Zamknij

Sprężarki tłokowe a ochrona środowiska: Jak minimalizować wpływ na ekosystem?

12:12, 22.06.2024 . Aktualizacja: 12:34, 22.06.2024
Skomentuj

Sprężarka tłokowa to najczęściej wykorzystywany w przemyśle rodzaj kompresorów. Ze względu na pobór energii czy produkcję kondensatu nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Tymczasem, żeby minimalizować wpływ sprężarek na ekosystem, wystarczy zainteresować się kilkoma prostymi technologiami. Przyniesie to nie tylko korzyści związane z ochroną planety, ale również pozwoli zadbać o finanse przedsiębiorstwa. Dowiedz się, co robić, by Twoja sprężarka działała w sposób zgodny z ekologią.

Z czego wynika wpływ sprężarek tłokowych na środowisko?

Wpływ sprężarek na środowisko wynika z ich zużycia prądu. Energia elektryczna jest niezbędna do tego, by móc przetworzyć ją na energię sprężonego powietrza. Jedynym rodzajem sprężarek, które nie potrzebują energii elektrycznej do zasilania, są kompresory spalinowe. Te jednak emitują do atmosfery zanieczyszczenia, które powstają w wyniku spalania paliwa przez silnik.

Jakie sprężarki tłokowe wybierać, by chronić środowisko?

Zasadniczo to sprężarka tłokowa bezolejowa jest uznawana za najbezpieczniejszą dla środowiska. Wynika to z tego, że operuje najczystszym powietrzem i nie powoduje problemów z utylizacją kondensatu, czyli mieszanki wodno-olejowej. Chociaż również go produkuje, ten może być wprowadzany do kanalizacji, ponieważ nie generuje ryzyka wyjaławiania wód i zanieczyszczenia gleby.

W praktyce nie zawsze jednak można pozwolić sobie na wybór sprężarki tłokowej bezolejowej, ponieważ pod uwagę trzeba brać również inne parametry urządzenia. Wówczas z uwagi np. na ekonomię i wydajność pracy stawia się na sprężarki tłokowe olejowe.

Sprężarka tłokowa olejowa – co robić, by działać w zgodzie z naturą?

Wybierając sprężarki tłokowe olejowe, należy szczególny nacisk kłaść na to, by prawidłowo utylizować kondensat. Aktualne regulacje prawne nakazują separację kondensatu, czyli oddzielenie oleju od wody, a następnie przekazanie substancji o negatywnym wpływie na środowisko firmom, które zajmują się ich odbiorem. Istotne jest także to, by przedsiębiorstwa, które produkują kondensat, prowadziły ewidencję jego składu chemicznego oraz ilości.

W przypadku posiadania sprężarek olejowych warto regularnie sprawdzać, czy nie dochodzi do wycieków. Przełoży się to nie tylko na ochronę środowiska, ale również bezpieczeństwo pracowników zakładu. Należy zatem kontrolować stan techniczny kompresora.

Jak optymalizować zużycie zasobów w pracy ze sprężarką tłokową? Wybierz odpowiednie urządzenie!

Żeby minimalizować wpływ sprężarek na środowisko, należy już na etapie wyboru urządzenia dla siebie zastanowić się, jaka wydajność będzie potrzebna podczas pracy. Sprawdź zatem, jaki zbiornik powietrza ma dane urządzenie oraz dopasuj do swoich potrzeb jego inne parametry, takie jak wydajność, moc, ciśnienie robocze. Dużym atutem wybranej sprężarki będą dodatkowe technologie, których celem jest oszczędzanie energii.

Oszczędzanie energii w pracy ze sprężarkami tłokowymi – jakie energooszczędne rozwiązania stosować?

Wytwarzanie i uzdatnianie sprężonego powietrza w przedsiębiorstwach przemysłowych stanowi nawet od 10% do 40% wszystkich kosztów prądu. Z kolei ceny energii to nawet 80% kosztów eksploatacyjnych sprężarek. Tymczasem, w nowoczesnych systemach sprężania powietrza można wykorzystywać technologie, których celem jest minimalizacja wpływu na środowisko i generowanie oszczędności. Wśród nich można wymienić: innowacje w zakresie odzysku ciepła, regulację częstotliwości pracy sprężarek, dokonywanie analiz ich pracy oraz korzystanie z systemów komputerowych usprawniających pracę.

Innowacje w zakresie odzysku ciepła

Innowacje w zakresie odzysku ciepła odnoszą się do tego, że produkowane przez sprężarki tłokowe ciepło można wykorzystać ponownie do innych celów w firmie np. do ogrzewania hali produkcyjnej. Warto w tym celu stosować wymienniki ciepła, które podłączone do systemu pozwolą odzyskać i przekierować ciepło w odpowiednie miejsce.

Regulacja częstotliwości pracy sprężarek

W przypadku gdy w danym zastosowaniu zapotrzebowanie na sprężone powietrze jest zmienne, warto korzystać z systemów regulujących częstotliwość pracy sprężarek. Pozwoli to dostosować ich wydajność do potrzeb zakładu w danej chwili. Można w ten sposób oszczędzać nawet do 40% energii. Konieczne jest jedynie automatyczne obniżanie ciśnienia w odpowiednich momentach, redukcja cykli przełączeń oraz minimalizacja pracy na biegu jałowym.

Dokonywanie analiz pracy systemu

Warto dokonywać audytów i analiz wykorzystania sprężonego powietrza oraz poboru energii w firmie, a na podstawie uzyskanych danych, optymalizować zużycie zasobów. Pozwoli to sprawdzić, czy wydatkowana energia jest adekwatna do potrzeb przedsiębiorstwa, a także zlokalizować słabe w tym zakresie punkty i je wzmocnić.

Korzystanie z systemów i programów komputerowych usprawniających pracę

Niezwykle przydatne jest korzystanie z systemów lub programów usprawniających pracę sprężarek tłokowych. Niewielkie, przemysłowe komputery podłączone do systemu mogą analizować zużycie energii i prognozować zapotrzebowanie na powietrze w firmie. Następnie system sam proponuje sposób optymalizacji.

Co jeszcze można zrobić, by sprężarka tłokowa była jak najbardziej ekologiczna?

Co jeszcze można zrobić, by sprężarka tłokowa miała niewielki wpływ na środowisko? Wybieraj urządzenia, w których producenci przykładają szczególną uwagę do stosowania technologii zapobiegających zanieczyszczeniom powietrza w kompresorach, dąż do maksymalnej sprawności systemu przy możliwie jak najmniejszym zużyciu energii czy naprawiaj uszkodzony sprzęt w profesjonalnych serwisach, zamiast go wyrzucać lub próbować reperować na własną rękę.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%