Zamknij

Podział majątku wspólnego - 5 ważnych kwestii, o których warto wiedzieć

. + 20:18, 27.02.2024 Aktualizacja: 20:18, 27.02.2024
Skomentuj

Podział majątku po zakończeniu małżeństwa to proces, który wymaga szczególnej uwagi i zaangażowania. Aby rozpocząć podział majątku, muszą zostać spełnione dwa warunki — pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa i wystąpić sytuacja, która spowoduje jej ustanie (rozwód, separacja, śmierć lub ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków). Jak ten proces wygląda w praktyce?

Podział majątku wspólnego — kiedy jest możliwy?

Rozdzielenie majątku wspólnego małżonków nie musi czekać na zakończenie małżeńskiej wspólności majątkowej. Można je przeprowadzić jeszcze przed samym rozwodem, nawet przed wszczęciem postępowania rozwodowego. Jest to możliwe zarówno w trakcie trwania małżeństwa, jak i bez jego formalnego rozwiązania.

Kiedy wspólność majątkowa może zostać przerwana?

W trakcie małżeństwa wspólność majątkowa może zostać przerwana przez różne wydarzenia, takie jak zawarcie umowy o rozdzielność majątkową, separację, decyzję sądu o ustanowieniu rozdzielności majątkowej, czy też ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków lub ogłoszenie jego upadłości. W każdym z tych przypadków uzasadnione jest dokonanie podziału majątku wspólnego w trakcie trwania związku małżeńskiego.

Co obejmuje małżeńska wspólność majątkowa?

Powstanie wspólności majątkowej w trakcie małżeństwa jest procesem, który rozpoczyna się w chwili zawarcia związku małżeńskiego. Podczas tego czasu, wszelkie rzeczy nabyte przez oboje małżonków lub jednego z małżonków są uznawane za część wspólnego majątku. Niemniej jednak, istnieje możliwość modyfikacji zakresu tej wspólności poprzez tzw. „intercyzę”.

W skład majątku wspólnego nie wchodzą rzeczy takie jak rzeczy nabyte przez małżonków przed małżeństwem, spadki i darowizny na rzecz jednego z małżonków, udziały w spółkach czy przedmioty przeznaczone do osobistego użytku, jak książki czy ubrania. Nie są również objęte wspólnością majątkową prawa niezbywalne, takie jak prawo do alimentów, czy świadczenia z tytułu odszkodowania lub zadośćuczynienia. Również nagrody, prawa autorskie i pokrewne są wyłączone z tej wspólnoty. Do majątku wspólnego zaliczymy z kolei co do zasady wszystkie nieruchomości nabyte w trakcie trwania małżeństwa, wynagrodzenie za pracę i dochody, które zostały nabyte lub zgromadzone już po zawarciu związku małżeńskiego.

Jak przeprowadzić podział majątku po rozwodzie?

Podział majątku można przeprowadzić na różne sposoby, w zależności od preferencji i umowy między małżonkami. Może to być umowny podział majątku, który jest możliwy, jeśli obie strony są w pełni zgodne co do sposobu i zakresu podziału. Alternatywnie, można zdecydować się na podział sądowy, który jest także konieczny, gdy zachodzi brak porozumienia.

Sposoby podziału majątku

  • Podział cywilny — polega na sprzedaży wszystkich składników majątku i podziale uzyskanej sumy pieniężnej.
  • Podział fizyczny — oznacza przyznanie na wyłączną własność poszczególnych składników majątku, np. nieruchomości.
  • Podział poprzez przyznanie na własność — polega na przyznaniu na własność określonych składników majątku, np. nieruchomości i spłacie drugiej strony wyrównującej wartości.

Zachęcamy do odwiedzenia strony w celu uzyskania większej ilości informacji: https://www.galinski-kleina.pl/podzial-majatku/

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

petunia petunia

0 0

Nie miałabym odwagi zajmować się taką sprawa sama, bez wsparcia prawnika. Bardzo pomogli mi prawnicy z Legaleo, czyli Kancelarii Wojas Pawlak. Miałam trudną sprawę i traciłam nadzieję na znalezienie pomocy. Na szczęście trafiłam na nich i pomogli mi uporać się z moją sprawą. Bardzo polecam.

19:10, 30.06.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%