Zamknij

Czym są obróbki blacharskie i do czego służą?

art. sponsorowany + 09:28, 21.02.2024 Aktualizacja: 09:28, 21.02.2024

Obróbki blacharskie to elementy dachu, które dodawane są na jego wykończeniu. Mają za zadanie chronić warstwy dachu przed złą pogodą i uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto nadają pokryciu dachowemu konkretny styl. Każdy z takich elementów jest niezbędny i potrzebny na każdym dachu.

Podobnie jak orynnowanie, obróbki blacharskie są na liście rzeczy, na które inwestor patrzy jako ostatnie. Niesłusznie, ponieważ obróbki to elementy, które nie tylko wykańczają dach estetycznie, ale chronią wszystkie potencjalnie niebezpieczne, czy trudne do pokrycia miejsca konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie gotowych obróbek, które nie tylko będą bardziej godne zaufania niż te robione na miejscu, ale także trwalsze i objęte gwarancją renomowanych dostawców, takich jak np. Blachy Pruszyński. Niewielki koszt tych elementów jest lepszą alternatywą do drogich napraw i wymian zniszczonego pokrycia.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się:

- jakie są przykłady obróbek blacharskich?

- na co zwrócić uwagę przy wyborze obróbek blacharskich?

Popularne obróbki blacharskie

Obróbki wykonywane są z blachy płaskiej, a by mieć pewność, że pasować będą do kolorystyki pokrycia najlepiej zamówić je u producenta, który zapewnił nam inne elementy dachu. W taki sposób mamy pewność, że wybór tego samego koloru zapewni nam jednolity efekt.

Najpopularniejszymi obróbkami dachowymi są rynny koszowe. To elementy, które łączą dwie przylegające połacie i maja za zadanie odprowadzić wodę z nich obu. Są też miejscami, gdzie gromadzi się śnieg. Ważnym elementem w rynnie koszowej jest dopasowanie jej wymiarów do elementów orynnowania. Dzięki bogatej ofercie Blachy Pruszyński to zadanie może okazać się zdumiewająco łatwe. Oferują oni wiele modeli rynien koszowych, głębokich, płytkich, o różnych profilach, o standardowej długości 2 m.b.

Inną obróbką dachową są kalenice, nazywane również gąsiorami. Ta obróbka blaszana ma za zadanie chronić krawędzie dachu i linie styku połaci pokrycia dachowego. Kalenice mogą występować w wielu kształtach, by odpowiednio dopasować się do stylu budynku – małe, duże, proste, baryłkowate, a także stożkowe i trapezowe. Ciekawą pozycją z oferty Blachy Pruszyński jest model kalenicy OMEGA, która łączy w sobie obły kształt i dwa typy przetłoczeń – wypukłe i poprzeczne. Do wyboru mamy jej dwa rodzaje, jeden większy, o głębszym zaokrągleniu i szerszej powierzchni dolnej.

Kolejną obróbką dachową jest pas nadrynnowy, który łączy połać dachu i rynny, uniemożliwiając wodzie wylanie się na elewację i zniszczenie jej. Dodatkowo służy jako pierwsza linia obrony elewacji przed ewentualnym zsuwaniem się śniegu podczas roztopów. Pas nadrynnowy wstępuje w dwóch rodzajach – jeden to uniwersalny pas, który będzie działał dobrze z każdym modelem blachodachówki panelowej, a drugi to specjalnie tworzony pas pod konkretny model pokrycia.

Innymi obróbkami, o których nie można nie powiedzieć, są:

- pas podrynnowy, podobny do poprzedniego, tyle że skupia się na osłonie deski czołowej i okapu. Jest również najbardziej widoczną obróbką dachową;

- wiatrownice, których mocowanie na szczytowych krawędziach dachu ma za zadanie ustrzec pokrycie przed byciem podwianym i zerwanym przez wiatr;

- obróbki przyścienne, które umieszcza się na styku różnych materiałów.

Dostępne są także dodatkowe obróbki na dach jak bariery śniegowe, listwy podkalenicowe, czy łaty okapowe wentylacyjne, które można zobaczyć w ofercie firmy Blachy Pruszyński.

Czym się kierować przy wyborze?

Należałoby zacząć od analizy materiałów z jakich obróbki dachowe są robione. Możliwymi materiałami są blachy różnych rodzajów: cynkowe, ze stali ocynkowanej, cynkowo-tytanowe, miedziane, a nawet aluminiowe. Zasadą przy wyborze materiału jest wybór niemniej trwałego surowca niż ten wybrany do wykonania dachu. Dawniej, obróbki musiały być robione na miejscu budowy, lecz teraz bezproblemowo można zamówić gotowe elementy. W ofercie Blachy Pruszyński możemy znaleźć szeroki wybór wysokojakościowych produktów, które różnią się między sobą wykorzystanymi powłokami i kolorystyką. Dostępne elementy mają standardową długość 2 m. b. i wykonane są z blachy o grubości 0.5 mm. Jednak na zamówienie klienta można takie parametry zmienić w granicach do 6 m. b. długości oraz do 2 mm grubości materiału.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%