynie wiążą się z wysokimi kosztami magazynowania, utrudniają zarządzanie przestrzenią i zwiększają ryzyko przeterminowania produktów – co nie dość, że nie usprawnia funkcjonowania magazynu, to jeszcze utrudnia jego pracę, obniża efektywność operacyjną oraz rentowność.
Wybór odpowiedniej metody wyceny zapasów pomiędzy strategiami LIFO (Last In, First Out) oraz FIFO (First In, First Out), ma kluczowe znaczenie dla efektywności działania magazynu. Obie metody mają swoje wady i zalety, a ich zastosowanie zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj prowadzonej działalności, charakter produktów, warunki rynkowe oraz cele biznesowe.
Zastosowanie metody LIFO oznacza, że towary, które najpóźniej trafiły do magazynu, są pierwsze wydawane. Ta metoda może być korzystna w okresach inflacji, ponieważ pozwala na obniżenie wartości sprzedanych towarów i tym samym zmniejszenie obciążeń podatkowych. LIFO może wszakże prowadzić do sytuacji, w której wartość zapasów na koniec okresu różni się od ich rzeczywistej wartości rynkowej.
W przypadku metody FIFO, towary, które najwcześniej trafiły do magazynu, są pierwsze wydawane. To rozwiązanie jest bardziej zgodne z naturalnym przepływem towarów i pozwala na lepszą kontrolę nad zapasami produktów o krótkim terminie przydatności. Jednak z drugiej strony - FIFO może prowadzić do wyższych kosztów sprzedanych towarów w okresach rosnących cen.
Po pierwsze: koszty
Metoda LIFO może być korzystna w okresach inflacji, obniżając koszty sprzedanych towarów. Z kolei FIFO zapewnia lepszą zgodność z rzeczywistym przepływem towarów, co jest szczególnie ważne w przypadku produktów o krótkim terminie przydatności.
Po drugie: wartość zapasów
LIFO może zawyżać wartość zapasów w bilansie, co może mieć wpływ na decyzje inwestycyjne. FIFO, z kolei, daje bardziej realistyczny obraz wartości zapasów.
Po trzecie: Rotacja towarów
FIFO sprzyja szybszej rotacji towarów, co pozwala uniknąć sytuacji, w której na magazynie zalegają przeterminowane produkty.
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Wybór odpowiedniej metody może być determinowany na przykład przez specyfikę określonej branży, z myślą o której działa dany magazyn. Np. w sektorze FMCG lepszym wyborem będzie metoda FIFO z uwagi na konieczność szybkiej rotacji towarów oraz – w przypadku produktów spożywczych – ograniczony termin przydatności do spożycia. Analogicznie jest z metodą LIFO – można ją rozważyć w przypadku, gdy w magazynie składowane są produkty o długim terminie przydatności, co do których nie istnieje ryzyko przeterminowania towaru.
Nie bez znaczenia są również cele biznesowe oraz szeroko pojęte warunki rynkowe. Jeżeli priorytetem przedsiębiorstwa jest szybka rotacja towarów oraz minimalizacja szeroko rozumianych strat, FIFO będzie lepszym wyborem. Z kolei metoda LIFO (Last In, First Out) jest szczególnie korzystna w okresach wysokiej inflacji, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów sprzedanych towarów, co przekłada się na niższy zysk i w konsekwencji niższe obciążenia podatkowe.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na metodę LIFO czy FIFO, nowoczesny system WMS może znacznie ułatwić zarządzanie zapasami i warto rozważyć jego wdrożenie. Dzięki automatyzacji procesów magazynowych, system WMS pozwala na szybką i dokładną inwentaryzację, optymalizację rozmieszczenia towarów w magazynie, minimalizację błędów i strat, a także generowanie raportów i analiz, które wspierają kierowników magazynu w podejmowaniu optymalnych decyzji zarządczych.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz