Zamknij

Jaki materac na ból kręgosłupa?

. + 12:57, 31.05.2024 Aktualizacja: 12:57, 31.05.2024
Skomentuj

Idealnie dobrany materac powinien mieć twardość dopasowaną do wagi osoby, która na nim śpi – nie może być ani za miękki, ani zbyt twardy. Również materiał wierzchni i wypełnienie powinny być odpowiednio dobrane do pozycji, w jakiej śpisz (na boku, na plecach, na brzuchu). W ofercie Heisberg znajdziesz materace, które pomogą zniwelować lub choćby zminimalizować problem bólu pleców. Który materac jest najwygodniejszy?

Czy materac może powodować ból kręgosłupa?

Niestety tak. Niewygodny materac, czyli zbyt twardy lub zbyt miękki, konstrukcji starego typu czy po prostu wysłużony może być jedną z przyczyn bólu kręgosłupa. Jeśli do tego dochodzi nieprawidłowa pozycja snu, mamy receptę na dolegliwości bólowe po wstaniu z łóżka. Winą niewygodnego materaca mogą być też częste zmiany pozycji podczas snu, budzenie się zdrętwiałym lub ze sztywnymi mięśniami oraz wynikające z tego zmęczenie podczas dnia.

Jaka twardość materaca Heisberg na ból kręgosłupa?

Twardość materaca dobiera się do wagi osoby, która będzie na nim spać. Często można spotkać się z rozgraniczeniem wagi:

  • dla osób o wadze do 60 kg materac miękki H1,
  • dla osób ważących 60–80 kg materac średnio miękki H2,
  • dla osób o wadze powyżej 80 kg materac średnio twardy H3,
  • dla osób o wadze powyżej 100 kg materac twardy H4,
  • dla cięższych osób, o wadze powyżej 120 kg, materac bardzo twardy H5

Najczęstszym wyborem są zatem materace Heisberg o twardości H2 i H3. Kluczowym parametrem wyboru jest też wzrost – niska osoba o wyższej wadze (ale wciąż poniżej 80 kg) powinna spać na materacu H3. I odwrotnie – może się okazać, że dla wysokiej i szczupłej osoby ważącej 90 kg, lepszym wyborem będzie materac H2.

Jaki rodzaj materaca jest najzdrowszy?

Trzeba pamiętać, że materac nie może być zbyt miękki ani zbyt twardy. Powinien być indywidualnie dobrany do budowy ciała – sylwetka musi być odpowiednio podparta, a kręgosłup w każdej pozycji przybierać naturalne krzywizny. Materac nie może się zapadać, ale nie może być też twardy jak kamień. To mit, że najzdrowsze są materace bardzo twarde. Ciało powinno być równomiernie podparte, ale zrelaksowane – wtedy mięśnie mogą się odprężyć, a kręgosłup zyskuje anatomiczną pozycję do snu.

Jaki rodzaj materaca na ból kręgosłupa poleca Heisberg?

Dla osób skarżących się na ból kręgosłupa producent Heisberg poleca modele:

  • z kieszeniami sprężynowymi, tzw. multipocket, które mają setki małych, niezależnie pracujących sprężyn. Nie falują i równomiernie rozkładają ciężar ciała, niwelując punkty nacisku,
  • z piankami termoelastycznymi – materace sprężynowe może uzupełniać pianka visco, która pierwotnie była używana przez NASA w statkach kosmicznych do niwelowania kompresji na ciało podczas startu promów. Pianka ta jest miękka, ale zapewnia stabilne podparcie. Leżąca na nim sylwetka „zatapia” się w piance, która szczelnie otula ciało. Im więcej sprężyn, tym więcej punktów podparcia. Materace z pianką visco to idealny wybór dla osób śpiących na boku – pozwoli kręgosłupowi przyjąć linię prostą,
  • z lateksem – warstwa lateksu jest wierzchnią warstwą produktów Heisberg. Charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową. Leżąc na materacu z warstwą lateksową, będziesz odprężony i zrelaksowany, ponieważ materiał zapewni redukcję nacisku na ciało. Lateks perfekcyjnie dopasowuje się do kształtu sylwetki i sprawdza się znakomicie u osób, które często przekręcają się z boku na bok, szukając odpowiedniej pozycji do snu.

Dobierz materac do własnych potrzeb i sylwetki

Przy dyskopatiach zmiana materaca nie zniweluje całkiem dolegliwości bólowych ze strony układu kostnego, ale może je zmniejszyć. Aby sobie pomóc, należy przede wszystkim wybrać się do ortopedy i rehabilitanta. Zmiana materaca może być jednak istotnym krokiem ku poprawie zdrowia.

Na stronie Heisberg znajdziesz numer na infolinię, gdzie eksperci pomogą Ci dobrać materac do Twojego wzrostu, wagi i indywidualnych potrzeb. Nie ma nic przyjemniejszego, niż wstanie wypoczętym, wyspanym i zregenerowanym.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%