Zamknij

Najczęstsze dolegliwości związane z przeciążeniem wysiłkowym

15:23, 29.04.2024 . Aktualizacja: 15:24, 29.04.2024
Skomentuj

Zespoły przeciążeniowe układu ruchu są zmorą osób uprawiających sport, zarówno amatorsko, jak i profesjonalnie. Wynikać mogą ponadto np. z dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów. Objawiają się bólem, zmęczeniem oraz spadkiem wydolności mięśniowej, co jest wynikiem nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Jakie są najczęstsze dolegliwości związane z przeciążeniem i jak sobie z nimi radzić? Poznaj istotne informacje.

Trzech przeciwników jednego układu ruchu

Warto uzmysłowić sobie, jak wiele zagrożeń związanych jest z brakiem dbałości o układ ruchu. Oto najczęstsze powody odczuwanego dyskomfortu:

Ból mięśni i stawów

To najbardziej oczywisty i powszechny symptom przeciążenia, a wynika z osłabienia wytrzymałości tkanek. Wprawdzie dolegliwości bólowe często pojawiają się tuż po intensywnym treningu lub nowej aktywności, do której ciało nie jest przyzwyczajone, ale mogą też być wynikiem długotrwałego obciążenia w stosunku do naturalnych możliwości organizmu.

Skurcze mięśniowe

Skurcze to mimowolne i niestety bolesne kurczenia mięśni, które występują podczas lub po zakończeniu wysiłku fizycznego. Pojawiają się zwłaszcza u osób uprawiających długodystansowe bieganie, triathlon i kolarstwo. Sportowcy tych dyscyplin, aby uniknąć skurczy, muszą dbać o odpowiednie nawodnienie, także z użyciem elektrolitów.

Wyczerpanie organizmu

Przewlekłe zmęczenie może być wynikiem przeciążenia mięśni i braku odpowiedniej regeneracji. Objawia się uczuciem ciągłego zmęczenia, niezależnie od ilości snu czy odpoczynku.

Jak radzić sobie z przeciążeniem?

Odpowiednia reakcja na przeciążenie jest niezbędna, aby uniknąć długotrwałych problemów zdrowotnych. Oto kilka sprawdzonych metod:

Rehabilitacja – Jeżeli dolegliwości utrzymują się przez długi czas, zalecana jest wizyta u specjalisty, który może zaproponować odpowiedni program rehabilitacyjny.

Wizyta u masażysty – Profesjonalny masaż może znacząco pomóc w redukcji napięcia mięśniowego i przyspiesza regenerację.

Przenośny masażer ręczny – Coraz popularniejsze stają się różne urządzenia do samodzielnej terapii, takie jak wibracyjny pistolet do masażu (https://casada.pl/kategoria-produktu/fitness/pistolet-wibracyjny). Są one wygodne w użyciu i mogą być stosowane regularnie, co znacznie przyspiesza proces leczenia i łagodzenia bólu.

Masażer ręczny do domowego użytku

Wspomniane w ostatnim fragmencie przenośne urządzenia masujące, takie jak chociażby wibracyjny pistolet do masażu to sprzęt rekomendowany do użycia przez osoby cierpiące na dolegliwości związane z przeciążeniem wysiłkowym. Ich regularne stosowanie może zredukować ból, poprawić krążenie i zwiększyć elastyczność mięśni, co jest szczególnie ważne w okresach intensywnego treningu lub po długotrwałej fizycznej pracy.

Producentem tego rodzaju urządzeń jest chociażby ceniona firma Casada (sprawdź na https://casada.pl/kategoria-produktu/masazery/masazery-reczne). Masażer ręczny łatwo zabrać w podróż i mieści się do turystycznej torby. Możesz zatem korzystać z niego nie tylko w domu, ale także np. podczas aktywnego wypoczynku w górach. To urządzenia łatwe w obsłudze i dostępne w przystępnych cenach, co czyni je dostępnymi dla szerokiego grona klientów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%